Velký brněnský obrat a mistr má No.40

ECHO STŘEDY V NBL Dvě dnešní předehry ligového programu se staly kořistí hostů. V duelu 9. kola Brno v koncovce otočilo průběh na palubovce Olomoucka, až k výhře 56-61. Nymburk pak v utkání 15. kola dobyl ostravský Tatran 75-101.

Snadná loupež mistra

Polabané (bez Kříže, Tůmy, Gibbse) zkoncentrovali v Ostravě svou smršť do středních dvou čtvrtin, jež ovládli 31-58 a celý zápas pak 75-101, což vyznačilo jubilejní 40. ligovou výhru mistra v řadě.

NH se sdruženým úsilím svých opor držela ve hře po prvních 15 minut, když se jí dařilo skórovat z trojek a v úvodu utkání i z útočných doskoků. Za stavu 38-41 ale za Nymburk podřadil tradiční skórer Harding a nakopl rozhodný poločasový únik na 46-57. Hosté tu vyčnívali zejména trojkami (16/8) a menším počtem ztrát, zbytek statistik byl vyrovnaný.

To ale přestalo platit v prvních pěti minutách třetí čtvrtiny, kdy mistr po pěti ztrátách domácích vyšplhal díky řadě trojek až k 25bodovému vedení 51-76.

Jeho šiky vedli Palyza (21, trojky 7/4), Harding (19+6 asistencí, trojky 6/4), Ross (16) a Kovář (11). Z pole výrazně přesnější hosté přehráli NH zpod koše (28-42), z brejků (9-15), z trojek (9-13) i v počtu ztrát (20-16). Za domácí se činili Vann (17, TH 11/8), Petr Bohačík (13+7 doskoků) a Ubilla (11).

Adam Choleva (kouč NH Ostrava): ”Nechtěli jsme to dát Nymburku zadarmo a chtěli jsme zápasu dát jinou laťku než u něj. To se povedlo. První čtvrtina z naší strany dobrá, pak bylo pár chyb v obraně, ale jinak to bylo docela dobré.”

Lukáš Palyza (křídlo ERA Basketball Nymburk):
”Dnes se nám po iks zápasech nepovedl start. Ostrava vyhrála první čtvrtinu, hrála aktivně, a když tam nastoupili mladí hráči, tak na nich byla vidět spousta energie. Jsem rád, že se projevila naše větší herní praxe, kterou jsme zužitkovali. Nicméně byla zde také spousta špatných momentů, takže máme na čem pracovat.”

Aleksander Sekulič (kouč ERA Basketball Nymburk): ”Pro nás to byl zajímavý zápas, hlavně první čtvrtina. Domácí tým hrál velmi dobře v útoku. My jsme začali hůře, ale pak jsme se srovnali a dotáhli zápas do vítězného konce.”

Tomáš Havlík (křídlo NH Ostrava): ”Sehráli jsme slušný zápas. S Nymburkem jsme drželi krok nějakých 22 minut. Pak nám utekl, zvýšil nasazení v obraně a dal spoustu rychlých protiútoků. Tým musím pochválit. Celý zápas jsme s nimi drželi tempo a hlavně jsme jim to moc neulehčovali. Ze začátku jsem měl pocit, že si přijeli jen tak zahrát. První čtvrtku jsme vyhráli, v poločase to bylo minus 11, ale jinak celkové statistiky byly vyrovnané.”

Brněnská koncovka 10 k nule! Olomoucko padlo posedmé

Výchozí situace Hanáků, s šesti porážkami v batohu a čerstvě opuštěných lídrem Wigginsem, nebyla před domácím duelem s Brnem ani trochu růžová. Přesto byl REDSTONE proti matnému soupeři doslova na dotyk přerušení temné šňůry. Když však dvě minuty do konce vedl 56-51, nechal si zbylé desítky sekund protéct mezi prsty 0-10 a zápas tak ztratil 56-61. Počet porážek tak narostl už na sedm v jedné řadě.

Domácí v koncovce zcela vyhořeli a Brno šesti šestkami otočilo. Madden sedm vteřin do konce zvýšil dvojkou na tři a Olomoucko k dovršeni zmaru z následného timeoutu vyhodilo dlouhý autový vhoz do zámezí, když adresát pasu v rohu nesledoval let míče. A brněnský Körner z dalších trestných hodů stvrdil výhru svého týmu.

Právě šestky byly pro zápas klíčové. Hosté se při absenci Wigginse snažili využít na maximum své podkošové výhody, tlačili se do koše a házeli celkem 33 trestných hodů, z nichž proměnili 27. Tomu domácí bilancí 17/11 nemohli konkurovat.

V duelu, kde oba týmy střílely jen lehce nad 30 procent, Brno také méně ztrácelo (18-14) a domácím nepomohly ani lepší trojky (24/5 - 15/2) a útočné doskoky (10-7, body z nich 16-8). Vítěze sytili Madden (16), Körner (14) a Krakovič (10+7 doskoků), u domácích (bez Halady) dvojciferně produkovali Vučkovič, Feštr (po 14), Dragovič (11) a Štěpán (10).

Hanáci měli lepší start, když první čtvrtinu vyhráli 17-11 zásluhou 12 bodů zpod koše (hosté nula) a pěti šestek. Díky menšímu počtu ztrát (8-11) a větší produkci z trojek, zpod koše i z druhých šancí vedli i v poločase (30-26). Jenže po změně stran přišli o 10 míčů a ve třetí části už se dočasně propadli do sedmibodové díry. Štěpán s Dragovičem pak ale nastartovali obrat a při trvající ofenzivní podvýživě hostů se Olomoučané drali do cílové rovinky v čele. Pásku však první nepřeťali.

Lubomír Růžička (kouč Basket Brno): ”Byli jsme hodně nervozní, což se ukázalo hned v první čtvrtině, kdy jsme udělali osm ztrát. To je opravdu hodně. Přesto se nám podařilo vyhrát a bylo to hodně těžké. Hra nebyla ideální, víme proč. Řada hráčů se vrací po zdravotních komplikacích. Mám radost z výhry, která měla výrazný podpis Jakuba Krakoviče.”

Robert Skibniewski (kouč BK REDSTONE Olomoucko):
”Z pohledu obrany to bylo z naší strany nejlepší vystoupení v sezoně. Tým ukázal, že může vyhrát i přes odchod Wigginse. Chybělo málo. Bohužel jsme nedokázali udržet koncentraci po celý zápas. Na tom ještě zapracujeme. Důležité je, že hráči stále bojují, nic nebalí. Proto máme šanci, že se vše otočí.”

Viktor Půlpán (rozehrávač Basket Brno): ”Nebyl to příliš hezký zápas. Udělali jsme hodně chyb. Všechno ovlivnil začátek, kdy jsme soupeři dali čichnout, a pak jsme se trápili. Takhle hrát nemůžeme, měli jsme hodně štěstí.“

Lukáš Feštr (rozehrávač BK REDSTONE Olomoucko): ”Taková porážka bolí. Nebyly to žádné střelecké hody, v takových zápasech pak rozhoduje počet chyb, které uděláte. My jsme jich udělali víc. Je to velká škoda, byli jsme blízko.”

Autor: Redakce NBL