Češi v poslední čtvrtině přišli o nadějný výsledek s vícemistry světa

Češi vstoupili do utkání s respektem z vicemistrů světa. O tom hovoří například i statistika faulů (4:2), přičemž Španělé své osobní chyby nasbírali až při posledních útocích českého týmu. Španělé dominovali na útočném doskoku. I tak Češi v obraně podali solidní výkon, ale limitovala je hra v útoku. Proti španělské obraně se jen velmi těžko prosazovali, výsledkem čehož bylo sedm vstřelených bodů.

Ve druhé čtvrtině Češi, jak je jejich zvykem na tomto turnaji, deptali soupeře v obraně. Za pět a půl minuty dovolili druhému nejlepšímu týmu světa pouhé dva body. No a právě na rozdíl jediného koše se jim podařilo stáhnout svojí úvodní ztráty. Pak ale přišly ztráty míče v útoku, čehož soupeř dokázal zkušeně využít. Češi ale ukázali, že je může rychlý basketbal a přechod do útoku zdobit i proti tak vysoko hodnocenému týmu.

I po změně stran Češi vicemistry světa především v obraně. Španělé měli problém prosadit se proti pohyblivé české defenzivě. Ihned po změně stran se oba týmy předháněly hlavně na obranné polovině. Čtvrtý faul si brzo udělal Tomáš Satoranský, a tak ho trenér Pavel Budínský stáhl ze hřiště, aby ústředního českého rozehrávače ušetřil pro poslední část hry. Češi hráli sympatický basketbal, ale soupeř dokázal potrestat jakoukoliv ztrátu či chybu.

Souboj obran pokračoval i v poslední desetiminutovce. Čechům vypadávaly z koše i nadějné pokusy. Trápení v útoku znamenalo pouhé dva vstřelené body za poslední čtvrtinu. I proto Češi prohráli takovým rozdílem.

Španělsko – Česká republika 60:39 (18:7; 33:25; 47:37)

Fernandez 14, Rubio 10, Llull 8 – Pumprla a Veselý po 7, Benda 6, Satoranský a Bartoň po 5, Welsch 4, Houška 3, Hruban 2, Balvín, Jelínek, Kudláček a Švrdlík 0

Fauly: 13 - 14

Pavel Pumprla: „Pro nás to byl dobrý zápas. Hráli jsme dobře v obraně, ale jak ukazuje výsledek, španělská obrana byla lepší. Podle mého názoru jsme byli ustrašení ve hře do koše. V některých úsecích hry jsme hráli velmi dobře, prohrávali jsme o čtyři, pět bodů. Udělali jsme ale hloupé chyby a Španělé jsou v jejich trestání excelentní.“

Pavel Budínský: „Nejdříve bych chtěl pogratulovat Španělsku k výhře. Zasloužilo si ho, protože prakticky celý zápas vedlo. Hráli velmi dobře. Hrají jednoduše, inteligentně, to o nich každý ví. Pro nás to byl speciální moment hrát proti tak skvělému týmu. Do obrany jsme vložili hodně úsilí. Ta je dobrá. Náš problém byl dnes v útoku. Nebyli jsme schopní proměňovat střely, byli jsme příliš nervózní, i když nevím proč. Možná jsme měli velký respekt ze Španělska. Přesto jsme ale pořád byli v zápase. Ještě pět minut před koncem to bylo utkání, ve kterém můžete věřit ve výhru. Španělsko je ale zkušený tým, který nám nedal šanci a zasloužil si vyhrát. Musíme na to zapomenout a soustředit se na zítra.“