63
41
Portugalsko

Lvi v Brně dopsali pohádku zpod košů!

Basketbaloví nástupci současných slavných olympioniků završili dokonalý brněnský týden, když dnes na velmi kvalitně obsazeném European Challengeru U20 na přelomu poločasů zlomili Portugalce a po vítězství 79-60 ovládli i celý turnaj, který byl náhradou za letos neuskutečněné mistrovství Evropy této věkové kategorie. Český tým v Brně kromě nezvládnuté koncovky s Italy opanoval všechny čtyři zbývající zápasy, a to po stále se lepšících výkonech.

Zejména prvních patnáct minut utkání s Portugalskem bylo poznamenáno už citelnou únavou mužstva, hrajícího pátý duel v šesti dnech. Lvi se často nestíhali s pohyblivými Portugalci včas vracet o obrany a dávali jim tak snadná zakončení z průniků do koše, když protivník těžil z ledabylých českých ztrát, menší koncentrace i defenzivních oken.

Z pole lepší český tým se v první půli nicméně mohl opřít o lepší trojky (5-2) i doskok (27-15, útočné 8-5 a body z nich 15-6) a držel tak většinu času vedení. Klíčová sekvence nastala po druhém českém timeoutu, jímž kouč Pivoda musel reagovat na další nárůst laciných ztrát (tým jich tu měl už 11) a snížení Portugalců na 27-24 po 15 minutách.

Lvi se po oddechovém čase vrátili jako vyměnění, do poločasu už nepřišli ani o balon, zagresivnili obranu i útočný doskok a zejména Bálint s Böhmem vytáhli z torny nový náskok až na poločasových 40-26, když po úvodních 20 minutách byl s 11 body nejlepším střelcem Hanzlík.

Od startu druhé půle už lvi nenechali fanoušky na pochybách, kdo se stane vítězem celého turnaje. Do Portugalců se opřeli agresivně pod oběma koši, dvěma trojkami založili na 20bodové vedení (51-31) a dál už se neohlíželi zpět.

Střeleckými tahouny byli dvojciferní Hanzlík (17), Böhm (14+9 doskoků), Bálint (11+6 asistencí) a Sýkora (10+11 doskoků a 5 asistencí). Tým přestřílel soupeře z trojek (10-5) a navíc dominoval na doskoku (55-33, útočné 20-10, body z nich 27-13).

Lukáš Pivoda (kouč českého týmu): ”V tom timeoutu před poločasem jsem se snažil být hodně důrazný, protože jsem cítil, že to tým potřebuje, abychom soupeře nepodcenili a netrápili se až do konce. Naštěstí v první půli, i když jsme nehráli úplně chytře a konstantně v útoku, tak v obraně jsme dostali jen 26 bodů, což je výborné číslo, a položilo to základ k vítězství a navýšení náskoku ve druhém poločase, kdy jsem už mohl protočit minuty a hráli všichni hráči. Za mě tedy spokojenost.”

”Že tento kvalitně obsazený turnaj vyhrajeme, by před začátkem asi málokdo čekal. To, že za sebou necháme hegemony evropského basketu jako Španělsko, Itálii nebo Chorvatsko, je obrovský počin a vůbec nevadí, že to je v uvozovkách jen challenger a ne oficiální mistrovství Evropy. Přijeli sem hráči ošlehaní výbornými ligami mužů a my týmy s nimi dokázali porážet. A nebýt špatné koncovky s Itálií, kde jsme ji prohráli 0-10, tak bychom to měli 5-0, což už by byla skoro pohádka.”