Češi na úvod přípravy dlouho trápili domácí Turecko

Česká basketbalová reprezentace mužů dnes vstoupila do herní přípravy na letošní Eurobasket. Soupeřem jí byla reprezentace Turecka, která v Istanbulu využila domácí prostředí a nakonec lvi udolala rozdílem sedmi bodů.

Zatímco pro české basketbalisty bylo dnešní utkání první herní prověrkou, soupeř už měl za sebou pět přípravných zápasů. V nich se mu zatím příliš nedařilo, když si první výhru připsal až v zatím posledním zápase proti Ukrajině před pěti dny. Předtím Turci nestačili dvakrát na pořadatele Eurobasketu a prvního soupeře českého výběru na ME Slovinsko a připsali si i prohru se Srbskem a Lotyšskem.

Dnešní utkání bylo také reprízou kvalifikačních bojů z loňské kvalifikace o Eurobasket. V ní si oba týmy podržely výhodu domácího prostředí a rozešly tak smírně 1-1 na zápasy.

Češi se silného soupeře nezalekli a vstoupili do utkání velmi aktivně. Zdobila je především efektivní a produktivní hra v útoku. Výsledkem bylo devítibodové vedení po první čtvrtině. V té druhé domácí basketbalisté zpevnili svojí obranu a pomalu stahovali český náskok. Po turecké úspěšné trojkové střele a dvou neproměněných trestných hodech Ondřeje Balvína to vypadalo, že domácí půjdou do šaten za mírného vedení. Míč však doskočil Luboš Bartoň a akrobatickou střelou v poslední vteřině vyrovnal. Druhý poločas tak začínal v podstatě od nuly.

Češi opět zvládli lépe vstup do poločasu a díky dobré obraně natáhli své vedení až na sedm bodů. Pak ale zavelel k domácímu návratu do hry trojkou Turkoglu. Český přísun bodů navíc také zamrzl. Do konce čtvrtiny už čeští basketbalisté zaznamenali jen tři body díky koši s faulem Vojtěcha Hrubana. I to jim ale stačilo k tomu, aby do poslední desetiminutovky šli s dvoubodovým náskokem.

Turci ale využili pokračujícího střeleckého trápení české reprezentace a vybudovali si vedení, které se později ukázalo jako rozhodující. Češi sice domácím nedali nic zadarmo a stále je nutili hrát naplno, ale k otočení výsledku to nestačilo.

Další střetnutí obou soupeřů je na programu zítra od 18 hodin SELČ.

Turecko – Česká republika 75:68 (18:27; 41:41; 53:55)

Güler 12, Onana, Ilyasova a Turkoglu po 10 - Veselý 14, Pumprla 12, Houška P. 11, Bartoň 9, Satoranský 7, Hruban 5, Balvín a Welsch po 4, Jelínek 2, Kudláček, Švrdlík a Houška J. 0

Fauly: 16 - 27

Pavel Budínský: „Já si myslím, že naše první utkání v přípravě na horké půdě Turecka proběhlo velmi dobře. Byl to excelentní test. Prohráli jsme o sedm bodů. Myslím, že jsme měli výbornou první polovinu, kdy jsme se hned po první čtvrtině ujali vedení. Tři čtvrtiny to bylo vyrovnané utkání. V závěru nás Turci dostali pod tlak. Klíčovým faktorem pro nás bylo 20 ztrát, ale to je ukázka toho, jak se dneska hraje evropský basketbal. Turci jich měli jenom sedm. To si myslím, že nám hodně ukáže a prověří. Pak také slabá exekuce trestných hodů a měli jsme jich k dispozici dvakrát méně. Tímto si myslím, že domácí utkání zvrátili.“