51
50
Turecko

Osmnáctka urvala drama s Tureckem

Stoupající tendenci mají výkony českého týmu U18 na domácím Challengeru v západočeských Klatovech. Svěřenkyně trenéra Viktora Pruši zaznamenaly druhou výhru za sebou, když v dramatickém souboji přehrály Turecko nejtěsnějším rozdílem 60:59. Turnaj uzavřou v neděli od půl šesté duelem s Litvou.

Lvice nastoupily do zápasu povzbuzené čtvrteční výhrou nad Irskem a odhodlané zvládnout úvod, který se pro ně ukazuje zatím na Challengeru jako klíčový. To se povedlo, když na rychlé dva koše Turecka zareagovaly Češky trojkovou kanonádou. Čtyřmi rychlými zásahy utekl český tým na 14:6 a zaplněná hala ZŠ Čapkova bouřila, když si turecký trenér naštvaně bral oddechový čas. Turkyně se vrátily na kontakt, pak je ale zpražila trojkou s klaksonem první čtvrtiny Charlotte Velichová. Podobný kousek se pak povedl s časovým limitem na útok Nikole Zdeňkové a v polovině druhého období vedly Češky poprvé dvouciferným rozdílem. Pak přišel nejhorší český úsek v zápase, Turecko jedenácti body v řadě otočilo a do přestávky šlo s těsným trhákem.

Od druhé půle byla jasně patrná důležitost zápasu na obou stranách. Ani jeden z týmů se nepouštěl do „větších akcí“ a skóre se převracelo ze strany na stranu jen zřídka, protože obrany přitáhly šroubky. Rozhodovala tak až poslední čtvrtina, ve které padlo jen osmnáct bodů, po devíti na každé straně. V největším trháku bylo Turecko, které vedlo čtyři a půl minuty před koncem o tři body. Pak přišly velké chvíle Anny Chromé, která dvěma koši poslala Lvice do tříbodového vedení 65 sekund před koncem. Turecko se dotáhlo a mělo šanci otočit, Ayse Yilmaz ale minula obě šestky a na druhé straně pětadvacet sekund před koncem Laura Mikšíková jednou šestkou posunula český tým do dvoubodového vedení. V divoké koncovce Yilmaz dala jednu šestku, ale Turecko vybojovalo doskok a Yilmaz minula potenciálně vítězný nájezd. Mohla tak vypuknout velká česká radost.

Střelkyní zápasu byla se 14 body Nikola Zdeňková, o bod méně dala Charlotte Velichová a na jedenáct se dostala Anna Chromá. Turecko vedly s devíti body Berfin Sertoglu a Deniz Torgut.

Viktor Pruša (trenér českého týmu): „Jednoznačně se zápas od zápasu zlepšujeme a jdeme nahoru. Hráčky se začínají víc vidět. Neměli jsme moc kempů, takže si to začíná sedat. Plus z holek spadla úvodní nervozita a strach, který byl vidět v úvodních dvou zápasech. Po Irsku to z holek spadlo a sebevědomí je správně nastavené. Pomohly nám trojky v první čtvrtině, navíc byly otevřené a velmi dobře připravené a celkově útok v první čtvrtině šel z obrany. Víme, že když budeme vzadu sebevědomí a nebudeme dostávat lehké koše, tak útok přijde, a to se stalo. V některých fázích jsme neměli úplně vůli doskakovat správně, ale byla tam vůle hrát dál po doskoku a Turecko nemělo moc košů z druhých šancí. Tohle nás ale moc sráží, mohli jsme mít víc šancí. V koncovce se za velmi krátký moment staly tři věci – situace jedna na jedna, která vyústila ve faul, pak doskok po šestce, což jen potvrzuje, že nám to dnes nešlo a pak poslední nájezd, který naštěstí neskončil košem, i když klidně mohl. Výhra je nesmírně povzbuzující. Hráčky v koncovce byly z těch zkušenější, ale postupně si budují sebevědomí a chce to celé nějaký čas. Během zápasu si dokázaly, že můžou hrát s kýmkoliv, a to do koncovky posiluje. Pro tyhle momenty holky na Challengeru jsou a nikde jinde, než v mezinárodním srovnání je nenajdou.“