Češi dotáhli proti Rusku ztrátu, ale nakonec domácím podlehli

Ani ne 24 hodin po příletu do Moskvy a časovém posunu dvou hodin čekal na českou basketbalovou reprezentaci oříšek v podobě domácího výběru. Češi několikrát dokázali smazat manko, ale nakonec v závěrečných minutách silnému soupeři podlehli.

RUS_AudaČeští basketbalisté se na úvod turnaje přesunutého z Izraele do Ruska utkali s domácím výběrem, který nese označení „A“. V dresu domácích nechyběla jména jako Mozgov či Ponkrashov. Trenér českého výběru naopak mohl poprvé v přípravě počítat s rozehrávačskou jedničkou Tomášem Satoranským. Do Moskvy odletěl národní tým ve dvanáctičlenném složení. Stále se čeká na připojení Jana Veselého a doma zůstal Pavel Pumprla.

Po úvodní vyrovnané pasáži přišel nápor domácích, kteří si díky bodové šňůře 8:0 vypracovali výraznější vedení. To krátce po začátku druhé čtvrtiny zvýšili až na dvouciferný náskok. V tomto okamžiku čeští basketbalisté vyrovnali hru a začali náskok soupeře stahovat. Podařilo se jim to až na dostřel čtyř bodů. Z poslední akce prvního poločasu ale inkasovali a do druhé poloviny utkání tak vstupovali s mankem šesti bodů.

Pod košem nečekal jednoduchý úkol na Ondřeje Balvína, proti kterému se postavily dva zkušení pivoti, kteří stejně jako český obr měří 216 cm. „S Mozgovem to bylo něco jiného, než jsem zvyklý. Ona hraje hodně takový NBA styl. V obraně nechává hráče hrát a čeká na blok. To mu šlo dnes výborně. V útoku hraje hodně silově. Na to jsem zvyklý z ACB, že jdou hráči hodně do těla,“ bilancoval Balvín po zápase své souboje s hráčem Denver Nuggets, který nakonec byl se 17 body nejlepším střelcem utkání. Nelehký úkol měl autor dvanácti českých bodů Ondřej Balvín i v soubojích se Sokolovem: „To je zkušený pán. Umí se výborně dostat ke koši a dobře si kryje míč, takže zblokovat ho prakticky nemůžete.“

Nástup do druhého poločasu opět vyšel lépe domácím, kteří šli po koši Mozgova už do dvanáctibodového vedení. Stejně jako v předchozím průběhu ale Češi zmobilizovali své síly a nenechali soupeře utkání rozhodnout. „Podařilo se nám Rusy dotáhnout díky Patriku Audovi a Lukáši Palyzovi. Patrik výborně zabíhal za obranu a oni si ho špatně hlídali, takže dal asi šest bodů v řadě,“ ocenil Balvín výkon svého podkošového kolegy.

Závěrečná čtvrtina přinesla vyrovnaný boj, ve kterém se čeští basketbalisté dokonce dostali i zpět do vedení, kterého si naposledy užívali v samotném úvodu utkání. Závěrečné minuty ovšem patřily domácím, když Čechům nedovolili skórovat a došli si pro první výhru na přípravném turnaji.

„Změnili jsme obranu na zónu, ve které ještě nejsme tolik sehraní. Zkoušeli jsme jí jenom na pár trénincích. Tam se projevilo to, co nám dělalo problém v celém zápase. Rusové proměňovali otevřené střely. My jsme měli v obraně dobré rotace, ale jak se ještě pořádně neznáme, tak se stalo, že jsme k jednomu hráči nedorotovali. S tím nás trápili v podstatě celý zápas,“ označil český pivot slabé místo, které musí reprezentanti ještě do startu kvalifikace o Eurobasket dopilovat. Ta začíná 10. srpna.

Zítra se čeští basketbalisté utkají opět s domácím výběrem, který nastoupí pod hlavičkou B-týmu. Zápas začíná v 16 hodin moskevského času.

Rusko – Česká republika 75:68 (24:13; 43:37; 60:58)

Mozgov 17, Khvostov 16, Sokolov 8 – Auda 13, Balvín 12, Šiřina 9, Welsch 8, Hruban a Bartoň po 7, Satoranský a Palyza po 6, Švrdlík, Chán a Muirhead 0

TH: 16/13 – 17/9

Trojky: 6 – 5

Doskoky: 32 – 26

Zisky: 12 – 7

Ztráty: 21 – 17

Asistence: 19 – 12

Fauly: 20 - 19