Bleskové české brejky smetly Portugalce z palubovky

Pavel Pumprla zabral do protiútoku, mrkl stranou a za chvíli už posílal ke koši nadýchaný oblouček. Vtom se u obroučky zjevil Tomáš Satoranský a ze vzduchu zatloukl. Pažemi okamžitě zapumpoval směrem do hlediště a dal jasně najevo: "Teď už je zápas náš!" Nebo ještě přesněji: "Teď už je můj." Ještě před touhle akcí český rozehrávač trefil trojku a po exkluzivní akci s Pumprlou přihodil další nájezd i dunk po příhře bez dívání Bartoně. Devíti body v řadě upravil po 23 minutách už na 60-33 a vzápětí vrátil Bartoňovi asistencí mezi nohama na úspěšnou trojku předchozí pobídku. Lvi už pak dohrávali domácí kvalifikační duel ME s Portugalci v exhibičním tempu, až k první výhře 89-53. Tomáš Satoranský se pod ni podepsal 18 body, 11 přidal kapitán Bartoň a 10 centr Balvín.

CZE-PORDuel před 950 diváků v Nymburce parádně rozjela už základní pětka, která byla rozdílovým faktorem první půle (51-31). Mnohem vyšší český tým, kdy jen rozehrávač Satoranský měřil o 26 centimetrů víc než jeho protivník Fernandes, téměř od startu dominoval a soupeř skóroval pouze dálkovými střelami po uvolněních, kdy domácí hráči nestihli včas dorotovat ke střelcům nebo hostujícím snajprům nestáli dostatečně "v obličeji".

Portugalci do poločasu trefili 6 z 12 trojkových pokusů. Pod domácí koš se dostávali sporadicky a zakončení odtud jim lvi navíc výrazně ztěžovali, když si v obraně mohli vypomoct i lecjakým přebráním clon.

I český tým měl do půle své tři trojky, ale základ jeho hry spočíval ve hře pod koš. Zejména v úvodu domácí navíc i loupili jeden útočný doskok za druhým (8 v první čtvrtině) a portugalský kouč Palma jen zoufale lomil rukama. Zastavit valící se vlnu domácích nepomáhala ani zónová obrana jeho celku.

V páté minutě Češi vedli 16-6 a po mocném brejkovém Audově dunku jednoruč už 27-11. I přes vysunutý celoplošný presink měli navíc za celou první čtvrtinu jediný faul. Až vystřídání přineslo trochu úlevy Portugalcům, kteří se několika úspěšnými střelami a také českými chybami na obou stranách kurtu vrátili během 2,5 minuty na 30-23.

Pak domácí kouč Ginzburg poslal zpět na hřiště Satoranského s Balvínem a utažená obrana znovu začala získávat větší náskok týmu lvů. Ti do půle dovolili hostům pouze 4 úspěšné dvojky, házeli 17 šestek (12 proměnili) a na doskoku vládli 26-10. Top skórery první dvacetiminutovky byli Balvín s 10 body a Pumprla s 9.

"Po porážce v Gruzii to pro nás nebyla lehká situace a Portugalce jsme rozhodně nemohli podcenit. Je to nebezpečný tým, zvlášť při střelbě z dálky, což nám taky ukázal v první půlce. Ve třetí čtvrtině už jsme odvedli lepší práci, když jsme hodně často přecházeli do protiútoků, což by měla být naše hra i v dalších utkáních. Když budeme takhle lítat dopředu, máme velkou šanci proti komukoli," shrnul top skórer Čechů Satoranský.

Na hlavní úskalí portugalské hry, plynoucí z trojkových projektilů, se ve své přípravě zaměřil i kouč Ronen Ginzburg. Ten po utkání navíc přiznal, že měl z jedné věci obavy:

"Máme čtyři pět zkušených hráčů a všichni ostatní jsou v národním týmu buď úplně noví, nebo mají poprvé tak důležitou roli. Před prvním domácím zápasem jsem se tak trochu obával, jak to zvládnou. Jsem teď rád, že veteráni pro nás kontrolovali zápas a usnadnili to všem ostatním. Po tři čtvrtiny jsme hráli dobře, měli jsme kontrolu nad doskoky a chodili do protiútoků. Jen poslední čtvrtka nebyla tak dobrá."

Česká republika – Portugalsko 89:53 (27:14; 51:31; 74:42)

Nejvíce bodů: Satoranský 18, Bartoň 11, Balvín 10, Pumprla 9 (9 doskoků), Hruban 9, Palyza 9 (trojky 5/3) – Da Silva 11, Pinto 9, Fernandes 8, Fonseca 8.

Dvojky: 44/24 – 41/12.

Trojky: 18/8 – 22/7.

TH: 24/17 – 12/8.

Osobní chyby: 19 – 23.

Doskoky (z toho v útoku): 52 (15) – 27 (9).

Ztráty: 18 – 14.