65
69
Česko

Vítězné loučení střeleckým koncertem

Dnešním utkání se uzavřela kvalifikace o EuroBasket 2022, jehož jedním z pořadatelů bude i Česko. Los si pro české basketbalisty nepřipravil jednoduchou rozlučkovou práci. V litevské bublině se postavili Belgii, která dosud padla pouze v utkání s Litvou.

Češi do zápasu vstoupili podobně aktivně jako v sobotu proti Litvě. Tehdy ale jejich aktivita po pár minutách opadla. Tentokrát se Lvic drželi stále o krok vpředu. Velkou zásluhu na tom měl desetibodový Martin Kříž. Na dobře známého Obasohana v obraně zasedl jeho týmový spoluhráč z Nymburka Vojtěch Hruban. Větší problémy tak Čechům dělal další hráč, který ve svém kariérním životopisu má nymburský klub – Max de Zeeuw.

Při obranném doskoku byla znát výšková převaha soupeře, který si tak získal pár střel navíc. V deváté minutě první čtvrtiny nastal velký okamžik pro Richarda Bálinta. Stále ještě osmnáctiletý benjamínek české sestavy si připsal reprezentační debut. První čtvrtinu ukončil těžkou trojkou Hruban a získal tak Lvům poprvé v zápase dvouciferné vedení. Druhé dějství začalo sérií českých nepřesností a ztrát. Belgičané se dostali k poměrně rychlým sedmi bodům.

Po chvíli se dokázal český výběr znovu zorganizovat a navázat na hru z první čtvrtiny. Češi pokračovali ve skvělé střelbě za tři body. Dokázali ale taky rozpohybovat belgickou obranu a především náběhy do vymezeného území byly důležitou zbraní. Na druhé straně se rozehrál Obasohan, a tak výsledkem byla neobvykle ofenzivní desetiminutovka.

Poločasová přestávka belgickou obranu zpevnila. Ofenzivě Lvů tak nastaly krušné časy. Českou rozehrávku hodně vysoko narušoval Obasohan. Po jednom takovém zákroku šel sám na koš, ale Hruban ho stačil ještě zastavit, na což belgická hvězda zareagovala nesportovním faulem. To dalo Lvům šanci chvíli se nadechnout, ale další belgické trojky je dusily. Litovat pak Češi museli své poslední útočné akce třetí čtvrtiny. Po dobré obraně totiž přišel faul ve cloně a Obasohan využil čtyři zbývající vteřiny k úprku přes celé hřiště a smeči.

Belgičané se chytili své šance. Ve čtvrté minutě čtvrtého dějství se poprvé od začátku zápasu dostali do vedení. České střely už si tak snadno nenacházely svůj cíl a na nájezdy bylo ve vymezeném území plno. Krizový moment dokázali Lvi zažehnat díky aktivitě Bohačíka a Vyorala na perimetru. Týmy se sice chvíli předháněly v trojkách, ale s mírným náskokem vstupovali do koncovky Češi. V závěrečné bitvě nervů, kdy Belgičané skórovali a vzápětí faulovali si Češi počínali stoprocentně.

Kvalifikaci o domácí EuroBasket tak zakončili vítězně.

Belgie – Česko 86:91 (14:24; 40:51; 65:69)
Obasohan 23, Lecomte a van Vliet po 12 – Hruban 24, Bohačík 22, Kříž 16, Vyoral 12, Peterka 11, Sehnal 4, Palyza 2, Šiřina, Puršl, Bálint a Farský 0
Fauly: 26 – 25

Martin Peterka: „Asi to nebyl nejkrásnější basket, ale my jsme chtěli hrozně vyhrát. I když se teoreticky o nic nehraje, tak pro nás je důležitý každý zápas. Začali jsme dobře, dostali se do vedení. Hodně nás přebírali a dokázali jsme miss matche využívat. Drželi jsme vedení celý zápas a nakonec to ubojovali. Jsme za to hrozně rádi. V prvním poločase se nám střelecky dařilo. Vyhovovalo nám jejich přebírání, kdy naše křídla byla na jejich pivoty a dokázala to využít. Z toho bylo těch 51 bodů. Dobře jsme si navíc přihrávali balon.

Dneska jsme chtěli vyhrát za každou cenu. Je to dobré pro sebevědomí do budoucna, nechtěli jsme kvalifikaci končit porážkou. Jsme o to víc rádi za výhru, že se dneska Michalu Šobovi narodilo dítě. Jsme rádi, že jsme to oslavili výhrou.

