Áčko si vybralo slabší chvilku, dvacítka rozdrtila Rumunky

České basketbalistky dnes v Hradci Králové nastoupily ke svému poslednímu zápasu v rámci mezinárodního turnaje. Shodou okolností ani české Lvice a ani jejich dnešní soupeř z Maďarska v předchozím průběhu turnaje nepoznaly hořkost porážky, takže dnešní vítěz bral i celkové prvenství.

Češky se musely obejít bez Lenky Bartákové, která si ze včerejšího utkání odnesla zranění a to jí nedovolilo zasáhnout do dnešního střetnutí. V sestavě jí tak nahradila rozehrávačka nedalekého Trutnova Michaela Vondráčková. Zápas se z obou stran vyznačoval řadou nepřesností, a tak diváci spíše sledovali boj o každý míč než basketbalový koncert.

Svěřenkyním Ivana Beneše dělala problém zónová obrana soupeřek, která je nutila ke střelbě z dálky. Za první poločas tak vystřelily plných 18 trojek (ostatních střel z pole bylo 15), z nichž proměnily pouhé tři. Ve hře je tak držel především útočný doskok, když si po svých neúspěšných střelách vzaly hned 11 míčů zpět. I díky tomu ztrácely v poločase jen dva body.

Po změně stran Maďarky natáhly své vedení na sedm bodů. Prakticky jako po celý zápas dělala české obraně největší problémy Fegyverneky, která už za první tři čtvrtiny překonala hranici dvaceti nastřílených bodů.

Tento mini trhák ještě Češky dokázaly takřka zlikvidovat i díky trojce Sedláčkové na konci třetí čtvrtiny, ale na další soupeřovo odskočení už byly krátké. Maďarky se poučily a nenechaly Češky dostat se do hry. Vytvořily na ně tlak na obranné polovině a s blížícím se koncem utkání se české basketbalistky dostávaly do stále složitější situace, která se postupně stala neřešitelnou.

Maďarsko – Česká republika 76:64 (13:15; 28:26; 47:46)
Fegyverneky 32, Licskai 16, Zele 8 – Hanušová 22, Zavázalová 12, Stejskalová 9, Adamcová 5, Švrdlíková a Hošková po 4, Sedláčková 3, Elhotová a Kušlitová po 2, Pudláková 1, Vondráčková 0
TH: 24/17 – 26/19
Trojky: 3 – 9
Zisky: 9 – 10
Ztráty: 21 – 18
Asistence: 9 – 12
Fauly: 24 - 20

Ivan Beneš: „Jak se říká – konec dobrý, všechno dobré. Ten náš konec bohužel dobrý nebyl. Je to taková hořká stopa. V předchozích dvou zápasech jsme dali 80 bodů a dneska jsme si bohužel vybrali slabší chvilku. Zápas nám nevyšel po všech stránkách. Nebyli jsme schopni ubráni, i když vynikající, euroligovou hráčku. Tam jsme dělali chyby. V útoku jsme dělali chyby. Alena na to byla dneska trošku sama. V minulých zápasech se k ní vždycky někdo přidal. Když ale hodnotím celý turnaj, tak spokojenost. Zkusili jsme si halu, organizace byla bezvadná, holky jsme viděli v soutěžních podmínkách.“

Program premiérového basketbalového klání na královéhradeckém zimním stadionu, třídenního mezinárodního turnaje, uzavřely reprezentace České republiky do 20 let a Rumunska. Vzájemný souboj byl zároveň bojem o první vítězství v turnaji a celkové třetí místo za dvojicí Maďarsko a Česká republika.

Úvodu utkání na obou stranách kralovaly obrany a také ztráty. Není tak divu, že po sedmi odehraných minutách na tabuli svítil stav 4:4. Češky do utkání vstupovaly bez zraněné Hany Veselé, která si ve včerejším zápase pochroumala kotník. Na marodku se ještě v první čtvrtině po nešťastném pádu přidala Klára Křivánková.

Češky, jak bylo v Hradci jejich zvykem, staršímu a zkušenějšímu soupeři vzdorovaly. Při zraněné Veselé pod košem osamělá Kateřina Rokošová si vzpomněla na svůj včerejší výkon a společně s Petrou Holešínskou držela v prvním poločase český střelecký prapor. Obě zaznamenaly shodně po deseti bodech a v prvním poločase tak o tři body přestřílely celý rumunský tým. Především druhá čtvrtina byla z české strany velmi povedená. Dobrá obrana mladých Lvic navíc za první poločas donutila soupeřky k 17 ztrátám.

Ani poločasová pauze a předlouhá porada Rumunek na obrazu hry nic nezměnila. Češky nadále excelovaly, vyrovnaly se s tvrdostí hry starších soupeřek a naopak prohlubovaly rumunský zmar. V závěru utkání se český náskok vyšplhal až na propastných 30 bodů.

Ani v té chvíli ale Češky nevypustily jediný souboj a Rumunkám neustále znepříjemňovaly hru. Česká dvacítka si tak na závěr vydařeného turnaje připsala po dvou těsných porážkách první výhru a obsadily konečné třetí místo. V mezinárodní konkurenci seniorských výběru rozhodně nezklamaly a byly příjemným překvapením třídenního turnaje.

Rumunsko – Česká republika U20 42:69 (7:10; 17:32; 30:52)

Irimia 15, Fodor a Ardelean po 8 – Holešínská 16, Rokošová 14, Beránková 8, Šípová 7, Kopecká a Mircová po 6, Šoukalová 5, Zuzáková 3, Gaislerová a Andělová po 2, Malečková a Křivánková 0

TH: 17/14 – 23/18

Trojky: 0 – 5

Doskoky: 38 – 38

Zisky: 7 – 14

Ztráty: 24 – 21

Asistence: 7 – 13

Fauly: 25 - 23