Ani zvrat k výhře nevedl

I třetí utkání ve své základní skupině na evropském šampionátu divize A v turecké Konyi prohrály české basketbalistky do osmnácti let. Mladé Lvice proti favorizovaným Slovinkám odehrály povedený zápas, kdy po velkém obratu dlouho sahaly po výhře, nakonec ale podlehly 67:78 a ve středečním osmifinále se utkají se zatím suverénním Španělskem.

Přitom úvod nenapovídal tomu, že se dočkáme vyrovnané bitvy. Slovinky v obou předchozích duelech zvítězily, a i do zápasu s Češkami vlétly ve velkém stylu. Od druhé minuty zápasu zasekly český tým na šesti bodech a čtrnáctibodovou sérií odskočily do trháku 22:6, který vypadal hodně hrozivě. Lvice ale ani tentokrát nesložily hlavy a dvěma nápory – jedním na přelomu první a druhé čtvrtiny a druhým na přelomu poločasů – se dostaly zpět do utkání. V tu chvíli předváděly svěřenkyně Petera Bálinta velmi pěkný basketbal, který sice produkoval velké množství chyb, to je ale v mládežnickém basketbalu běžné.

Lvice se tak vrátily do zápasu a na startu druhé půle šly dokonce krátce do tříbodového vedení. To neudržely, i tak jim ale soupeřky nedokázaly uniknout na vyšší rozdíl. To se bohužel povedlo na startu poslední čtvrtiny, kdy dokázal slovinský tým bravurně trestat české ztráty (celkem 27) a jednoduchými koši postupně navyšovat vedení až do klidných vod, kdy ho Češky nedokázaly ohrozit.

Ze střeleckého trápení českého týmu procitla Anna Brožová, která přidala k 16 bodům i šest asistencí, na dvanáct bodů se díky jedenácti stříleným trestným hodům dostala Mariana Přibylová a osm bodů s deseti doskoky zapsala Marie Staňková. Na oficiální určení času osmifinálového zápasu ve středu se zatím čeká.

Peter Bálint (trenér českého týmu): "Dnešní zapas hodnotím rozhodně jako nejlepší z dosavadně odehraných. Hráli jsme kolektivně, začali jsme komunikovat v obraně. Sice nás ve čtvrtfinále čeká těžké Španělsko, ale s takovým výkonem můžeme být ve zbytku turnaje konkurenceschopní."