Čtvrtý nymburský pokus o Euroligu nevyšel hned na začátku

Ani na čtvrtý pokus se českému mistrovi ČEZ Basketball Nymburk nepodařilo proniknout do nejprestižnější evropské klubové soutěže. Kvalifikace o Euroligu totiž pro Středočechy skončila hned v prvním utkání, ve kterém podlehli tureckému vicemistrovi Banvit Bandima 78:87.

Kvalifikační turnaj o Euroligu je velmi zrádný. Jediné zaváhání znamená konec nadějí na účast v tolik ceněné soutěži. Nymburk poznal toto zklamání již počtvrté za poslední čtyři roky. Nad jeho síly byl tým, který v loňské roce skončil druhý v turecké lize, což už samo o sobě je zárukou kvality. Banvit v semifinále turnaje, kde se hraje o jediné účastnické místo, narazí na Telenet Ostende, který překvapivě vyřadil Khimki Moskva.

Úvod zápasu ukazoval, že by Nymburk proti Banvitu nemusel být bez šance. Něklokrát v průběhu první desetiminutovky vedl český mistr rozdílem pěti bodů, naposledy ještě v sedmé minutě. Pak se ale začali prosazovat Turci, kteří nakonec po první čtvrtině byli o dva body vpředu.

Druhá čtvrtina se Nymburku nevyvedla a prakticky rozhodla o osudu utkání. Více jak pětiminutový střelecký výpadek českého týmu dal Banvitu šanci vytvořit si rozhodující náskok. Turci toho dokázali využít a ze stavy 26:28 otočili na 40:28.

Nymburk se pak dokázal hru opět vyrovant, ale Turci si zkušeně drželi náskok přesahující deset bodů, který se chvílemi vyšplhal až k 15 bodům. V závěrečných minutách už stačil český mistr pouze kosmeticky upravit konečné skóre.

To však nic nezměnilo na tom, že euroligový sen pro něj pro letošek skončil. Nymburk ale z basketbalové Evropy neodchází. Stejně jako v předchozích letech si zahraje EuroCup, se kterým má již bohaté zkušenosti.

Český basketbalový fanoušek si tak na účast českého týmu v Eurolize bude muset ještě minimálně rok počkat.