Chorvaté ovládli silvestrovský Crystal Bohemia Cup

Závěr roku 2021 patřil už podesáté nymburskému mezinárodnímu mládežnickému turnaji Crystal Bohemia Cup. Střetla se čtveřice chlapeckých týmů – domácí BA Nymburk, chorvatský Zadar, reprezentační tým U17 a rakouský Klosterneuburg Dukes.

V úvodní hrací den turnaj odstartoval duelem Nymburka se Zadarem. Chorvatský celek přijel s několika staršími hráči, přesto se Středočeši v duelu velmi dobře drželi a v prvním poločase dokonce vedli po většinu času, když se jim dařila střelba za tři body. Po přestávce se ale projevila větší síla i zkušenost soupeře, který získal náskok, který už si pohlídal.

BA Nymburk – KK Zadar 78:96 (16:25 44:42 62:68)
Body: Novák 25, Frič 16, Fišera 15, Janota 8, Bašta 4, Kosík 3, Jakubal 3, Grmolenský 2, Studnický 2 – Klarica 33, Matulina 24, Beljan 15, Pačar 9, Karamanko 8, Zagoršak 7, střelba za 2 body: 39/20:46/25, trojky: 23/8:35/11, TH: 27/14:19/13, doskoky: 40:47, asistence: 12:17, ztráty: 15:9, zisky: 4:12

První hrací den byl dokončen duelem reprezentačního výběru U17 pod vedením trenéra Petra Tremla proti Klosterneuburgu, který dorazil s týmem U19. Český tým vstoupil do duelu velmi dobře, brzy vedl devítibodovým rozdílem, a i přes menší polevení si udržel mírný náskok po celý první poločas. Třetí čtvrtina byla následně velmi vyrovnaná a bojovná, než přišla poslední desetiminutovka, kdy se Češi znovu zvedli a duel zlomili ve svůj prospěch.

Česko U17 - Klosterneuburg Dukes U19 73:60 (17:18 34:32 50:48)
Body: Svoboda 20, Smažák 12, Myšák 9, Hofman a Lízálek 7, Látal, Bubeník a Gale po 4, Zvolánek 3, Koulisianis 2, Macura 1 – Ndukwe 12, Brunner a Oguamalam 11, Lendl 8, Zebardjedan 6, Wallish 4, Savič a Meier 3, Koll 2, střelba za 2 body: 43/21:36/14, trojky: 26/7:26/6, TH: 20/10:26/14, doskoky: 52:44, asistence: 15:10, ztráty: 14:18, zisky: 10:7

Druhý den začal utkáním Nymburka proti Klosterneuburgu a po minutě se duel přesouval kvůli potížím s deštěm z velké zápasové haly do menší tréninkové. Ani to ale domácí celek nezastavilo a velmi dobře se zvládali popasovat s fyzicky velmi dobře vybaveným soupeřem. Středočeši si výborným výkonem vytvořili až patnáctibodové vedení, které sice soupeřům dovolili stáhnout na rozdíl tří bodů v koncovce, dál to pro Rakušany ale už nešlo a Nymburk uhájil první výhru.

Kloserneuburg Dukes - BA Nymburk 74:79 (16:21 33:38 49:62)
Body: Ndukwe 29, Savić 16, Oguamalam 8, Maitlath-Pokorny 7, Lendl 3, Brunner, Koll, Wallisch a Meir po 2, Zebardjedan 1 - Frič 21, Novák 19, Ouředník 16, Žalud 7, Fišera 6, Grmolenský a Bašta 3, Janota a Kosík 2, střelba za 2 body: 47/26 : 53/25, trojky: 15/4 : 29/6, TH 20/10 : 25/11, doskoky: 39:55, asistence 13:13, ztráty: 18:17, zisky: 14:12, fauly: 21:20

Výrazně méně povedený duel odehrál druhý den reprezentační tým U17. Proti o dva roky starším Chorvatům se Češi maximálně trápili v ofenzivě a za první poločas zvládli jen devatenáct bodů, takže ztráceli dvouciferným rozdílem. Druhá půle byla navíc ze strany Zadaru ještě lepší, Čechům dovolili jen šestnáct bodů, sami naopak skórovali relativně pohodlně a byla z toho hladká výhra favorizovaného zahraničního celku.

KK Zadar U19 - Česká republika U17 67:35 (14:7 32:19 45:24)
Body: Beljan 16, Sikirič 13, Matulina 11, Klarica a Njegovan 8, Karamanko 5, Zagoršak, Pačar a Bilokapič po 2 - Svoboda 11, Smažák 9, Zvolánek 4, Slovák 3, Myšák, Lízálek, Koulisianis a Macura po 2, střelba za 2 body: 41/24 : 37/14, trojky: 17/4 : 29/2, TH 14/7 : 5/1, doskoky: 41:41, asistence 17:6, ztráty: 24:22, zisky: 16:14, fauly: 13:19

Na závěr hracího programu si to třetí den rozdaly zahraniční celky s již jistým pořadím v turnaji. Jasný vítěz ze Zadaru si nedělal větší potíže s posledním celkem turnaje Klosterneuburgem. I přes vyrovnanou první půli se pak od třetí čtvrtiny projevila větší kvalita Chorvatů a byla z toho hladká výhra.

KK Zadar - Klosterneuburg Dukes 91:61 (25:19 45:40 78:52)
Body: Zagoršak a Beljan 15, Njegovan 11, Klarica 10, Sikirič, Bilokapić a Matulina po 9, Šare 8, Karamanko 5 - Ndukwe 19, Oguamalam 14, Schuecker 9, Koll 6, Lendl a Bodenstein 5, Meir 3, střelba za 2 body: 47/27 : 38/19, trojky: 28/9 : 19/4, TH 18/10 : 18/11, doskoky: 36:45, asistence 21:8, ztráty: 10:27, zisky: 15:3, fauly: 16:18

Velký náboj měl ale poslední duel o celkové druhé místo mezi nymburskou akademií a reprezentací do sedmnácti let. V utkání si ani jeden z týmů po celou dobu nedokázal vytvořit vyšší náskok, když se reprezentační lvi opírali zejména o tvrdou obranu, kterou nutili soupeře ke ztrátám a Nymburští zase více využívali střelbu z dálky a lépe doskakovali. V poslední čtvrtině si národní tým vypracoval šestibodový náskok, který však domácí dokázali bleskově smazat a půl minuty před koncem se trestným hodem dostat do jednobodového náskoku. Na tuto šestku už lvi nezareagovali a podlehli nejtěsnějším rozdílem, což je odsunulo na konečné třetí místo právě za Nymburk.

BA Nymburk - Česko U17 71:70 (17:20 37:38 55:55)
Body: Novák 26, Žalud a Ouředník 12, Grmolenský 5, Frič a Cogan 4, Jakubal a Bašta 3, Fišera 2 - Svoboda 13, Látal a Smažák 12, Koulisianis 9, Macura 6, Zvolánek 5, Gale a Myšák 4, Lízálek 3, Slovák 2, střelba za 2 body: 43/18 : 59/25, trojky: 27/8 : 25/5, TH 24/11 : 9/5, doskoky: 53:51, asistence 13:14, ztráty: 19:14, zisky: 11:13, fauly: 16:21