Češky na ME U16 postoupily do semifinále a mají jisté MS

Už teď dosáhly úspěchu, ale evropský šampionát pro ně ještě nekončí. České basketbalistky do 16 let postoupily na ME mezi nejlepší čtyři týmy, čímž si zajistily start na MS U17, které v příštím roce uspořádá Slovensko. Na oslavy však není čas. Před týmem Richarda Fouska jsou víkendové zápasy o medaile.

Češky vyhrály svojí osmifinálovou skupinu, což jim pro čtvrtfinále určilo papírově slabšího soupeře. Lotyšky před tímto utkáním měly vyrovnanou bilanci 3-3. České reprezentantky vstoupily do utkání aktivně a projevovala se především jejich převaha v podkošovém prostoru. Češky téměř po celý první poločas střílely s úspěšností přes 50 %. Ve druhé čtvrtině pak k úspěšnosti v útoku přidaly i úspěšnost v defenzivě a Lotyšky v této části hry udržely na pouhých pěti bodech ze hry a dvou trestných hodech. V první dvacetiminutovce se vůbec neprosadila dosud nejlepší střelkyně Lotyšek Digna Strautmane, která měla před zápasem průměr přes 15 bodů na utkání. Lotyšský prapor držela její jmenovkyně Paula s 11 poločasovými body.

Vstup do druhého poločasu Češkám příliš nevyšel. Sice hned v úvodu navýšily své vedení na 22 bodů, následných osm minut však prohrály o deset bodů a daly tak Lotyškám do poslední čtvrtiny ještě naději na zvrat. Té se soupeřky chytily a dostaly český tým pod tlak. Pět minut před koncem utkání se český náskok smrskl na čtyři body. Češky ale prokázaly pevné nervy a dobře rozehraný zápas dotáhly do vítězného konce.

V semifinále na české basketbalistky čeká vítěz čtvrtfinále mezi Ruskem a Itálií. Tímto vítězstvím si Češky zajistily postup na světový šampionát U17 2014.

Česká republika - Lotyšsko 66:56 (23:15; 41:22; 55:43)

Body ČR: Šoukalová a Matušková po 13, Holešínská 9, Krejzová a Gaislerová po 7, Šípová 6, Reisingerová 5, Fadrhonsová 4, Malečková 2, Rokošová 0

Fauly: 17 - 18

Robert Landa (asistent trenéra): "Výsledek se nerodil úplně snadno. Vyzkoušeli jsme si, že zvládnout zápas play-off je psychicky náročnější, než utkání ve skupinách. Po uspokojivém průběhu prvního poločasu (41:22) čelil náš tým po celý druhý poločas tuhému náporu Lotyšek. Nižší, nenápadné, ale velmi silné, fyzické, stabilní a chytře kombinující hráčky Lotyšska se postupně vrátily do zápasu (až na 57:53 ve čtvrté čtvrtině). V ten moment se ale naše děvčata semknula a zejména zlepšenou obranou závěr utkání zvládla."