Brněnskou finálovou radost uťaly Sojky

Titul mistrů republiky v mladších žácích U14 pro sebe získali hráči BK Sojky Pelhřimov, kteří prošli nástrahami turnaje pořádaném na Gymnáziu Matyáše Lercha v Brně s jedinou porážkou ve skupinové části a slaví zlaté medaile.

Pelhřimov prošel do semifinále ze skupiny B, kde postupně zdolal Nymburk (75:63) i domácí Brno (66:61), aby pak padl už s jistě nepostupujícími Litoměřicemi 50:58. Druhé ve čtyřčlenné tabulce skončilo Brno, které na porážku s Pelhřimovem odpovědělo výhrami nad Litoměřicemi 77:67 a Nymburkem 67:54. Třetí, a také nepostupující Nymburk, zdolal ve vzájemném duelu Litoměřice 84:74.

Ve skupině A se nejvíce dařilo Pardubicím, které přehrály jak Vysočinu (73:63), tak Ostravu (90:76) i Sokol Pražský (75:65). Právě tým z Prahy bral za jednu porážku a dvě výhry druhou příčku, když si poradil s Ostravou těsně 55:48 a hladce s Vysočinou 79:46. Ostrava ve vzájemném souboji zdolala Vysočinu 92:56.

Dva nepostupující z obou skupin se křížem utkali v osmifinálovém duelu o 5.-8. místo. Pátou příčku nakonec obsadil Nymburk, který v osmifinále porazil Vysočinu 75:53 a poté si poradil i s Ostravou 71:52, která předtím zdolala Litoměřice 84:72. Sedmá příčka pak patří Litoměřicím, které přehrály Vysočinu 74:55.

Postupující ze skupin se utkali v semifinále také křížem o postup do finále. Velmi dramatické první semifinále pro sebe urvali domácí hráči Brna, kteří přehráli Pardubice těsně 71:69 i díky velmi dobrému střeleckému výkonu dvojice Alexandr Michal – Petr Křivánek. Ti dali dohromady 45 bodů. Nejlepším střelcem poražených Pardubic byl s 23 body Jakub Provazník.

Druhé semifinále jasně ovládl Pelhřimov, který si poradil se Sokolem Pražským 90:57. Střeleckým lídrem vítězů byl Jakub Láš s 18 body, po sedmnácti přidali Lubomír David a Daniel Kölbl. Sokolíci měli nejlepšího střelce v jedenáctibodovém Jaroslavu Polidarovi.

Duel o třetí místo mezi Pardubicemi a Sokolem Pražským pak vyzněl jednoznačně pro Východočechy, kteří zápas ovládli 81:60. Bronzoví medailisté se mohli opřít o osmnáct bodů Filipa Horkého a patnáct Jana Šindeláře. U poražených se nikdo nepřidal k Lukášovi Charvátovi a Matouši Jurmanovi, kteří dali šestnáct, respektive patnáct bodů.

Finálovému zápasu určila ráz už první čtvrtina, kterou hostující Sojky ovládly 33:15. Domácí Brno pak zabojovalo a po druhé čtvrtině ztrácelo jen čtyři body, ale do vedení se nedostalo a hosté zápas v poslední čtvrtině zlomili. Hlavní hvězdou vítězů byl Lubomír David, který nastřílel ve finále 26 bodů, devatenáct přidal Jakub Láš. Domácí měli oporu v Petru Křivánkovi, který dal 21 bodů, třináct přidal Alexandr Michal.