Ofenzivní mašinu čeká boj o medaile!

Aleksander Sekulič v olympijském turnaji mužů dál sjíždí slovinskou tsunami, která zatím smetla vše, co se jí postavilo do cesty. Nejdřív ve skupině Argentince, Japonce a Španěly a nyní ve čtvrtfinále i houževnaté Němce (94-70). V semifinále černé koně turnaje čeká tým vysokých obranářů z Francie, kteří si po boji poradili až v koncovce s Itálií (84-75). A kouč Nymburka Sekulič už teď má jistotu, že bude hrát o medaile!

Mocně se při tom opírá o výkony ústřední hvězdy turnaje, 22letého Luky Dončiče. Ten je po čtyřech zápasech top skórerem s více než 26 body, druhý je na doskoku s famózním průměrem 10 míčů, když před ním je pouze čerstvě naturalizovaný spoluhráč Tobey s 12,5, a k tomu mu patří i druhá pozice mezi asistenty s průměrem rovných 8, když lepší byl zatím jen Tomáš Satoranský s 8,7. Mimochodem - Sekulič (do letoška asistent kouče Nymburka Amiela) šéfuje aktuálně nejofenzivnější mašině turnaje, jejíž průměr 105,8 a neustálý apetit po bleskovém přechodu ”nenápadně” připomíná polabské manévry v Lize mistrů.

S Německem měli Slovinci díky výkonnému útoku silný start, ale po vyhrané první čtvrtině (25-14) zavelel několika trojkami k obratu německý guard Lo. Jednobodové manko ale výborně bránící Slovince vybudilo ještě do půle k novému náskoku a ve třetí čtvrtině, kdy se stále víc rozjížděl dlouho přísně strážený Dončič, jeho tým vedl už dvojciferně a ve čtvrté části dorazil postupně odpadající soupeře (bez rozehrávače Schrödera, na jehož nákladnou pojistku Německá federace neměla) definitivně.

Slovinci kralovali na doskoku, z brejků, z trojek i zpod koše, když se opřeli o trio Zoran Dragič (27, trojky 7/5), Dončič (20+11 asistencí a 8 doskoků), Tobey (13+11 doskoků). Za Němce dvojciferně odporovali jen Lo (11) a Giffey (10).

V průměru o čtyři centimetry nižší Italové v dalším čtvrtfinále kladli tradičně skvěle bránící Francii možná až nečekaný odpor, uhráli vyrovnaný poločas, v němž velkou část díky kvalitní střelbě vedli, ale v útoku i obraně všudypřítomný Batum pal nakopl 14bodové vedení Francouzů, které už v závěru třetí čtvrtky zdánlivě lámalo zápas. Jenže Italové se nevzdali a horká ruka Fontecchia (23) a Gallinariho (21+10 doskoků) je 2:30 minut před koncem dovedla k remíze. Pak už ale Italové z pole vyprahli a Heurtel s Gobertem koncovku utrhli pro Francouze.

K 9bodové výhře je dotáhli Gobert (22), Fournier (21) a Batum (15+14 doskoků). Jejich tým uspěl i přes 20 ztrát díky lepšímu doskoku a přesnější střelbě.

V nejhitovějším čtvrtfinále se španělský rozehrávač a druhý skórer turnaje Ricky Rubio (v součtu všech čtyř zápasů) mocně snažil místy i sám držet krok s postupně se lepšícími Američany. Když však spolu s dalšími guardy Llullem a Rodriguezem a ve druhé čtvrtině i se skvělou blokařskou a doskakovací podporou Willyho Hernangomeze vytáhl tým k obratu z 10-17 na 39-29, kouč USA Popovich v timeoutu vyburcoval své borce, kteří výrazně zvýšili defenzivní i doskakovací úsilí, a podobně jako s Čechy vedeni Durantem vykročili za otočením vývoje zápasu.

Ten se udál ve třetí čtvrtině, kdy Američané odjistili svůj trojkomet, a byť se Španělé ještě z minus 16 přiblížili na minus 6, ve čtvrtém dějství už Durantův tým další obrat nepřipustil. Zvítězil 95-81, když o deset prohrál doskok, ale také dvakrát méně ztrácel a trefil 13 trojek proi sedmi soupeře. Pěti dvojciferným střelcům velel Durant (29), za Španělsko exceloval autor 38bodů za 27 minut Rubio, z velké dálky následován 16bodovým Rodriguezem.

V očekávaném semifinále se tým USA utká v repríze prohrané přípravy s Australany, kteří si podle předpokladů ve čtvrtfinále poradili s Argentinou. Ta dokázala být vpředu jen ve vyhrané první čtvrtině, pak už se favorit prokousával do vedení a zbytek utkání kontroloval, až k vítězství 97-59. Ještě než však nastal jeho čas, minutu do konce se odebral na lavičku slavný argentinský veterán Luis Scola, hrající v 41 letech na své páté olympiádě. A už v sedě na lavičce obdržel od všech přítomných včetně soupeřů a rozhodčích dlouhotrvající potlesk.

Vítěze, kteří dominovali především trojkami (17-8), vedl rozehrávač Mills (18), poražené Laprovittola (16). Scola stihl 7 bodů za 25 minut.

Autor: Redakce NBL