Češky i podruhé vyzrály na Slovensko, tentokrát se jim výhra počítá do turnaje ve Varech

Již podruhé se v KV Areně střetly české basketbalistky se Slovenskem. Zatímco čtvrteční souboj se nezapočítával do Mezinárodního turnaje KV, ten dnešní byl střetnutím týmů, kterým se vstup do turnaje výsledkově nepovedl.

Slovenky oproti prvnímu zápasu nasadily hráčku UMMC Jekatěrinburg Kristi Toliver. A byla to právě ona, která dělala domácím hráčkám největší problémy především střelbou ze střední a dlouhé vzdálenosti. Jinak se ale Slovenky prosazovaly z vymezeného území, i díky lepšímu doskakování. Na české straně sekundovala naturalizované slovenské reprezentantce Alena Hanušová, která soupeřkám hrozila především ze střední vzdálenosti.

„Využívaly hodně pick-and-roll na středu, kdy pak Toliver buď šla do nájezdu, což se nám podařilo elminovat, ale horší bylo, když střílela za tři. Na to si malé musely dávat pozor. Byla jejich nejlepší střelkyně, ale ostatní hráčky zase daly méně. Ubránily jsme zbytek a že dá jedna hráčka třeba 30 bodů, na tom nezáleží, když bude jediná,“ popsala Alena Hanušová, jak se hra Slovenska s přítomností Toliver na hřišti změnila.

Ani jeden z týmů se nedokázal během prvních 20 minut dostat do trháku. Češky zažehnaly nástup soupeřek, když se jim stejně jako včera povedla v závěru prvního poločasu bodová šňůra 7:0. Finiš však tentokrát načasovaly příliš brzy a Slovenky si dokázaly ještě vzít zpět alespoň část svého vedení.

České basketbalistky předvedly povedený vstup do druhého poločasu a vytvořily si vedení, které v jeho průběhu navýšily až na šest bodů. Zlepšily především doskok a nenechávaly tak soupeřkám další možnosti zakončení. „Trenér nás upozorňoval, že prohráváme doskok o pět a že mají hodně útočných doskoků. Snažily jsme se tomu vyvarovat, protože nebyly vyšší než my. To by bylo špatné, kdyby nás přeskákaly,“ těšil zlepšený doskok Hanušovou. Pak ale přišly chyby v české rozehrávce a slovenské koše s faulem, díky kterým soupeřky vyrovnaly. Stejnou mincí ale v poslední vteřině třetí čtvrtiny oplatila Slovenkám Kateřina Elhotová.

Češky pokračovaly ve zlepšené hře i v poslední čtvrtině a vytvořily si až desetibodové vedení. V rozletu je přibrzdilo zranění Ilony Burgrové, ale Slovenky si nepustily k tělu. V závěrečných vteřinách odmítla trojkou a trestným hodem velké drama Bartoňová. Závěr poznamenalo vyloučení trenéra hostí Maroše Kováčika.

Střelecký souboj dvacetibodových Hanušová – Toliver vyhrála na body slovenská basketbalistka, ale týmové vítězství bere česká reprezentantka se svými spoluhráčkami. „Nijak jsme se na to nekoukala, ale je to hezké, když dám skoro stejně bodů, jako taková hráčka, kterou je Toliver,“ usmívala se po zápase česká pivotka.

Česká republika – Slovensko 74:67 (18:17; 33:36; 54:51)

Hanušová 20, Vyoralová 11, Veselá a Bartoňová po 10, Elhotová 9, Borteová a Brugrová po 6, Záplatová 2, Hejdová, Pochobradská, Pecková a Hindráková 0 – Toliver 25, Bálintová 14, Hruščáková 10

Fauly: 18 - 18

V prvním dnešním zápase porazily Turkyně Lotyšsko 57:54 (Yilmaz 14, Sanders 13, Alben 12 – Steinberga a Vitola po 9, Eglite a Liepkane po 6). Češky tak v případě vítězství nad Tureckem mohou brát první místo v turnaji. „Turecko patří mezi jedny z nejlepších basketbalových zemí, mezi kandidáty když ne na zlato, tak na medaili a postup na OH. Pokusíme se hrát, co můžem. Bude to pro nás ale už čtvrtý zápas v řadě a bude to těžké,“ neskládá před zítřejším zápasem zbraně Hanušová.