Další těsná porážka Lvic U18 znamená boj o záchranu až do konce

České basketbalistky dnes měly na Mistrovství Evropy první šanci po těsné prohře v osmifinále zachránit se v elitní divizi A. Soupeřem jim pro to byly Slovinky, které zatím na turnaji nevyhrály jediný zápas. Nervózní zápas mohl začít.

Proč nervózní? Protože vítěz si zajistil příslušnost do divize A i pro příští sezonu a ve zbytku turnaje už může bojovat bez nervů o konečné deváté místo. Naopak pro poražený tým bude víkend psychicky velmi náročný. Jediné zaváhání ze dvou zbývajících zápasů totiž znamená bez milosti pád do béčkové divize.

Tíha zápasu se promítla do výkonu obou družstev. Slovinky měly lepší úvod, ale Češky postupně skóre otočily. Nicméně ani nyní se nemohly plně spolehnout na svou ofenzivu, jak v předchozím průběhu turnaje, a tak se Slovinky stále držely na dostřel. Závěr prvního poločasu se lépe vyvedl mladým Lvicím, když z mírné ztráty otočily na poločasové čtyřbodové vedení.

Češky inkasovaly 24 bodů za prvních 20 minut a to se ani nemusely uchylovat k velkému množství faulů. Čtyři týmové osobní chyby za poločas opravdu není mnoho. Slovinky tak dostaly k dispozici pouhé dva trestné hody, z nichž jeden proměnily.

Vstup do druhého poločasu navíc měly Češky výborný. Po čtyřech minutách a trojce Hoškové vedly už 36:25 a zdálo, že jsou kousek od zlomení zápasu ve svůj prospěch. Jenže pak přišlo neskutečné trápení v útoku. Brzké ztráty a nepřesná zakončení proti zónové obraně soupeřek vrátily Slovinky zpět do hry. Češky do konce čtvrtiny už zaznamenaly jediný bod a do závěrečného dějství si nesly manko dvou bodů.

České ofenzivní trápení společně se šťastnými střelami soupeřek zcela obrátily obraz zápasu. Najednou to byly Slovinky, kdo byl na koni. Vzájemně se hecovaly, slavily každý koš jako kdyby už vyhrály zápas. Na české reprezentantky padla deka. Slovinky se odpoutaly, a tak Češky musely vsadit vše na jednu kartu – střelbu za tři body. Ta jim ale dnes také nebyla nakloněna. Nic na tom nezměnila ani závěrečná dalekonosná střela Neubauerové, a tak v důležitém zápase Lvice prohrály. Chtějí-li udržet divizi A, musí v sobotu i v neděli vyhrát.

Česká republika – Slovinsko 56:58 (14:14; 28:24; 37:39)

Hošková 15, Krejzová 13, Gallasová, Neubauerová a Zítková po 6, Vitulová a Stoupalová po 3, Ulrichová a Herinková po 2, Gašicová 0 – Košelj 20, Cvijanovič 12, Goršič 10 bodů a 15 doskoků

TH: 14/10 – 15/9

Trojky: 8 – 3

Doskoky: 38 – 39

Zisky: 9 – 9

Ztráty: 14 – 16

Asistence: 16 – 10

Fauly: 16 – 18