Češi získali důležité vítězství v Portugalsku

Čeští basketbalisté si v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy připsali čtvrté vítězství z pěti zápasů. V Portugalsku dnes udolali domácí výběr 75:61. Stále však nemají jistý postup, o něm se rozhodne až v závěrečném utkání ve středu s Maďarskem. To dnes prohrálo v Gruzii jasně 59:79. K udržení prvního místa ve skupině tak Češi potřebují v Maďarsku zvítězit.

POR_SatyČeši doma Portugalce rozdrtili 89:53 a i v odvetě začali sebevědomě a vedli už 15:6. Jenže pak přišla série chyb a domácí šňůrou 9:0 otočili na 21:19. Dařilo se zejména pivotovi Fonsecovi, který dal jen za první čtvrtinu 10 bodů a získal sebevědomí. Nakonec zápas zakončil jako nejlepší střelec s 22 body.

To český výběr se v útoku spoléhal zejména na Balvína se Satoranským. A byl to právě rozehrávač Barcelony, kdo trojkou nastartoval šňůru 11:0, která znovu posadila Čechy na koně. Jenže devítibodové vedení vydrželo jen chvíli, než série těžkých střel a zbytečných českých chyb znamenala další otočení skóre.

Zápas se lámal až v závěru třetí čtvrtiny, kdy při vedení 53:50 postavil český tým zónovou obranu, se kterou si Portugalci nevěděli rady a pět minut nedali koš. Češi toho využili ke zvýšení náskoku na 13 bodů a tentokrát už vedení nepustili.

„Je to pro nás důležité vítězství. Už před zápasem jsem se trochu obával, abychom to utkání mentálně zvládli. Portugalci se v průběhu kvalifikace zlepšují, málem porazili Gruzii. V první půli hráli velmi dobře. Nakonec jsme to ale zvládli, máme náš cíl na dosah a nyní jedeme do Maďarska dokončit náš úkol,“ ví trenér Ronen Ginzburg, že rozhodující krok k postupu musí Češi udělat ve středu na půdě maďarského soupeře.

Nejlepším českým střelcem byl s 18 body Satoranský, který přidal i sedm doskoků a pět asistencí. Balvín zaznamenal 13 bodů a devět doskoků a k tradičním oporám patřil i Pumprla s devíti body a 11 doskoky.

Portugalsko - Česká republika 61:75 (21:24, 37:42, 50:63)

Satoranský 18, Bavín 13, Auda 11, Pumprla 9 bodů a 11 doskoků, Houška 7, Bartoň 6, Hruban a Palyza po 4, Welsch 3, Šiřina 0

TH: 18/7 - 19/13

Trojky: 6 - 2

Doskoky: 30 - 42

Zisky: 4 - 8

Ztráty: 15 - 14

Asistence: 7 - 16

Fauly: 20 - 21