Češky odrazily nápor Mali a mají první výhru

Vítězný vstup do předkvalifikace světového šampionátu mají za sebou české basketbalistky. V Mexico City zdolaly na úvod své základní skupiny africké Mali 84:63 a nakročily k postupu do play off. V dalším utkání je čeká v noci na středu (1:30 ráno českého času) Korea, která v prvním utkání nestačila na Venezuelu 78:84.

Češky se hledaly jen pár úvodních útoků, když během tří minut nastřádaly tři rychlé ztráty a Mali trefilo úvodní dva pokusy za tři body. Pak se česká hra uklidnila a začala využívat podkošovou sílu. Od stavu 10:10 daly Češky osm bodů v řadě včetně šťastného doskoku Elišky Hamzové. Jinak ale zářila zejména Julia Reisingerová, která nastřádala za první čtvrtinu devět bodů a začala i krásnou akci, po které ukončila první čtvrtinu trojkou Simona Sklenářová a dala svému týmu poprvé dvouciferné vedení.

Když se pak stejná hráčka trefila z dálky i na začátku druhé čtvrtiny, nastartovala vylepšený defenzivní výkon, který najednou vytvářel chyby hráček Mali a nabíjel Lvicím do rychlých brejků. Češky zastavovaly jen časté chyby, ty naštěstí dělaly i jejich africké soupeřky, a tak střela Reisingerové ze střední vzdálenosti v patnácté minutě dala českému týmu poprvé dvacetibodové vedení 39:19. V závěru poločasu pak rozhodčí zpřísnili svůj metr, ale trochu to vypadalo, že jen na české straně. Mali se dostalo k několika snadnějším šestkám a z dvacetibodového vedení ukrojilo hned sedm bodů.

V nastaveném přísnějším rytmu pokračovali sudí i po přestávce a hráčky Mali toho dokázaly lépe využít. Agresivně chodily do koše a sbíraly české fauly, což jim dávalo šanci kontrovat přesnější české hře z pole, protože Lvice mířily na čáru trestného hodu pouze sporadicky. Skóre oscilovalo kolem hranice patnácti bodů rozdílu, v závěru čtvrtiny ale znovu série šestek hráček Mali pomohla snížit před poslední desetiminutovkou na 55:65.

V té pak byla hra z obou stran neurovnaná a plná chyb plynoucí z velké snahy. Afričanky se dostaly několikrát pod dvouciferný rozdíl, ale český tým v důležitých chvílích dokázal reagovat, když trefila velkou trojku Natálie Stoupalová nebo se blýskla košem s faulem Emma Čechová. V závěru pak odpor Mali odpadl a český tým mohl v klidu dohrát a dostat na hřiště kompletní dvanáctku hráček.

Ze statistik ční 25 ztracených českých míčů, ale Češky na druhou stranu vybojovaly stejný počet asistencí. V další důležité činnosti doskakování naopak Lvice soupeřky jasně předčily, když Mali přeskákaly 50:35. Střelkyní zápasu byla s 21 body Julia Reisingerová, navíc odehrála jen 23 minut, patnácti body a devíti doskoky přispěla Emma Čechová a jedenácti body Simona Sklenářová. Nejlepší střelkyně Mali byla s osmnácti body Alima Dembele.

Emma Čechová (hráčka českého týmu): „Cítila jsem se lépe, než jsem předpokládala. Před zápasem jsem se necítila úplně nejlépe, ale nakonec to nebylo tak špatné. Přišlo mi, že jsem musela překonat nějakou fázi a pak jsem se cítila dobře. Jinak ale poznám, že mám těžší nohy, rychleji se zadýchávám, takže je to rozdíl. Byl to mnohem lepší zápas než v přípravě proti Mexiku, ale pořád musíme zlepšit nějaké věci. Snad to přijde s tím, že odehrajeme další zápasy. Stále si zvykáme. Počítaly jsme s tím, že to bude dost tvrdý zápas. Mali hraje hodně riskantní obranu a snaží se vypichovat míče, takže jsme chtěly mít co nejméně ztrát. To se nepodařilo, ale zase jsme zvládly dobře doskakování. Využily jsme výškovou převahu. Když má člověk mismatch pod košem, tak je to lehčí, chodila jsem na útočný doskok, dostala jsem se i na šestky, takže od všeho trochu.

Petr Treml (asistent trenérky českého týmu): „Pozitivní vstup, dobrá výhra, velmi cenná, ale už na začátku utkání jsme si řekli, co nechceme, a to ztráty a útočné doskoky a hned v první čtvrtině jsme měli na začátku tři ztráty. Číslo 25 v kolonce ztrát je hrozné, ale stejné číslo v kolonce asistencí ukazuje, jak jsme si půjčovali míč v útoku alespoň ve druhé čtvrtině, kdy jsme se dostali do toho dvacetibodového vedení. Pozitiv je víc, i když budeme ukazovat hráčkám negativa, abychom se poučili. Musíme zlepšit ustrašenost, kdy jsme měli zápas pod kontrolou, tak jsme se dostávali zbytečně do řešení dlouhých útoků a trochu jsme zastavili útočný potenciál, který chceme využívat, a to v přechodové fázi. To nás trochu mrzí, ale když vede o tolik, tak trochu zpomalíte a pak to bylo trochu nebezpečné. Zejména na přelomu první a druhé čtvrtiny jsme se prosazovali z přechodové fáze, než jsme zastavili pod myšlenkou vysokého vedení. Musím ale říct, že i v těžkých momentech hráčky trefovaly důležité střely, a to nás udrželo nad dvoucifernou hranicí.

Mali – Česko 63:84 (13:25 35:48 55:65)

Debmele 18, N’Diaye 15 – Reisingerová 21, Čechová 15 a 9 doskoků, Sklenářová 11, Stoupalová 8, Hamzová a Vyoralová po 7, Pospíšilová a Šotolová po 5, Zeithammerová a Šípová po 2, Rokošová 1, Andělová 0

TH: 34/19 – 25/18

Trojky: 4 – 8

Doskoky: 35 – 50

Zisky: 11 – 12

Ztráty: 20 – 25

Asistence: 14 – 25

Fauly: 20 – 29