Věděl jsem, že nám budou chybět nějací hráči. Hrál jsem hodně, dostal jsem velkou důvěru. Někdy mi to šlo líp, někdy hůř. Snažil jsem se udělat maximum. Z Německa jsem se sem vždycky těšil, abych viděl kluky a zahráli si s nimi. Poděkoval i svému klubu, že mě pustil.“

Ronen Ginzburg: „Nejdřív musím říct, že manažerovi, který se o nás stará skvělé už kolem deseti let, se dneska narodil syn. Se správným načasováním. Přeju mu štěstí do života. Je dobře, že jsme vyhráli. Trénovat tým, který má jistý postup, není jednoduché. Nejezdíte s plnou soupiskou, snažíte se dát minuty dalším. Vyhráli jsme díky maličkostem a věcem, které se nám povedly. Celkově jsme ale hráli dobrý zápas. Samozřejmě jsme dělali chyby. Gratuluji Belgii k postupu a my se teď budeme soustředit na kvalifikaci na olympiádu a EuroBasket 22.

Věděli jsme, že nám to nepůjde tak jako v první půlce po celou dobu zápasu. Oni jsou silnější a měli lepší rotaci. My jsme udělali pár chyb, hlavně při rotaci v obraně. Obasohan hrál skvěle. To všechno je dostalo zpátky do hry.“

Už zítra se uzavře kvalifikace na EuroBasket 2022, jehož jedním z pořadatelů bude i Česko. Čeští basketbalisté tak za sebou budou mít rok trvající kvalifikaci, na jejímž začátku už byli jasným postupujícím. Svůj poslední zápas odehrají v litevské bublině proti Belgii.

Češi zatím v kvalifikaci dosáhli na jedno vítězství, které získali hned v prvním domácím zápase proti Dánsku. To bylo vloni v únoru, kdy vše ještě fungovalo podle zaběhnutého řádu. Od té doby Češi počítají v kvalifikaci už jen zápasy ve Vilniusu.

Belgie je suverénem české kvalifikační skupiny. Zatím odcházela jako vítěz ze čtyř zápasů. Nestačila pouze v minulém okně na domácí Litvu, která musela napravovat dva dny staré zaváhání s Dánskem. Proti stejnému soupeři si Belgičané včera definitivně zajistili postup na EuroBasket.

„Bude to fyzicky dost náročné utkání. Mají hodně silných hráčů. Možná jsou na tom fyzicky a atleticky ještě lépe než Litva. Čeká nás náročné utkání. Budeme se chtít rozloučit výhrou a předvést lepší výkon než proti Litvě,“ věří Jakub Šiřina, který si právě proti Belgii v listopadu poprvé vyzkoušel roli reprezentačního kapitány. Teď už má „céčko“ zpátky Vojtěch Hruban.

Belgie má k dispozici silnou soupisku, jíž dominuje českým fanouškům dobře známý nymburský rozehrávač Retin Obasohan. V sobotu nasměroval svůj tým k vítězství 19 body. Českou obranu potrápil v listopadu osmnáctibodovým výkonem. Tehdy Češi nastoupili prakticky pro více než měsíc trvající covidové pauze v Kooperativa NBL.

„Můžeme teď čekat ještě silnějšího soupeře. Belgie posílila o tři hráče, kteří mají spoustu evropských zkušeností z nejlepších lig. Manšaft je téměř kompletní. Kvalifikací proletěli neuvěřitelným způsobem. Dneska trenér říkal, že to je nejofenzivnější tým. Zanalyzujeme zápas, který jsme tehdy nezvládli. Budeme se chtít hlavně fyzicky a rychlostně Belgii vyrovnat,“ burcuje Lukáš Palyza.

„Věřím, že se nám trochu vrátí kombinace a budeme schopni si pomoct jednoduchým košem. I Belgie už má postup jistý, tak očekávám, že tam nebude tlačit všechny hráče. Nic ale nevypustí. Pro nás je to zajímavá konfrontace. Víme, že nám nějací kluci chybí do ideální nominace, na druhou stranu je tu hodně mladých hráčů, kteří se mohou něco přiučit,“ shrnul současnou situaci Palyza.

Trenér Ginzburg k zítřejšímu zápasu nominoval dvanáctku hráčů, do níž se stejně jako v sobotu nevešel Jan Štěrba. Naopak další minuty si možná bude moct připsat nejmladší hráč ve výběru, osmnáctiletý Richard Bálint. Ten v zápasové soupisce nahradil Michala Mareše.

Stejně jako v utkání s Litvou budou mít Češi v uzavřené hale podporu ze své vlasti. Na velkoplošnou obrazovku se znovu připojí nejlepší týmy z pohybové výzvy HEJBNI SE, která mezi českými mládežnickými kluby probíhala v uplynulých třech týdnech. „V poločasové přestávce jsme mohli zahlédnout na obrazovce české diváky, jinak jsme neměli moc čas to sledovat. Jsme ale rádi, že diváci pomocí virtuální kamery podporovali,“ je za maximální možné fandění v době covidové rád Šiřina.

Zápas proti Belgii začíná zítra v 15:30 českého času a přímým přenosem ho vysílá ČT Sport.