Čas se nachýlil. K bitvě dvacetiletí!

Napěchovaný opavský chrám v pondělí večer (18:00 na ČT sport plus) čeká skutečně mimořádná událost. Bez velké nadsázky půjde o zápas dvacetiletí české ligy. Pokud domácí udrží nastoupený trend a dokážou dotáhnout vedení v sérii až na 3-1, přiblíží se na dosah k revolučnímu okamžiku - prvnímu play-off vyřazení hegemonů z Nymburka za posledních 20 let. Pro obhájce trofeje to tak bude dosud nejdůležitější bitva tohoto roku.

Před ní si musí jasně stanovit, s čím se v této sezoně spokojí - zda to bude finálová série, nebo jen hra o třetí cenný kov. Pokud je jeho metou první cíl, bude muset zásadně navýšit své úsilí ve všech činnostech, neboť to dosavadní k úspěchu až na jednu čtvrtinu prvního utkání nevedlo.

Právě energie, úsilí, rvavost a agrese jsou zatím rozdílovým faktorem celé série, nikoli taktické šachy nebo skladba rotací. Když úřadující mistr zapnul naplno v obraně i na útočném doskoku a tlačil se do koše, rozhodl čtvrtou čtvrtinou celé Utkání 1. V dalších dvou zápasech ale kromě úvodu Zápasů 2 a 3 stejně nenavázal, a čím víc pak míjel, tím se sebevědomím dostával níž a níž.

Ve třetím duelu také při 32 odpálených trojkách a 9 zásazích sklidil jen 9 útočných doskoků, ve druhém inkasoval 59 bodů zpod koše a šestek, ve třetím dokonce 69 z celkových 84, což je na jeden zápas play-off víc než velké číslo. Osobní zodpovědnost v obraně i efektivní výpomoce tak tým musí hodně zvednout, anebo razantně navýšit svůj už dvakrát nepříliš produktivní útok, neboť porážet Opavu na 70 bodů je takřka nereálné, zejména na její domácí půdě.

Opava toho na čtvrtý zápas nemusí měnit moc, když třetí vyhrála i při jen pěti trefách z trojek. Několika klíčovými ale zápas ve čtvrté části ovládla, a pokud bude v souboji i nadále agresorem v obraně, na doskoku i v boji o volné míče, postoupí do finále.

(7) BK OPAVA - (1) ERA BASKETBALL NYMBURK (stav série 2-1)

Absence Opavy: guard Dragoun (dlouhodobé zranění kolena), power forward Kvapil (fraktury v obličeji)

Absence Nymburka: křídlo Dávid Novák (nemoc)

Odehrané zápasy série: 81-94, 94-75, 84-77

Kurzy Chance na výhru: 2,39 - 1,63

Autor: Redakce NBL