Dívky zatím neporažené

Stoprocentní jsou po druhém hracím dnu na Turnaji olympijských nadějí basketbalistky Česka do šestnácti let. Po dramatické středeční bitvě s Maďarkami si tentokrát svěřenkyně Richarda Fouska poradily výrazně snadněji s domácími Slovenkami, když zvítězily 84:52.

Slovenky měly v nohách včerejší pozdější duel, ve kterém navíc podlehly Polkám devětadvacetibodovým rozdílem a nervozita ze soupeřek působících v divizi A mistrovství Evropy se projevila i v tomto utkání. Po necelých čtyřech minutách vedly Češky 12:2 a Slovenky odcházely k time outu s hlavami dole. Český nápor pokračoval i dál, po první čtvrtině byl rozdíl sedmnáctibodový, v té druhé díky pokračujícímu kvalitnímu útoku přerostl dvacetibodovou hranici. Navíc šlo o týmový výkon, žádná z Češek nebyla v poločase na dvouciferném počtu bodů, naopak všech dvanáct Lvic skórovalo alespoň bod. Po přestávce se přeci jen český útok lehce zastavil, vstřelil jen třináct bodů za třetí čtvrtinu, ale Slovenky soupeřky pouze vyrovnaly. Ke snížení rozdílu tak nedošlo. V závěru pak naopak český tým náskok ještě lehce navýšil a bude v pátečním duelu proti Polsku útočit na neporazitelnost a první místo na turnaji.

Ela Zídková (hráčka českého týmu): „Do zápasu jsme vstoupily s motivací vyhrát a ukázalo se, že Slovensko je slabší soupeř, takže jsme si mohly vyzkoušet rychlé protiútoky a další prvky hry, které normálně nemůžeme udělat.“

Robert Landa (předseda Komise Vrcholového basketbalu dívek): „Snažíme se o přibližně stejný čas na ploše pro všechny hráčky, dokud mohou sprintovat up and down. Důležité jsou zkušenosti a zážitky, výsledek je druhotný.“

Česko – Slovensko 84:52 (26:9 50:28 63:41)

Zídková 15, Kubínová 13, Kaducová a Salačová po 8, Paurová 7, Kalná a Bláhová po 6, Pavelcová, Hamzová a Pilařová po 5, Rychtecká 4, Mikulová 2

Fauly: 26 – 21

Naopak druhou porážku si na turnaji připsal mužský výběr trenéra Františka Róna. Po Maďarech nestačili ani na domácí Slováky, kteří překonali těsnou porážku v prodloužení s Polskem z prvního dne. Český tým přehráli 82:70. Lvi zabojují v pátek o první výhru proti Polákům.

Český tým v utkání ani jednou nevedl, přesto dlouho živil naději na první turnajový úspěch. Slováci totiž až do úplného závěru nedokázali svým soupeřům výrazněji uniknout. V první půli byl krátce před přestávkou rozdíl devítibodový, ve třetí čtvrtině to bylo dokonce o dvanáct bodů, ale Lvi vždy zabojovali a dostali se zpět do hry. Sedm a půl minuty před koncem to bylo o šest a vypadalo to na závěrečné drama, pak ale přišel čtyřminutový střelecký výpadek českého týmu, Slováci tento úsek vyhráli 11:0 a bylo rozhodnuto.

Robin Foniok (asistent trenéra českého týmu): „Zlepšené utkání z naší strany, kdy jsme zapracovali na návratu do obrany oproti prvnímu utkání. Avšak dnes jsme nezvládli kontrolovat obranný doskok a soupeř to trestal a po zásluze vyhrál.“

Daniel Sertič (hráč českého týmu): „Zapas proti Slovensku byl velmi vyrovnaný v 1. polovině a 2. polovina zápasu byla už horší. Vyhořeli jsme hlavně v obraně a na doskoku, a to byl důsledek dnešní prohry, ale snažili jsme co nejvíc to šlo. Slovensku gratuluji.

Česko– Slovensko 70:82 (12:17 35:42 54:62)

Ševčík 13, Vraspír 11, Volf 10, Sertič 9, Křesina 7, Prokýšek 6, Koulisianis 5, Balog 4, Smažák a Jordán po 2, Nosek 1, Harazín 0

TH: 26/14 – 33/17

Trojky: 6 – 7

Doskoky: 50 – 53

Zisky: 8 – 12

Ztráty: 22 – 16

Asistence: 9 – 14

Fauly: 23 – 23