Česká republika - Německo - přátelsky - Muži U16

V neděli 10. 7. si čeští reprezentanti do 16 let poprvé vyzkoušeli palubovku v Hradci Králové, kde odehrají v rámci základní skupiny ME zápas s Řeckem. Soupeřem pro tuto zkoušku jim byl tým šestnáctiletých Němců. Se stejným protivníkem se Češi utkali i o den dříve, kdy v Pardubicích dokázali ve tvrdém a bojovném utkání zvítězit ve vyrovnané koncovce 62:61.

09.07.2011, Pardubice

Česká republika – Německo 62:61 (12:16; 24:25; 39:38)

Body - Peterka 17, Slanina 13, Kouřil 7 (1x3), Dedek 6 (1x3), Rubeš 5, Svoboda 4, Šubert 3 (1x3), Zumer 3, Šoula a Šoukal 2 - Steilow 16(2), Wimberk 12 (2x3), Akpinar 9 (1x3), Mayr 7, Taylor 6, Ilzhofer 3, Dizdarewič, Zinn, Thomas a Ugrah 2

Fauly: 16 - 22

TH: 25/15 - 15/10

Trojky: 3 - 5

10.07.2011, Hradec Králové

Česká republika – Německo 49:79  (16:21; 28:43; 37:59)

Body: Peterka 18, Šoula 16, Šoukal a Rubeš po 4, Zumer 3, Pumprla a Stegbauer po 2, Dedek a Šubert 0 – Izhofer 15 (5x3), Taylor 13, Zinn 9

TH: 21/12 – 18/14

Trojky: 3 - 9

Doskoky: 17 - 29

Fauly: 20 - 18

Ztráty: 20 - 17

Asistence: 4 - 7

Do dnešního utkání mohl Petr Treml počítat pouze s devíti hráči. V družstvu mladých českých reprezentantů totiž řádí nemoc. Někteří hráči dnes nemohli nastoupit vůbec, jiní hráli se zdravotními problémy. Oslabený tým se v první čtvrtině postavil směle do cesty německému nadupanému týmu. Skoro po celou první desetiminutovku byl stav vyrovnaný. Němci se prezentovali rychlou hrou dopředu a poměrně úspěšnou střelbou z dlouhé vzdálenosti. Češi se naopak po přechodu do útoku snažili co nejvíce napíchávat soupeřovu obranu nájezdy a následným výhozem na střelce. Mírný náskok po první čtvrtině si nakonec vybudovala reprezentace Německa.

Ve druhé čtvrtině se rozdíl mezi oběma týmy zvětšil. Čechy v toku limitoval především velký počet ztrát. Někdy ke ztrátě míče došlo ještě před přechodem na útočnou polovinu nebo na perimetru. Takovouto chybu Němci okamžitě trestali rychlým protiútokem. Přesto se čeští reprezentanti snažili o aktivní pojetí a spolupráci v útoku. Střelecky stál tým v prvním poločase především na dvojici Šoula – Peterka, která si mezi sebe svorně rozdělila 22 bodů z celkových 28 českých.

Do druhého poločasu vstoupili Češi s bojovnou náladou. Snažili se prát o každý míč a byli v těchto fázích hry Němcům minimálně vyrovnaným soupeřem. Postupem času ale začaly českým reprezentantům docházet síly, což se projevilo i na skóre a především na obrazu hry.

Podobný trend se opakoval i v poslední čtvrtině utkání. Němci, kteří střídali v utkání více hráčů vytáhli obranu na celé hřiště. Připojili i pár úspěšných trojkových střel. Češi v útoku přecházeli střelecké pozice. Němci vydrželi po celý zápas vytvářet fyzický tlak. V závěru si Češi vyzkoušeli i hru proti zónové obraně. V neúplné sestavě se českým basketbalistům premiéra na hradecké palubovce nevydařila. Doufejme, že proti Řecku 29. července bude mít zápas opačný konec.

Martin Peterka: „Němci jsou na tom dobře fyzicky. Hlavně jejich pivoti. Řekl bych, že technicky jsme na tom podobně. Jim tam dnes padlo dost trojek. Oproti včerejšku, kdy jsme vyhráli o bod, jsme nehráli dobře v útoku. Nedohrávali jsme akce do konce. O tom svědčí i to, že jsme dali 50 bodů, a to je málo. S tím se nedá vyhrát zápas.“

Petr Treml (o obou zápasech): „Pro nás to byl další zajímavý soupeř. Zápasy byly zase o něco jiné, tvrdší. Včerejší vítězství bylo pro nás pozitivní. Vyhráli jsme vyrovnanou koncovku. Naši hráči podstoupili mnoho soubojů. Vítězství nás bolelo. V útoku se nám příliš nedařilo. Dnes jsme neměli k dispozici kompletní kádr, protože v týmu řádí nemoc. Díky tomu ale mohli dostat prostor na hřišti i další hráči. Zde se ukázal současný stav věci. Rozdíl mezi základní pětkou a ostatními hráči je stále velký, i když bojovali. Pro většinu z nich to byla první zkušenost hrát tak dlouho pod takovým tlakem.“

Poslední přípravné zápasy před ME odehrají čeští mladíci 22. 7. od 18 hod v Hradci Králové a 23. 7. od 13 hod. v Pardubicích. V obou případech bude jejich soupeřem výběr Itálie.