Češi arenu pro MS výhrou nepokřtili

Česká republika – Španělsko 62:70 (19:16; 33:31; 47:52)
Kouřil 20, Feštr 8, Švandrlík a Peterka po 7, Šoula a Aušprunk po 5, Šafarčík a Truhlář po 4, Slanina 2, Hrabovský, Pecháček a Křivánek 0 – Diaz 13, Mendia 9, Nogues 8, Marin 7, Saiz a Homs po 6, Brizuela a Pauli po 5, Chapela 4, Perez 3, Vicedo a Lacunza po 2

Začátek byl z obou stran spoután určitou nervozitou a nerozehraností, která mohla pramenit i z nového prostředí v Areně Sparta Podvinný mlýn, která už pomalu získává finální podobu pro Mistrovství světa v basketbalu mužů – U19, které bude od 27. června hostit. Ani jeden z týmů si nevypracoval výraznější náskok. První přeci jen svému soupeři mírně utekli domácí, kteří tak první desetiminutovku vyhráli o tři body.

Španělé několikrát donutili české reprezentanty střílet pod tlakem krátícího se limitu na útok. Přesto dokázali Češi svůj náskok zdvojnásobit. Pak ale soupeři ještě přidali na obranné polovině a po stažení v úvodu druhé čtvrtiny střelecky disponovaného Radovana Kouřila se česká ofenziva zadrhla. Španělé šli bodově přes své české soupeře. Těm se ale nástup hostů podařilo zastavit vylepšenou obranou a Daniel Truhlář nakonec pro české reprezentanty uhájil poločasové vedení.

Skoro na tři minuty zavřeli domácí svůj koš, což jim společně s nájezdy Feštra a Kouřila přineslo devítibodový náskok.  O většinu z něj však po sérii ztrát během 30 vteřin přišli. Otupit španělský nápor nepomohl ani oddechový čas. Z českého pohledu nevydařený úsek hry se španělskou šňůrou 0:10 ukončil až trojkou Jan Švandrlík. Zápas se vrátil do starých kolejí. Oba soupeři se přetahovali o každý bod a střídali se ve vedení. Závěr čtvrtiny vyšel lépe Španělům, kteří tak do posledního úseku hry vstupovali s náskokem pěti bodů.

V poslední čtvrtině se Češi nemohli proti soupeřově obraně prosadit. Španělé tak díky své obraně i díky českým ztrátám získali až čtrnáctibodové vedení. Závěrečná kosmetická úprava skóre už prohru české reprezentace nezměnila.

Petr Jachan: „Španělé tradičně patří k vyspělým basketbalovým školám, i když v této kategorii postupovali až z pátého místa v Evropě. Uvidíme, co udělali za rok práce. I když jsme byli ve vyšší sestavě, tak oni nás dokázali agresivitou a rychlostí v určitých fázích přehrát. Ztráty jsou jednoznačným faktorem tohoto utkání. Byly to především ztráty na periferii u rozehrávačů. Ztráty byly potrestány jednoduchými koši. Vyplývá to z toho tlaku. Takové ztráty a úseky, jako ve třetí čtvrtině, si na této úrovni nemůžeme dovolit.“