Basketbalistky porazily Italky a dál hrají o MS

České basketbalistky mají na dosah postup na mistrovství světa. V dnešním utkání poražených čtvrtfinalistů mistrovství Evropy v Orchies zvítězily 72:68 nad Itálií a v sobotu si zahrají o páté místo, které znamená postup na MS. Ten už jim ale může vynést případný dnešní postup Turecka do semifinále, jelikož Turecko jako hostitel MS má účast jistou, a tak by postoupil i šestý celek z ME.

Češky měly proti Itálii nejlepší start do zápasu na turnaji. Využívaly převahu pod košem a dařila se jim i střelba, díky čemuž se po šňůře 10:0 rychle ujaly vedení, které posléze bylo v průběhu první čtvrtiny až jedenáctibodové (20:9).

K velmi dobrému výkonu se rozehrála Kateřina Elhotová, která za prvních 11 minut hry dala 12 bodů a měla zásluhu na tom, že Češky utekly dokonce na 16 bodů. Pak však Itálie zlepšila obranu, začalo se dařit její hvězdě Giorgii Sottanaové a náskok českého týmu klesal.

Když se Italky přiblížily na osm bodů, byla to znovu Elhotová, kdo trojkou český tým uklidnil. Křídelnice USK Praha však postrádala větší podporu spoluhráček v ofenzivě a italská zónová obrana slavila úspěch. Italky zakončily poločas šňůrou 9:0 a snížením rozdílu ve skóre na pouhých pět bodů.

Poločasová přestávka českému týmu pomohla a celých pět minut druhé půle se dařilo ubránit Italky bez jediného bodu. Jenže v útoku pokračovalo trápení, a když se k tomu přidaly problémy s obranným doskokem, povedlo se Italkám v úvodu poslední čtvrtiny srovnat na 52:52.

Češky však odpověděly šňůrou 16:3, kterou vedla s devíti body Tereza Pecková. Italky se sice ještě presinkem po celém hřišti pokusily o zvrat, ale český tým už vítězství nepustil.

Lubor Blažek: "Jsem rád, že jsme se takhle dostali do zápasu. První čtvrtka byla dosud na turnaji náš velký problém a celkem jsme je až do dneška prohráli o 35 bodů. Kromě Litvy jsme první čtvrtky prohrávali. Proto mě těší, že dnes jsme v ní rozhodli.

Od čtvrtfinále to bylo jen 16 hodin do dnešního zápasu a měli jsme kvůli tomu problémy, některé hráčky se nechávaly střídat častěji. Některým hráčkám se nedařilo usnout, někdo měl problém ve čtyři ráno. Bylo to těžké. Jsem rád, že jsme z toho venku a že jsme to uhráli. Na druhou stranu nám to ale mohlo paradoxně pomoci. I kvůli tomu, že začínáme mít problémy se zdravím a hráčky jsou na hraně nemoci. Kdyby se hrál takto důležitý zápas později, mohly bychom mít větší problém s rotací.

Dnes hrály oba týmy na málo ztrát a tahle pohoda byla pozitivní. Vždy, když se Italky přiblížily, tak se nám povedlo utéct na deset bodů a to se hraje lépe. Nebyl jsem nervózní, když soupeř srovnal, protože na to ani nebyl čas, musel jsem nějak zareagovat. Navíc jsem věřil, že to ustojíme a dotáhneme to do vítězného konce.

Byl bych rád, kdyby Turecko zahrálo a v tu chvíli by postupovalo šest týmů a byla by větší pohoda pro závěrečný zápas."

O 5. až 8. místo:

ČR - Itálie 72:68 (24:13, 39:34, 52:47)

Nejvíce bodů: Elhotová 18, Bortelová 14, Hindráková 10, Pecková 9, Zrůstová 8, Burgrová 6, Kulichová 5, Bartoňová 2 - Sottanaová 16, Masciadriová 15, Dottová 11, Ressová 9, Formicaová 7, Bagnaraová 5. Rozhodčí: Glisič (Srb.), Jokič (Černá Hora), Kupatadzeová (Gruz.). Fauly: 19:18. Trestné hody: 16/14 - 24/15. Trojky: 8:7. Asistence: 13:9. Zisky: 3:5. Ztráty: 11:7. Bloky: 3:1. Doskoky: 41:40.