Sovy zahájily vládu nad Prahou. Brno dobylo Kolín

ECHO SOBOTY V NBL Jen dva celky v sobotu večer v rámci pěti duelů 11. kola uhájily domácí palubovku. Nymburk přemohl Olomoucko (96-83) a Děčín v koncovce s velkou kupou štěstí oslabenou Opavu (65-63).

Venku se v souboji o druhé místo radovalo Brno v Kolíně (81-92), Nová huť po horkém mači uspěla na hradecké Třebši (83-85) a loupil také USK, který si podmanil první pražské derby této sezony v sešívaném stánku v Edenu (81-92).

Nymburk má šestou v řadě

Dvacetiletý guard František Rylich při odpočinku lídra a šéfdirigenta Klassena (a při trvající absenci Váni) naplno využil svých 22 minut a patnácti body, pěti asistencemi i +14 body vedl Nymburk na domácí půdě k šesté výhře v řadě (96-83), a to i výraznými příspěvky v klíčových sekvencích utkání proti Olomoucku.

Nejlepší úsek hostů přišel hned v úvodu při obratu ze 7-2 na 7-14 i díky několika domácím ztrátám. Jenže obhájce trofeje kontroval ještě silněji, a to čtyřmi trojkami a velkými chvílemi Rylicha s otočkou na 25-16, kdy protivník za 5 minut zvládl pouhé dva body. Od té doby Nymburk náskok kolem deseti bodů udržoval až do konce třetí čtvrtiny, když jej dál nepouštěly ztráty i významná aktivita hanáckých Čechů, kteří v závěru třetí části napomohli až ke snížení na 66-61.

Pak ale opět zapnul Rylich a guard Simmons dvěma slepenými trojkami v úvodu čtvrtého dějství na 77-63 už definitivně zametl s myšlenkami soupeře na stíny dramatu. Celkem stihl 14 bodů, Watson přidal 13, Tůma 11 a Lockett 10. Za REDSTONE (bez opor Kněževiče a Stamenkoviče) odpovídali Moten (15+9 doskoků), Williams (15), Heinzl (11+10 doskoků) a Welsch (10). Tým ERA v duelu širokých rotací byl o něco lepší z brejků (25-19), šestek (17-8), trojek (11-9) a o parník v produkci laviček (54-29). Vykřičník se ale pro mistra vznáší nad 44 body inkasovanými zpod koše.

Pavel Budínský (asistent ERA Basketball Nymburk):
„Pozitivní je, že jsme vyhráli, pozitivní je, že jsme mohli některým hráčům umožnit menší minutáž a dát prostor jiným. Například Marek Klassen nehrál vůbec, aby si odpočinul. Věřím, že ti, kteří nás sledují, si všimli, že jsme měli úplně jinou základní sestavu. Myslím, že to splnilo v našem našlapaném programu svůj účel. Máme před sebou v pondělí ráno jeden zápas a pak hrajeme ve čtvrtek s Opavou a potom Ligu mistrů. Mladí hráči dostali v tomto utkání výrazné minuty. Fanda Rylich, Jakub Tůma i Dávid Novák uchopili šanci hrát proti Olomoucku, které hrálo velmi dobrý basketbal. Dejme mu za to kredit. Minuty mladých hráčů jsou velmi důležité, aby měli motivaci v dalším tréninkovém procesu a měli šanci se měřit s našimi staršími hráči. Fanda Rylich dokazuje své kvality i v Polabí v první lize. Tlačíme ho s Láďou Sokolovským, aby přijal roli skórera, aby využil své atletičnosti. Dneska měl v prvním poločase hodně dobrých momentů v přechodové fázi, kdy dokázal velmi dobře tlačit míč a spoluhráče dopředu, najížděl z dvojtaktu, přihrával a pak si i vybíral dobré střelecké pozice, které proměňoval. Sebevědomí si přenesl i do druhého poločasu. Nebyl alibista. Já bych ho viděl dnes jako nejlepšího našeho hráče.“

