54
44
Nizozemsko

Češky postupují bez porážky

I po třetím hracím dnu jsou české basketbalistky do dvaceti let na evropském šampionátu v maďarské Šoproni bez porážky. V neděli večer přehrály svěřenkyně trenérky Romany Ptáčkové Nizozemky 78:48 a jen stvrdily již před duelem jisté první místo ve své základní skupině. To jim garantuje nejlepší možnou pozici pro osmifinále, které je po zítřejším dnu volna čeká v úterý odpoledne proti Belgičankám.

Nizozemky byly papírovým outsiderem duelu, ani na jednoho ze svých předchozích soupeřů jasně nestačily, navíc Lvice nutně musely mít v hlavě fakt, že jim „o nic nejde“. I proto se úvod nerodil lehko. Hráčky v tradičních oranžových dresech trefily v prvních minutách několik těžkých střel a mírně vedly. Bylo to i tím, že trenérka Ptáčková se rozhodla rozložit zátěž už v prvním poločase i na hráčky, které tolik minut dosud neodehrály, naopak klíčová rozehrávačka Kateřina Zeithammerová nenastoupila vůbec. Až šestibodový náskok ale Nizozemkám dlouho nevydržel, ve druhé čtvrtině se ukázala pravá česká obrana, udržela soupeřky na sedmi bodech za deset minut a bylo z toho poločasové vedení pro Lvice.

Nizozemky pak ještě solidně zvládly vstup do druhého poločasu a ve třetí minutě třetí čtvrtiny snížily na rozdíl jediného koše, to však byl z jejich strany poslední podařenější pokus. Následujících pět minut ovládly Češky 13:0 a daly zbytku zápasu jasný směr. Žádná z hráček tak nemusela ve třetím utkání ve stejném počtu dní odehrát více, než 23 minut, kolik strávila na palubovce Eliška Brejchová, autorka dvanácti bodů. Nejlepší střelkyní zápasu byla s 15 body Valentýna Kadlecová. Kompletní statistiky najdete na oficiálním webu šampionátu.