Americká síla se projevila naplno

Sen o medaili ze světového šampionátu devatenáctiletých bohužel pro české basketbalistky končí ve čtvrtfinále. Při zápasové premiéře skleněného kurtu s LED panely nestačily na suverénní obhájkyně zlata z USA 61:121 a čekají je tak zápasy o páté až osmé místo. Další duel je pro český tým na řadě hned v sobotu, kdy se utkají s Japonskem.

Alespoň v samém úvodu si Češky vyzkoušely vedení, když úvodní koš zápasu vstřelila Valentýna Kadlecová. Lvice pak v úvodních útocích neproměnily několik nadějných pozic a minuté střely trestaly z rychlých breků, které zakončovala jedna z hvězd šampionátu Chole Kitts. Český tým měl od úvodu potíže přizpůsobit se metru nastavenému od sudích, když se Američanky jednoduše dostávaly na čáru trestného hodu, a naopak Češky se i přes tvrdou hru soupeře dostávaly na šestky jen sporadicky.

První velký nápor Američanek přišel v polovině úvodní čtvrtiny, kdy na koš Dominiky Paurové na 9:14 odpověděl výběr USA sérií čtrnácti bodů v řadě a získal vlastně rozhodující náskok v utkání. O to tvrdší ranou byla pak dalekonosná trojka Londynn Jones v poslední sekundě první čtvrtiny. Češky ale i s velkou ztrátou nepřestávaly bojovat, parádní individuální akci se ziskem a následným košem s faulem předvedla Anna Brožová, Lvice navíc stále zkoušely vytaženou obranu, aby zpomalily americký útok. Ve druhé čtvrtině se český tým držel lépe, ale v závěru se přeci jen znovu projevila větší americká fyzičnost a další nápor zakončila Madison Booker druhou trojkou s klaksonem čtvrtiny.

Češky drtila zejména obrovská převaha Američanek v doskakování, která vyvolávala vzpomínky na 39 útočných doskoků soupeře z utkání s Kanadou. Plus se český tým přes tvrdou obranu trápil ve střelbě a nedařilo se mu vytvářet jednodušší pozice z rychlých brejků. Lvice ale i přes velkou ztrátu dostávaly svým slovům a utkání nezabalily, druhý poločas odstartovaly sérií osmi rychlých bodů a donutily nespokojenou americkou trenérku k oddechovému času. Několik velmi dobrých zákroků na obou koncích palubovky si připsala Emma Čechová. Ve třetí čtvrtině se český tým držel velmi slušně, o dílčí porážce v této desetiminutovce rozhodl až třetí koš v poslední sekundě čtvrtiny.

V závěru mohly Američanky dodržet širokou rotaci, ve které žádná z hráček neodehrála víc než jedenadvacet minut, zapojit všechny hráčky z lavičky se podařilo také trenéru českého týmu Viktoru Prušovi. Ušetřené síly budou Češky v závěru náročného turnaje ještě potřebovat. Navíc některé z Češek čeká už za týden start evropského šampionátu do dvaceti let.

USA – Česko 121:61 (35:13, 62:25, 89:49)

Edwards 23 (9 doskoků), Hidalgo 16 (13 asistencí) – Paurová 16, Čechová 12, Brožová, Kadlecová a Vydrová po 8, Velichová 4, Jedličková 3, Hynková 2, Hrubá, Nétková, Přibylová a Staňková 0

Fauly: 20 - 19

Anna Jedličková (hráčka českého týmu): „Zápas to byl náročný. Očekávali jsme toho od nás víc. Nečekali jsme, že to takhle dopadne. Každopádně jsme nehráli to, co jsme tady předváděly. Nevím, co k tomu říct. Jejich tvrdost je v porovnání s evropským basketem úplně něco jiného. My jsme se na to připravovali, ale bylo to jiné, než jsme čekali. Kanada hraje velice podobný basket, akorát tady byl i rozdíl ve výšce, fyzické zdatnosti a dalších věcech. S Kanadou jsme to otočily, tady už se to nedalo. Sice nepresovaly, ale dole v bedně pak zdvojovaly, ztrojovaly, takže to bylo náročné. Už jsme s Japonskem hrály v přípravě a hrály jsme s nimi velice dobře. Věřím nám, že vkročíme do zápasu pravou nohou a bude to dobré.“

Viktor Pruša (trenér českého týmu): „Těžko se mi to hodnotí, protože tohle není o taktice, nebo reagování na něco. Jsem zklamaný z formy porážky. To, že Američanky jsou pro nás zatím vyšší level, co se týká dynamiky, fyzičnosti a výbušnosti je jasné, ale ten zápas se hrál naprosto v něčem jiném než zbylé zápasy. Možná první čtvrtina intenzita Kanady, ale to tak maximálně. Je to i příprava, protože pokaždé, když jsme hráli proti týmu, který hrál takhle fundamentálně v takové intenzitě, tak jsme se s tím srovnávali déle nebo jsme se s tím nesrovnali vůbec. To je případ dneška. Jsem zklamaný, že hráčky vypustily věci, přestali jsme v obraně absolutně fungovat. V individuálních činnostech, jedna na jedna, pod košem na obranném doskoku. V útoku jsme nehráli to, co nás sem dostalo, a to je kolektivní hra. Naivně jsme si mysleli, že Ameriku rozstřílíme individuálně a totálně se vytratila týmová hra na obou polovinách hřiště. Když se k tomu přidalo to, že jsme za mě nesmyslně ty souboje vzdali, tak je to pro mě trochu zklamání.“