Češky berou z ME U16 skvělé stříbro, ve finále podlehly Španělsku

Češky berou z ME U16 stříbro. Ve finále nestačily na neporažené Španělky a podlehly jim rozdílem pěti bodů.

České basketbalistky vstoupily do utkání jako uragán a po dvou a půl minutách vedly 8:3. Pak se ale jejich úspěšnost v útoku prudce snížila a na další koš čekaly skoro celých dlouhých deset minut. To využily Španělky k tomu, aby si získaly výraznější náskok. Ten potvrdily ještě dvěma trestnými hody na samém konci první čtvrtiny.

Také ve druhé čtvrtině pokračovalo české ofenzivní trápení. Zdálo se, že ho prolomila Šoukalová trestným hodem a nájezdem Šípová. Do konce poločasu však už skórovala pouze Reisingerová z trestného hodu a Češky tak ve druhé čtvrtině zůstaly na čtyřech bodech. Naštěstí ani Španělky to proti české defenzivě neměly lehké, a tak poločasová ztráta deseti bodů nechávala českým basketbalistkám naději do druhého poločasu.

Vstup do poločasu opět vyšel lépe českým reprezentantkám. Pod košem se činila Julia Reisingerová, která dokázala zužitkovat výborné přihrávky spoluhráček. Nejen že dávala body, ale zároveň uvolnila prostor na perimetru, ze kterého Češky trefily tři trojky. Díky skvělé hře se dostaly až do šestibodového vedení. To Španělky do konce třetí části ještě stáhly na rozdíl jediného bodu a o drama tak bylo postaráno.

Poslední čtvrtina opět našla české basketbalistky v útočném útlumu. Španělky prokazovaly zkušenosti a především psychickou odolnost. Vždyť poslední dva šampionáty nepoznaly jiného než španělského vítěze. Češky nesložily zbraně, bojovaly, snížily na rozdíl tří bodů, ale Španělkám první prohru na turnaji nepřipravily. Z Mistrovství Evropy tak odváží skvělé stříbrné medaile a především účast na MS U17, které se bude konat příští rok na Slovensku.

Týmový úspěch českého týmu podtrhla individuálním oceněním Julia Reisingerová, která byla vybrána do All Tournament Teamu.

Španělsko - Česká republika 54:49 (14:8; 22:12; 38:39)

Body ČR: Gaislerová 13, Reisingerová 10, Šípová a Holešínská po 8, Šoukalová 5, Fadrhonsová 4, Rokošová 1, Malečková, Matušková a Krejzová 0

TH: 18/12 - 22/14

Trojky: 2 - 5

Doskoky: 44 - 46

Zisky: 11 - 2

Ztráty: 19 - 20

Asistence: 7 - 8