Ani vysoká výhra nad Švédskem nestačila k postupu ze skupiny

Čeští basketbalisté do osmnácti let zvítězili v posledním duelu v základní skupině na evropském šampionátu divize B nad Švédskem 84:61. I přes výhru ale ze skupiny do čtvrtfinále nepostoupili a čekají je boje o 9.-16. místo.

Mladí Češi už před utkáním věděli, že ani výhra nad Švédy jim k postupu ze skupiny a k šanci projít do elitní divize nepomůže. Jejich hlavní soupeři Velká Británie a Nizozemsko totiž včera zvládli své zápasy a oba mají lepší vzájemný zápas s Čechy. O poustup tak šlo jen Švédsku.

Vstup do zápasu měli lepší favorizovaní Švédové, kterým se dařila střelba z dlouhé vzdálenosti a utekli do mírného vedení. Češi ale odpověděli šňůrou deseti bodů v řadě, která jim vynesla po prvním období šestibodový náskok.

Výborný útok svěřenců Petera Bálinta pokračoval i v úvodu druhé čtvrtiny. Během prvních tří minut předvedli šňůru 14:4 a vedli o šestnáct bodů. Zbytek první půle si oba týmy vyměňovaly koše a poločasový stav 47:32 ukazoval na nejlepší výkon Čechů na turnaji.

Skvělá střelba Čechů pokračovala i po přestávce a vedení hráčů v bílém brzy narostlo nad dvacet bodů. V tu chvíli jako by Švédům došlo, že na obrat mít tentokrát nebudou a zbytek utkání vypustili. Češi v pohodě dohrávali a šetřili síly na páteční duel ve skupině o 9.-16. místo. Od 12:45 se střetnou se čtvrtým týmem skupiny B Maďarskem.

Švédsko – Česká republika 61:84 (17:23, 32:47, 46:70)

Persson 22, Gehrke 10 – Krejčí 15, Kovář a Slavík po 14, Welsch 13, Šulc 9, Svoboda 8, Savić a Farský 5, Výcha 1, Bzonek a Borovka 0

TH: 7/3 – 21/17

Trojky: 6 – 11

Doskoky: 25 – 57

Zisky: 7 – 7

Ztráty: 17 – 17

Asistence: 11 – 23

Fauly: 18 – 13