František Rylich (guard ERA Basketball Nymburk): „Být nejlepším střelcem Nymburka v zápase zní moc hezky. Jsem rád, že k tomu v této sezoně vůbec došlo a že mi tam konečně něco spadlo. U mě je to hodně o sebevědomí. A fakt, že mi trenéři věří a nutí mě k tomu, abych si ty střely bral, tak mi to hodně pomáhá. Dodává mi to sebevědomí. Dostávám příležitosti, které jsem nevěřil, že bych mohl dostávat. jsem za to nesmírně rád. Nastupoval jsem místo marka Klassena na rozehrávce, což je něco jiného než na křídle. Byl jsem tak více na míči a mohl jsem si i sám vytvořit pozice. Vím, že když si nebudu střely brát a budu neviditelný, tak se nikam neposunu. Musím se tlačit do útoku. Dnes mi to padlo, pak se hraje lépe a lépe. My to dnes měli pod kontrolou. Měli jsme tam slabší momenty, ale nehroutíme se a hraje dál naší hru.“

Tihomir Bujan (trenér BK REDSTONE Olomoucko): „Nymburk byl lepší. My se snažili, i když nám chybí Stamenkovič a dnes i Kněževič kvůli zranění. V určitých momentech jsme hráli dobrý basketbal, ale nedařilo se nám udržet koncentraci po celých 40 minut. A to na Nymburk nestačí. Ve třetí čtvrtině jsme se dotáhli na pět bodů, ale pak jsme udělali chyby plynoucí z únavy. A Nymburk toho využil a trestal nás a uzavřel zápas. Já nemám rád porážky. Samozřejmě je to lepší, než kdybychom tu dostali o 20 a více bodů, ale nemohu být spokojený, když jsme prohráli. V současné době nemáme na to, abychom se měřili s Nymburkem, to je realita, ale chtěl jsem po hráčích, aby hráli dobrý basketbal. V některých pasážích jsme ho hráli, ale v jiných bylo mnoho chyb. To samé se nám stalo před třemi dny v Alpe Adria Cupu proti Vídni. Nějakých 25 minut jsme hráli dobře, ale v takových zápasech je třeba hrát 40 minut. A to jsme dnes nesplnili.“

Dominik Heinzl (power forward BK REDSTONE Olomoucko): „Podali jsme slušný výkon, jen jsme si měli lépe hlídat míč. Devatenáct ztrát je číslo, které nám moc nepomohlo. Na druhou stranu jsme měli solidní doskok, kde byly statistiky vyrovnané. A to jsme hráli bez našeho nejlepšího doskakovače Kněževiče, což bylo na jednu stranu dobré, že jsme dostali jeho minuty. Na druhu stranu nám chybí hráč do rotace. V těchto dnech máme hodně nabitý program, a tak jsme dnešní běhavější zápas v nohách cítili. Možná se tím dají vysvětlit i některé ztráty, které byly z té únavy. Prohra o 13 bodů je možná pro nás dobrý výsledek, ale do každého zápasu jdeme s tím, že ho chceme vyhrát. Po vítězstvích proti Opavě nebo Děčínu jsme chtěli zkusit i v Nymburce vyhrát. Nepovedlo se, tak možná příště.“

Brno v Kolíně přeskočilo Medvědy na 2. místo

Až na prvních patnáct minut a krátkou sekvenci v polovině posledního dějství se očekávaná bitva v Kolíně o druhé místo odehrávala bez gradace a napětí, když druhý nejlepší ligový útok Brna zničil druhou obranu Kolína 81-92, tým zpod Špilberku získal díky tomu pátý úspěch z posledních šesti utkání a vystřídal Medvědy na druhém místě tabulky.

Po vyrovnané a bodově plodné úvodní čtvrtině se skore pro hosty začalo lámat před polovinou druhé části, kdy domácí na malou chvíli přestali stačit bodovému přívalu soupeře, jemuž v obraně vůbec nestíhali čelit, a do půle o 19 procent střelecky lepší, neztrácející a míč rychle sdílející hosté odskočili - taženi 15 body pivota Puršla - na 42-52.

Obraz hry se dlouho neměnil ani ve třetí čtvrtině, ale v jejím závěru domácí přece šestkami začali mazat původně až 19bodové manko, až se po trojce Číž z druhé šance dostali na 70-77. Po pěti dalších bodech kolínského lídra už to bylo 75-80, ožilo i šest stovek domácích příznivců, jenže druhý playmaker Šiška další dva útoky nezvládl a trojka brněnského Chatmana z útočného doskoku i šťastný floater Půlpána na 75-85 už 2:30 do konce udělal nad zápasem definitivní kříž.

