Další porážka znamená pád

Ve smolné situaci se ocitly české basketbalistky do osmnácti let na evropském šampionátu divize A v turecké Konyi. Lvice podlehly v utkání pavouku o 9.-16. místo Belgičankám 43:66 a shodou dalších výsledků už tak nemůžou ani ve zbývajících dvou utkáních zachránit udržení v divizi A. Elitní divizi totiž jistě udrží Portugalsko, které je ve stejném pavouku o poslední čtyři místa, ale šampionát příští rok pořádá. Další duel čeká český tým v sobotu od 15:30 proti Litvě nebo Německu.

Češky spíše očekávaly duel s Tureckem, které dokázalo i díky podpoře domácích fanoušků včera ve večerní bitvě otočit v závěru střet s Belgií a odsunulo jí do spodní poloviny pavouka. To belgické favoritky lehce rozhodilo a v úvodní čtvrtině zápasu s Českem nepůsobily úplně kompaktně. Po dobrém startu hlavně na obranné polovině se českému týmu bohužel ve druhé čtvrtině úplně rozpadl útok a zápas hodně utekl. Za celou druhou čtvrtinu proměnil český tým pouze tři trestné hody a se třemi body se konkuruje jen těžko. A to ještě alespoň fungovala česká obrana, které nedovolila Belgii vyšší než čtrnáctibodový náskok v poločase.

Po přestávce se hra celkem vyrovnala, Lvice znovu působily kompaktněji, ale nedařilo se jim více přitlačit na soupeřky a snížit rozdíl. Přitom se dařilo tolik neztrácet míče (tentokrát pouze 14 za celé utkání), výraznou výhodu měly Belgičanky jen v útočném doskakování. Stejný čtrnáctibodový rozdíl svítil na tabuli ještě pět minut před koncem, než se česká ofenziva znovu zastavila a Belgičanky dovedly utkání do finálního stavu.

Bohužel se znovu ani jedené z českých hráček nepovedlo nastřílet dvouciferný počet bodů, nejblíže byla Anna Brožová s 9 body, na osm se dostala Mariana Přibylová. Silný belgický celek vedla se 13 body Kyra Bruyndoncx, Deborah Mukeba-Kasanda doskočila devatenáct míčů.