Brno slaví, dívky znají složení finále

Druhým hracím dnem vyvrcholil v neděli program MČR U19 chlapců, republikový šampionát stejně starých dívek v Brně pokračoval druhým dnem a vyvrcholí při účasti osmi celků až v pondělí.

Bronzové medaile si odváží z Jindřichova Hradce hráči Písku, kteří přehráli celek Tygři Brno 78:64. Jihočeši si od začátku vybojovali náskok, který bez větších potíží udržovali po zbytek zápasu. Jediný větší nápor přišel ze strany Brna uprostřed poslední čtvrtiny, ale Písek situaci ustál a mohl slavit. Střelecky zářil brněnský Lukáš Olbort, jeho spoluhráč Igor Patrik Svoboda přidal k 15 bodům 23 doskoků. Střelcem vítězů byl s 18 body Ondřej Chvála.

Zlato pak uloupili v souboji s domácím Jindřichovým Hradcem hráči Basketu Brno, kteří zvítězili 87:73. Podobně jako v duelu o třetí místo Brňané vedli od začátku duelu, velkou část zápasu dvouciferným rozdílem, pouze na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny se domácí GBA dostala do zápasu a vypadalo to na drama. To ale Brňané nedopustili a dokráčeli k relativně hladkému vítězství. Lions nestačil úžasný střelecký výkon Litevce Rokase Jocyse, který nasázel 38 bodů, ale udolal ho třiadvacetibodový Šimon Svoboda, dvacet bodů dodal se třinácti doskoky Milan Tomáš Stráněl. Nejužitečnějším hráčem finále se stal brněnský Jakub Nečas.

Vladimír Paunovič (trenér Tygři Brno): „Bohužel skončili jsme čtvrtí a mrzí nás to, myslím si, že jsme měli na víc. Včera zasloužená prohra, ale dnes úplně stejný scénář. První čtvrtina, prvních dvanáct minut jsme nebyli vůbec koncentrovaní. Posledních dvacet minut super basket, ale bohužel to bylo pozdě. Bylo to všechno o hlavě. Nedali jsme jedenáct nebo dvanáct šestek, a dokonce jsme měli dvacet ztracených míčů. S takovými čísly se nedá vyhrát, zasloužená gratulace do Písku.“

Matěj Mach (asistent trenéra Sokol Písek): „V druhém poločase, ve čtvrté čtvrtině už to vypadalo, že nám dochází síly. Soupeř se dokázal vrátit do zápasu a my jsme trochu utekli hrobníkovi z lopaty. Byly tam pasáže, kdy jsme nebyli lepším týmem. Na druhou stranu i po včerejším dobrém výkonu jsme neměli moc času zregenerovat, takže síly musely docházet a jsme hrozně rádi, že to kluci zvládli, ubojovali to a byl to podle mě velice dobrý mládežnický basket. Bylo to tvrdé, rychlé a přesně takhle by to mělo vypadat. Někteří svou kariéru dorostem končí, budou třeba odcházet ze střední školy. Je to takový vrchol celé kariéry ty devatenáctky. Měli jsme tady spoustu fanoušků, spoustu rodičů, takže pro kluky je to určitě zážitek.“

Andrej Červenka (trenér GBA Lions Jindřichův Hradec): „Velká gratulace Brnu, celému trenérskému štábu a všem hráčům. Zasloužili si dnes vyhrát, byli prostě lepší. Měli víc hráčů, kteří se ukázali. Včera jsme se bavili o tématu Rokas Jocys a myslím si, že chybělo víc hráčů, kteří by se dnes ukázali. Střelba zvenku nebyla, s takovými procenty se těžko vyhrává. Hlavně hrajeme s nižší sestavou, ale to jsme věděli, s tím jsme šli do zápasu. Chybělo víc chtění, agresivity, možná i srdíčka na naší straně. Věděli jsme s čím Brno přijde, ale bohužel jsme na to nedokázali individuálně reagovat. Ještě jednou maximální respekt Brnu za to, jakým způsobem se prezentovali v dnešním zápase. Myslím si, že finále bylo důstojným vyvrcholením soutěže a spravedlivě se do něj dostaly dvě nejlepší družstva po základní části a když se podíváme na to, že Brno je pohromadě už nějaký pátek a v jeho středu hrají hráči, kteří mají zkušenosti z KNBL, tak to byl ten x faktor zápasu. Bylo to 61:59 a zbytek zápasu vyhráli 18:4, protože trefili střely a my jsme se trochu odevzdali.“

Jakub Nečas (hráč Basket Brno): „Ambice jsou naplněny. Já jsem díky tomuto zápasu a tomuto ocenění získal všechno, co v mládeži můžete získat, takže jsem neskutečně rád. Byl to pro nás velký cíl porazit GBA a vrátit si pohár domů, což bylo nejdůležitější. Myslím si, že pokud chcete být dobrý hráč a dostat se na nějakou úroveň, tak musíte zvládnout bránit nejlepšího hráče soupeře i hrát v útoku. Nejdřív se musíte soustředit na obranu. Tohle mě naučil trenér Zdeněk Janík, kterého zdravím do nemocnice a posílám medaili. Budu muset přepnout na mužský basketbal.“

Martin Vyroubal (trenér Basket Brno): „Velmi dobře jsme vstoupili do utkání, jak jsme si řekli. GBA tam pak měla ve druhém poločase momenty, kdy se nám přiblížila, kdy jsme odešli od naší taktiky a zlobil nás ve vnitřním prostoru Rokas Jocys. Nakonec jsme dokázali vyladit ty věci, jak jsme si řekli podle herního plánu. Chtěli jsme, aby nevytvářel pozice pro spoluhráče, aby si vzal hodně střel, a nakonec se nám to bojovností povedlo. Mám obrovskou radost. Splnili jsme, co jsme si řekli. Nejdřív jsme se soustředili na nebezpečný Písek, pak jsme se soustředili na druhé utkání, udělali jsme si ráno taktickou přípravu jen u videa a šli jsme hrát utkání. Jsem spokojený, jak kluci bojovali a nechali na hřišti srdíčko.“

Druhým hracím dnem pokračoval šampionát dívek U19 v Brně. V souboji poražených čtvrtfinalistů se dařilo Levharticím Chomutov, které přehrály Strakonice 88:60 i díky 20 bodům Natálie Svobodové a 18 Valentýny Kadlecové. HB Basket ve vyrovnané bitvě udolal USK Praha 77:71 s pomocí 26 bodů Zuzany Tomanové. Finále si pak zahraje Sokol Hradec Králové, který si v semifinále poradil díky obratu v poslední čtvrtině s BA Sparta Praha 67:62. Dvaceti body a třinácti doskoky se blýskla Dominika Paurová. Východočešky vyzve ve finále domácí tým Žabin Brno, který porazil Tygry Praha 87:54, když zářila Liana Užovičová.