Vítěze (bez Nečase) vedli Chatman (19+7 doskoků), Bálint (16), Puršl (15), Půlpán (13+8 doskoků) a Mišula (11, vyfaulován za 16 minut ve hře). Jejich tým vládl z pole (v procentech 38-50), zpod koše (18-34), ve ztrátách (10-6) a měl také o 12 střel víc. Za domácí (bez Lošonského), kteří byli hodně napřed jen v daných šestkách (22-7), byli vidět Číž (20), Slavinskas (16+7 doskoků), Jelínek (15) a Šiška (10+9 doskoků).

Adam Konvalinka (kouč BC GEOSAN Kolín):
„Tak dneska jednoznačně rozhodla první polovina. Měli jsme dva dny na přípravu, bylo hodně videa, hodně informací, možná až moc a Brno v první polovině jednoduše skórovalo z vyložených pozic. Nemohli odmítnout, dostali se do laufu. Už ten začátek v první minutě, kdy jsme odevzdali dva balony, mluví za všechno. Vrátili jsme se do zápasu, ukázali jsme nějakou sílu, ale byli jsme bez Lošonského, kterého trápí nějaké zranění, pak nějaké problémy s fauly, bohužel jsme točili málo hráčů a Brnu se zaslouží pogratulovat za to, co tady dneska předvedlo, protože bylo lepší a chvílemi i jediným mančaftem na hřišti.”

Lubomír Růžička (kouč Basket Brno): „Tak v první řadě bych chtěl pogratulovat svým svěřencům. Myslím si, že jsme si tady zasloužili vyhrát, vedli jsme bezmála 33 minut. Myslím si, že rozhodlo naše nasazení ve druhé čtvrtině. Byli jsme rychlejší a utáhli jsme šrouby v obraně a vytvořili jsme si bodový polštář. Sice domácí snížili na rozdíl pěti bodů, ale bylo vidět, že takovou naší bojovností, kdy nám přestalo padat, jsme si pomohli útočným doskokem a myslím, že jsme byli lepším týmem. Zaslouženě si odvážíme výhru, která je pro nás osmá. Po 11 kolech to máme 8-3, což je bilance, kterou jsme chtěli. Protože v první polovině základní části jsme hráli pětkrát venku na hřištích týmů z první šestky. Takže jenom z první šestky jsme hráli doma proti Nymburku a ta bilance je fajn, ale nesmíme usnout na vavřínech.”

Jiří Jelínek (power forward BC GEOSAN Kolín): „Dnes bohužel prohra, i když si myslím, že se ten zápas mohl divákům líbit. My jsme se dokázali vrátit do zápasu z -19 bodů na -5, poté bohužel přišla naše chvilková impotence, kdy jsme nedokázali skórovat a dotáhnout se. Místo toho Brno zvýšilo náskok na 10 bodů, byl to vabank. Statistiky byly víceméně vyrovnané, Brno vždycky v pravou chvíli dokázalo trefit trojku, nebo dát jednoduchý koš. My jsme si bohužel moc nepomohli trestnými hody, takže asi zaslouženě Brno vyhrálo, ale z naší strany to nebyl ostudný výkon a nemáme se za co stydět.”

Viktor Půlpán (rozehrávač Basket Brno): „Zápas bych hodnotil pozitivně. Hráli jsme hodně dobře jak v útoku, tak v obraně. Samozřejmě tam pár chyb bylo, ale ohromně cenné vítězství tady v Kolíně, kde ta hala je taková trošku specifická a navíc Kolín tenhle rok hraje ve velké pohodě. Hraje dobře, takže věřím, že tahle výhra se nám bude určitě hodit a po těch zápasech, co jsme měli teď v Severoevropské lize, které nebyly extra vydařené, jsem rád, že jsme dneska zahráli dobře a vrátili se zase na vítěznou vlnu a věřím, že i na tomto zápasu můžeme stavět a budeme hrát takové dobré výkony dál.”

Walton rozhodl boj v provazech v posledních vteřinách!

Když Válečníci už po třech minutách drtili doma oslabenou Opavu (bez Šiřiny, Kouřila, Bassetta) 14-2, zdálo se, že utkání se bude ubírat po očekávaných kolejích. Nic však nebylo od reality vzdálenější! Děčínský útok se od té doby zasekl a byl rád, že za zbylých 37 minut vyprodukoval alespoň 51 bodů. A celý domácí tým musel být také extrémně šťastný, že opavský Švandrlík za stavu 63-63 18 sekund do konce minul trojku a jeho spoluhráč Jurečka v posledních vteřinách za vedení domácích 65-63 ztratil míč.

