Celkům z Hradce patří zlata z U17

Další čtyři významné šampionáty mládeže proběhly o prvním květnovém víkendu, když se udělovaly mistrovské tituly a medaile v kategoriích kadetů a kadetek U17 a mladších žáků a žákyň U14. Slavily čtyři různé kluby, dvě medaile z těchto šampionátů odváží NH Ostrava, ale také Tygři Praha.

Nejsledovanější byly šampionáty kadetů a kadetek U17, které se v chlapecké kategorii uskutečnily v Pardubicích a dívčí v Hradci Králové. Dívky rozehrály svůj turnaj již v pátek, neboť MČR hraje v dívčí kategorii osm týmů, přesto podle očekávání dokráčely k titulu domácí Lvice. Ty byly v průběhu sezóny nejkonzistentnějším týmem, prohrály pouze jednou a za domácí MČR si další porážku nepřipsaly. Během pátečního programu potvrdily hráčky Hradce pozici favoritek a přehrály Jičín 84:48. Jasnou výhru zapsal i druhý z favoritů HB Basket, který si poradil s Ústím 91:50. Do semifinále prošly také hráčky Tygrů Praha zdoláním USK 64:53 a Žabiny, které přehrály Spartu 75:61. Oba favorité prošli i přes semifinále, když HB Basket zvítězil 69:43 nad Žabinami a Hradec si poradil s Tygry 73:63. Došlo tak na očekávané finále, které ovládla jako nejlepší střelkyně Tereza Pavelcová z HB Basket s 21 body, ale zvítězil Hradec 68:52 i díky čtyřem dvouciferným střelkyní v čele se čtrnáctibodovou Pavlínou Paurovou. Bronzové jsou hráčky Tygrů Praha, které zdolaly Žabiny 58:53 díky čtrnácti bodům Adély Civínové, na druhé straně se o stejný zápis postarala Barbora Šubová.

Konečné páté místo patří USK, když pražský celek zdolal po úvodní porážce nejprve Jičín a pak i BA Spartu. Sedmý skončil právě Jičín, který po dvou úvodních prohrách zareagoval a zdolal 64:53 hráčky Ústí nad Labem.

V mužské kategorii už byly na MČR tradičně jen čyři celky, stačilo tak hrát v Pardubicích v sobotu a v neděli. Hned první semifinále nabídlo velmi dramatickou podívanou mezi domácím celkem a Válečníky z Děčína. Pardubice vedly prakticky po celý zápas a od startu třetí čtvrtiny už nepřetržitě, přesto zápas neměly jednoduchý. Nic nenasvědčovalo většímu dramatu, když domácí vedli čtyři minuty před koncem 64:54, ale pak už nedali ani bod a museli přežít dvě potenciálně vítězné trojky soupeře v poslední minutě. Nakonec z toho ale byla výhra 64:62 hlavně opřená o 22 bodů Matěje Kolíka, na druhé straně zaznamenal Alexandr Krob 17 bodů a 10 doskoků. Druhé semifinále bylo jasnou záležitostí GBA Lions Jindřichův Hradec, kteří v duelu s Ostravou vedli od první minuty, před poločasem byl rozdíl na třiceti bodech, krátce náskok navýšili až na 42 bodů a byla z toho výhra 106:70. Na cestě k ní trefil Hradec patnáct trojek, na devatenácti bodech se shodli Nolan Kemm a Ivaylo Skrinski. Ostravu vedl Adam Jan Gürbüz s patnácti body.

Ostravští tak šli do souboje o bronz možná s o něco více silami než zklamaní Válečníci, a to se projevilo, když NH ani jednou neprohrávala a definitivně bronz urvala drtivou třetí čtvrtinou 29:10, která vedla k finálnímu výsledku 83:60. Devatenáct bodů nastřílel Metoděj Pazdera, o bod méně přidal Gürbüz, na druhé straně skóroval nejvíce s patnácti body Jan Jeřábek. Finále si pak pro sebe urvala GBA, když přehrála domácí Pardubice 87:77. Východočeši vedli jen v úvodní čtvrtině, pak naopak ztráceli až osmnáctibodovým rozdílem krátce před poločasem, aby se v závěru třetí čtvrtiny dostali na rozdíl tří bodů. V poslední čtvrtině se ale už blíž, než na sedm bodů nedostali a Lions si závěr pohlídali. Ivaylo Skrinski byl hrdinou zápasu s 28 body a 8 doskoky, na druhé straně marně bojoval se 17 body a 10 doskoky Matěj Kolík.

Šampionát mladších žáků U14 si pro sebe urvala doma na Tatranu pořádající NH Ostrava, která vyhrály všechny tři své zápasy během víkendu minimálně o čtyřicet bodů. V čtvrtfinále se Sokolem Pražským 104:64, v semifinále s Děčínem 109:63 a ve finále s Pískem 96:52. Bronz bral nakonec Děčín, který v přestřelce zdolal Pardubice 99:81. Sokol Pražský skončil na šestém místě, když v posledním utkání v neděli podlehl Chomutovu 85:89, sedmé místo připadá na Olomouc, která odsunula nedělní výhrou 96:79 na poslední příčku Snakes Ostrava.

Dívky U14 se potkaly ve Sportovní hale v Jenči, sídle Tygrů Praha a zlato odsud odváží brněnské Žabiny, které měly nejtěžší cestu ve čtvrtfinále, kde proti Slovance vedly v poslední minutě o sedm bodů, nakonec se ale hodně bály vyrovnání a měly velkou radost z výhry 64:62. V semifinále pak už relativně hladce přehrály domácí Tygry 81:57 a ve finále si poradily se Sadskými Vosami jednoznačně 69:52, když ani jednou neprohrávaly a využily čtyři dvouciferné střelkyně v čele s Olgou Rozsívalovou, která dala patnáct bodů. Sadské nestačilo osmnáct bodů Anny Plačkové. Tygři skončili alespoň s bronzem, když domácí basketbalistky přehrály poslední den Válečnice Děčín 84:62.

Páté místo připadlo Hradci Králové, který zdolal Lvice Litoměřice nástupem ve druhé čtvrtině 67:51, až sedmá příčka pak připadla Slovance, která smolně padla ve čtvrtfinále, když v neděli zdolaly Pražanky 90:66.