Černá Hora na úvod nad síly Lvic

České basketbalistky dnes vstoupily utkáním s Černou Horou do Mistrovství Evropy. Černohorky po posílení o americkou podkošovou hráčku Robinson ještě zvýšily svojí sílu a jejich akcie pro tento turnaj výrazně stouply. To potvrdil i dnešní zápas.

Češky utkání nezačaly špatně a mírného favorita donutily k brzkému nasbírání čtyř týmových faulů. Každá další osobní chyba Černohorek tak byla trestána dvěma trestnými hody, ale soupeřky se z úvodních minut poučily a v obraně si dávaly pozor. Naopak začaly přebírat aktivitu v útoku. Nebezpečí hrozilo zejména od Škerović. Česká defenziva nechávala až příliš moc okének, které vyplývaly z černohorské hry plné clon.

Když se k chybám v obraně přidaly i ty na útočné polovině, soupeřky si získaly až čtrnáctibodové vedení. Pomohly jim k tomu chyby českých basketbalistek při rozehrávce, které soupeřkám dávaly možnost rychlých protiútoků. Navíc to byly tentokrát Lvice, kdo se dostával do problémů s fauly. Závěr čtvrtiny ale nakonec přeci jen přinesl snížení černohorského náskoku. Češky se prosadily v útoku a kdyby proměnily nějakou ze šesti trojek vystřelených za první poločas, mohla být pauza ještě o něco veselejší.

Po Janě Veselé, která si z prvního poločasu přinesla tři fauly, se do ještě větších problémů záhy zkraje druhé půle dostala Ilona Burgrová. Navíc to tentokráte byly Češky, kdo rychle nasbíral čtyři týmové fauly. Kvůli čtyřem osobním chybám pak trenér Blažek musel stáhnout i Janu Veselou. Sestavě bez vysokého křídla dělala problém obrana Jeleny Dubljević. Právě bývalá hráčka pražského USK si podmanila třetí čtvrtinu a sama táhla Černou Horu za vyšším a vyšším náskokem.

Ani závěrečné dějství nepřineslo zvrat v zápase. Kvůli pěti osobním chybám musely vystřídat Burgrová i Veselá a Češkám se nadále nedařila střelba, i když alespoň smůlu z trojkového oblouku prolomila Michaela Stejskalová. Náskok Černohorek narostl až na 20 bodů. Češky tak do turnaje vstoupily prohrou a zítra proti Ukrajině (17:00 CEST) musí zabrat a zabojovat o první vítězství.

Černá Hora – Česká republika 71:52 (20:14; 34:27; 51:38)

Robinson 13, Škerovič, Dubljevič a Perovanovič po 11 – Stejskalová 16, Hanušová 11, Veselá 6, Burgrová 5, Elhotová a Vyoralová po 4, Bortelová a Štěpánová po 2, Pecková 1

Lubor Blažek

"Černohorky jsme měli přečtené dobře, ale kvalita tam prostě je. Jak Škerovič, tak Dubljevič, tak Robinson jsou schopné utkání sami rozhodnout. Říkám to upřímně, pro nás tu bude každé utkání těžké a s těmito souepři extratěžké. Musíme si to jen uvědomit. Nemůžeme se lámat. Když se podíváte, z jakých pozic nedáme, tak je to věc nervozity a nezkušensoti. Pro Alenu Hanušovou či terezu Vyoralovou jsou tyhle porce minut úplně jiným soustem než na jiných šampionátech. Složení na dlouhých se změnilo.

Všechny země snad až na Francii si toto období prožily, nesmíme z toho dělat tragedii. Děláme tu kroky pro to,a by se český ženský basket v budoucnu znovu vracel na vrchol.

Kdybych řekl, že Černá hora nebyla favoritem, tak bych asi hodně překvapil. Tohle nebylo o tom, že bychom byli na stejné úrovni a rozhodovaly maličkosti. Tým je tam, kde je, holky dřou, ale při přestavbě týmu jsou někdy tyhle problémy.

V dnešní době Francie, Španělsko, Srbsko a Černá Hora jsou nyní top Evropy. My prožíváme období obměny a hledání se jako dříve Rusko a Španělsko. Věřím ale, že ještě do turnaje promluvíme. Byla by škoda z prvního utkání dělat tragedii, protože jsme schopni odehrát i dobrá utkání.

Dnes to bylo těžké, protože Černá Hora hrála výborně. My bojovali, ale se střelbou 29 procent proti takovému soupeři nemáte šanci. Není to tragedie, je třeba si přiznat s hlavou vzhůru momentální situaci v Evropě."

Jana Veselá

"Přehrávaly nás kombinačně v útoku, když jsme to v obraně často špatně řešily, to asi rozhodlo. Kdyby nám něco padlo, tak by to bylo o nečem jiném, ale nám tam sskoro nic nepadlo. Až v závěru dala Míša pár trojek. První zápas, moc se to nepovedlo, ale snad to bude už jen lepší. Je to první zápas, rozkoukáváme se, někdo je nervózní. Hlavně se musí zvednout hlavy a bojovat dál. Koše jsou trochu tvrdší, odráží se to dál, ale máme ještě pár tréninků, tak si snad zvykneme.

Ukrajina a Rumunsko jsou zápasy, ve kterých musíme vyhrát, pokud chceme postoupit. Musíme se na ně maximálně připravit, dát do toho všechno a vyhrát."

Michaela Stejskalová

"Výsledek o 20 bodů je hodně, měly jsme na to to alespoň stáhnout, ale nic nám nevycházelo. Když jsme se chytly košem, tak ony hned odpověděly. Věděly jsme, že to bude tvrdý a zkušený soupeř, ale dnes nám nevyšlo nic. Nepadalo to zpod koše ani zdálky. Fanoušků jsme tu očekávali víc, z CEWL vím, že tu mají basket rádi. Když je víc lidí, tak to žene dopředu. Ale díky alespoň těm pár. Hned jsme si řekli pár věcí. Každá jsme řekly své připomínky. Nebereme to jako tragédii, máme před sebou důležitější zápasy na postup ze skupiny. Jak zapomenout? Dobře se najíst, zajdeme si na rychlé kafčo a brzo spát, jelikož v sedm vstáváme na trénink."