43
50
Česko

Junioři lámali Italy, pak těsně padli

Mladí čeští basketbalisté po téměř celých 40 minut vnadili dvě stovky fanoušků na velké vítězství, v koncovce své premiéry na mezinárodním European Challengeru U20 v Brně však padli se silnými Italy 63-66, když o 53 bodů se postarala základní pětice Bálint, Sýkora, Hanzlík, Svoboda a Böhm.

Mocně vyhecovaní lvi vyrukovali na fyzicky disponovaného soupeře ve velkém stylu a bez nejmenší stopy obav. Nasadili vysoké tempo, v maximálně aktivní obraně si vypomáhali na pivoty pod košem, čistili doskok po italských minelách a sami si už v první čtvrtině řekli devíti body z 6 útočných doskoků o první náskok.

Po čtyřech minutách je sice přibrzdil druhý faul ve Španělsku školeného snajpra Hanzlíka, ale Bálint za něj zaskočil trojkou z odskoku, Sýkora přidal další a střelecky plodná základní pětice vysázela v prvním dějství všech 17 bodů.

Po deseti minutách čeští junioři kvůli jen 30procentní ještě o bod ztráceli, ale ve druhé čtvrtce rozpoutali parádní útočný festival se čtyřmi trojkami a po periodě ovládnuté 24-10 vystřelili k nečekanému poločasovému trháku 41-28.

Lvi postupně začali využívat brejkové šance vycházející ze super těsné obrany a s dvaatřicítkou legendárního Magica Johnsona kouzlící rozehrávač Bálint perlil při driblinku i přihrávkách a v obraně nic nedovolil marně najíždějícímu 18letému guardovi Realu Madrid Spagnolovi (do půle 3 body za 15 minut). Důležité body přidával Böhm a při bleskové cirkulaci míče v útoku a zavření obrany tým vystoupal až do vysokého vedení, tažen 25boovým triem Böhm, Bálint, Hanzlík.

Ve třetí čtvrtině lvi ještě několik minut drželi díky nadále pevné obraně poločasový odstup, ale pak soupeř navýšil úsilí v obraně i na útočném doskoku, začal čelit české ofenzivě zónou včetně presinku hned od výhozu a lvi se pod tlakem přestávali prosazovat. Chyběly jim trojky i útočné doskoky a za stavu 50-43 Italové vycítili šanci.

To už se ale začalo ozývat i hlasitější povzbuzování českého týmu z hlediště, jež hned v úvodu čtvrté části potěšily velké trojky Svojanovského a Hanzlíka na 57-45.

Poté však hru rozbilo několik sporných výroků, Italové se šest minut do konce prodrali na rozdíl čtyř bodů, když po svém druhém nesportovním faulu musel do šaten guard Sýkora, lvi ale přesto po trojce Hanzlíka ještě tři minuty do konce vedli 63-56.

Italové však reagovali rovněž trojkou, přidali trestné hody, při nedůslednosti české obrany i únavě lvích opor 90 sekund do konce srovnali a trojkou Arlettiho minutu do konce rozhodli, neboť několik českých trojek včetně dvou pokusů Bálinta v posledních sekundách už cíl nenašlo.

Z pole 32procentní český tým střelecky táhli Hanzlík (16), Böhm (14), Bálint a Martin Svoboda (po 10). Lvi byli lepší z trojek (9-7), na útočném doskoku (15-11) i z druhých šancí (17-9), naopak zaostali v bodech zpod koše (18-26).

Lukáš Pivoda (kouč českého týmu): ”Já jsem věřil, že Italy můžeme porazit, protože jména na papíře a kvalita nebo talent soupeře zápasy předem nevyhrávají. Měli určitě větší fyzičnost a těla, my se s nimi ale popasovali dobře, dokonce jsme vyhráli na doskoku, hlavně v prvním poločase. Ve druhém jsme ale v době, kdy jsme to nejmíň potřebovali, dostali snadné body po útočných doskocích, což nás hodně bolelo. A rozhodla koncovka prohraná 0-10, i když jsme čtvrtou čtvrtinu už hráli v zúžené rotaci. Já tam věřil, že máme víc natrénováno a na fyzičku soupeře uděláme, což se bohužel nepovedlo. Minuli jsme tam spoustu otevřených střel, což nás sráželo. Soupeř postavil zónu, zavřel to pod košem a my proti fyzickým pivotům a vyšším křídlům neměli odpověď. A když nám to nepadalo z dálky, už se hrálo těžko. Máme ale hlavy nahoře a já jsem hrdý, jak jsme se se soupeřem vyrovnali a věřím, že tak budeme hrát i dál a začneme vyhrávat. V koncovce bylo hlavní, že jsme nedělali dobrá rozhodnutí, hráli jsme příliš individuálně a vymýšleli si, což není naše hra. Naopak když jsme Italy nechali běhat a přenášeli hru, vždycky z toho něco bylo. I v obraně jsme udělali nějaké chyby, ale jinak ubránit Itálii na 66 bodech je velmi slušná práce.”