Mezi tím si stihl děčínský lídr Walton proklestit cestu až do koše a z nájezdu rozhodl, což byl jediný koš jeho týmu za posledních téměř 200 vteřin zápasu. Zdravotně zdecimovaný, přesto na rozdíl od soupeře kompletní ARMEX tak s kupou štěstí přerušil sérii tří porážek, čímž na sdílené třetí pozici dorovnal úspěšnost Kolína.

Opava se i bez obou rozehrávačů po nabrání úvodní vody odmítla vzdát, alternující dirigent Farský nedovolil v první čtvrtině zhoršit krvácení a ve druhé se jeho tým bod po bodu začal blížit, když těžil ze ztrát domácích a do půle přirazil na 36-34. Ve třetí čtvrtině se ale opět zvedl Děčín, který při suchotách hostů vyskočil do 11bodového vedení. Ve čtvrté části ale nebyl i při aplikaci opavské zóny s to se jakkoli prosazovat a forward Slavík tu 11 body prakticky sám dostal Slezany minutu před koncem k vyrovnání na 63-63.

Válečníky v útočné trápené s 35procentní střelbou obou týmů sytili Pomikálek (15), Matěj Svoboda (12), Nichols (11) a Walton (10+9 asistencí), Slezany Slavík (18), Kvapil (11) a Farský (10+6 asistencí). Domácí dali víc trojek (18/7 - 22/5), bodů z brejků (15-8) a také méně ztráceli (15-21). Opavě patřily útočné doskoky (10-16) a zejména body z nich (2-14).

Luděk Jurečka (křídlo BK Opava): „Přijeli jsme bez tří hráčů základní rotace, bez rozehrávačů, přesto jsme nic nevzdávali a věděli, že to bude těžké. Chybělo pak málo, měl jsem tu trojku na konci zvednout. Myslím, že domácí k tomu nepřistoupili zodpovědně, měli stále polštář, my jsme se dotahovali, ale nepovedlo se to dotáhnout úplně.”

Petr Czudek (trenér BK Opava): „My jsme víc bojovali, než hráli basket. Těžko jsme se dostávali do setů, hráči ale hráli na nezvyklých pozicích. Děčín měl liché čtvrtiny, my sudé, vrátili jsme se do hry, mohli jsme i vyhrát. Na druhou stranu Děčín vedl celý zápas, asi by to ani nebylo spravedlivé.”

Tomáš Jansa (rozehrávač BK ARMEX Děčín): „Jsem rád, že jsme vyhráli a zvládli to. Zase koncovka, tentokrát se šťastným koncem. Odvděčili jsme se fanouškům, hraje se s nimi v zádech lépe. Připravovali jsme se na plnou sestavu Opavy, byla to změna. Ze začátkem jsme se vypořádávali dobře, pak to šlo hůře, ale skvělá výhra.”

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Nám seděly perfektně liché čtvrtiny, kde jsme podali velmi dobrý výkon. Ty sudé jsme ale byli špatní především v obraně. Jsem rád, že jsme zlepšili procento trestných hodů, to je fajn. Já chci hlavně poděkovat klukům, že šli hrát i s těmi zdravotními obtížemi, které máme, za to jim patří kredit. Jsem rád, že jsme nakonec vyhráli, protože takhle vést celý zápas, to by byla škoda prohrát. Opava má i s těmi absencemi velmi dobrý tým a výborné hráče. Já bych radši, aby tady Šiřina hrál.”

První pražské derby pro hostující Sovy

Rekordní domácí návštěva (700 diváků) nováčka NBL sledovala nakonec i drama v koncovce, z níž ale vyšli vítězně hosté z Folimanky (81-92), kteří tak uchvátili první pražské derby v lize po 12 letech.

Prvních 13 minut se hrálo prsa na prsa, ale pak se američtí guardi USK Pipes a Okauru vyhecovali a nakopli obrat z 28-24 na 28-41, který měl v utkání naprosto zásadní váhu. Domácí tu během pěti minut ztratili čtyři míče a přidali nesportovní faul. Ač do půle (39-46) zaostali z pole o 24 procent a z brejků 0-15, po kritickém úseku se pomalu začali vracet, jenže ve třetí části je hosté zchladili třemi trojkami v řadě na 43-59. Přesto nováček ještě jednou zabral a Páleník jej osmi body v řadě dostal necelou minutu před koncem na 79-82. Soví forward Böhm však odpověděl košem s faulem a ukončil tak sešívanou naději.

USK se mocně opřel o trio Okauru (25+14 doskoků, šestky 10/9), Pipes (20, šestky 12/10), Böhm (12+8 doskoků). Z pole vládl v procentech 37-50, zpod koše v bodech 30-48 a z brejků 7-27. Ze slávistů, kteří po nemoci jen na chvíli využili Radka Pumprlu, se předvedli David Jelínek (20+10 doskoků), Páleník (20, trojky 11/6), Pavel Pumprla (16) a Rožánek (15+6 asistencí). Jejich tým předčil Sovy z trojek 10 ku 7.

Ostravská loupež na Třebši

Až do poslední dramatické minuty dospěla řež Sokolů s Novou hutí. Ostravský forward Šmíd tu nejprve dvojkou navýšil náskok hostů na 81-84, aby Mandalinič po útočném doskoku snížil znovu na bod. Rozehrávač Majerčák poté proměnil pro NH jeden trestný hod, aby domácí Vlček minul dvojku na prodloužení. Ostrava tak po druhé výhře v řadě (83-85) už dorovnala bilanci osmého Ústí. Naopak poslední Sokoli zapsali již sedmou porážku za osm zápasů.

Dlouho vyrovnaný duel sedmičlenných rotací natrhli domácí v závěru poločasu odskokem na 11 díky třem přesným trojkám a podpoře pivota Šturanoviče i ztrát soupeře. NH se pak ale opřela o své dlouhé, začala se kutat zpět a po trojkách a útočných doskocích v polovině třetího dějství srovnala. Sedm minut před koncem se pak domácím vyfauloval klíčový centr Šturanovič a NH šla zpod koše dopředu. Hradec ale držel natěsno Autrey a tak rozhodl až úplný závěr.

NH (bez Bohačíka) potáhli Mathon (23+13 doskoků), Šmíd (19), Morgan (15) a Belikov (11). Tým byl o parník lepší zpod koše (28-50), na doskoku (31-50, útočné 10-22) a z druhých šancí (9-28). Sokoli spoléhali na Autreyho (18+11 asistencí a 7 doskoků), Peterku (16), Šturanoviče (14+9 doskoků), Mandaliniče (14) a Gogu (10). Dali víc trojek (11-7) a také méně ztráceli (11-16).

Lubomír Peterka (trenér Královští sokoli):
„Vyhrál šťastnější tým. Nebyli jsme schopni pokrýt v průběhu zápasu útočné doskoky. Ostrava nás hodně přeskákala na doskoku, a když se Šturanovič vyfauloval, tak to umřelo úplně. V podstatě jsme celý zápas vedli, ale nakonec vítězství brala Ostrava.”

Vladimír Vondra (forward Královští sokoli): „Myslím, že jsme mohli vyhrát. Začalo to na naší obranné polovině na doskoku, pak následovaly zbytečné fauly. Šturanovič se zbytečně vyfauloval. Kdybychom hráli lépe a měli lepší obranné doskoky, tak jsme mohli klidně vyhrát.”

Adam Choleva (trenér NH Ostrava): „Na zápas jsme se celý týden připravovali, zejména jak bránit Autreyho. Ze začátku nám to úplně nefungovalo. Nedokázali jsme na něho vytvořit tlak při obraně 1 na 1, a když přišla nějaká dvojička nebo pick-and-roll, tak jsme tam byli pozdě. Autrey dokázal míč směřovat na střelce, tím jsme si také bohužel udělali rychlé fauly. V poločase jsme vše změnili a dokráčeli jsme si pro těsné vítězství. Takový je basketbal.”

Matej Majerčák (rozehrávač NH Ostrava): „Z naší strany to byl povedený zápas a zasloužená výhra. Velmi důležitá výhra! První poločas se nám nepovedl, začali jsme poměrně ležérně a asi jsme si mysleli, že to přijde samo. Druhý poločas jsme začali s větší energií a zlepšili jsme střelbu. Hlavě jsme začali hrát jako tým a vše jsme intenzivně prožívali na lavičce. Jsme velmi rádi, že jsme tento zápas zvládli a budeme dále makat, protože nás čekají další těžké zápasy.”

Autor: Redakce NBL