Klíčové triumfy i zranění lva Kříže

ECHO STŘEDY V NBL Opava i Kolín uspěly ve svých posledních utkáních skupiny A1 a v sobotu ve vzájemném duelu ve Slezsku svedou rozhodnou bitvu o druhé místo před play-off. Opavané doma i přes potíže skolili oslabenou Beksu 92-82 a Medvědi rovněž na svém kurtu rozbili 13 trojkami v jeho posledním zápase nadstavby Brno (90-69).

A Nymburk rovněž ve skupině A1 i bez dvou opor v dramatické koncovce dobyl pražskou Folimanku (80-85), kde však také přišel o reprezentačního forwarda Martina Kříže. Ve skupině A2 Děčín doma složil velmi oslabené Sokoly 100-74 a Svitavy na svém hřišti přemohly Ústí, což před posledním kolem nebývale zdramatizovalo boj o sedmé a osmé místo.

Tuři dál bojují o čelo A2

Svitavy stále dramatizují bitvu o trůn v A2 a čtvrtou výhrou z posledních pěti zápasů útočí na co nejvýhodnější postavení před předkolem play-off. Jejich vzepětí ze závěru sezony tentokrát odnesli hosté z Ústí, kteří v nadstavbě padli teprve podruhé (80-68).

Tuři začali zvedat kotvy v posledních 7 minutách první půle, kdy se i navzdory vlastním ztrátám (do poločasu 11) přehnali přes soupeře do 12bodového trháku (45-33). Kralovali na doskoku (24-14) a z trojek (16/8 - 11/4) a jejich šéfem byl rozehrávač Marko (8+7 asistencí).

Ve třetí čtvrtině ještě zejména ústečtí Američané tlačili SLUNETU pod manko deseti bodů, ale v posledním dějství došel prach i jim a domácí se z útočných doskoků i trojkou Slezáka probili čtyři minuty do konce už na 72-59, což na Pandy bylo příliš.

Lídrem vítězů byl Marko (15+10 asistencí, 7 doskoků), sekundovali mu Pinkston (14+8 doskoků), Slezák (14), Johnson (13+18 doskoků) a Marek Sehnal (12). Za z pole jen 34procentní hosty porážku zmírňovali Pecka (18+9 doskoků), Hanes (13), Fait (12), Haymond (11) a Autrey (10+9 asistencí, 8f+, 7 doskoků). Domácí měli lepší trojky (26/11 - 23/6), body zpod koše (32-22) i doskoky (50-33, útočné 13-8, body z nich 14-6).

Lukáš Pivoda (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): ”My jsme předvedli velmi dobrý týmový výkon na obranné polovině. Zejména v sudých čtvrtinách, kdy nám Ústí dalo 12 bodů. Tím jsme si hodně pomohli. Co se týče útočné fáze, tak nás v prvním poločase brzdily hloupé ztráty, které Ústí trestalo. Nenacházeli jsme ty nejlepší pozice, které jsme měli. Prostě jsme nevyužívali výhody a mismatche, které jsme měli. Ve druhém poločase se nám trochu zadrhla i střelba z dálky a byli jsme lehce bezzubí. Naštěstí nás ve čtvrté čtvrtině podržela obrana a týmovým výkonem jsme dotáhli zápas do vítězného konce. V sobotu budeme chtít zvítězit a uvidíme, na které umístění to bude stačit pro předkolo play-off.”

Roman Marko (rozehrávač DEKSTONE Tuři Svitavy): ”Zvládli jsme docela náročné utkání s Ústím, které taky bojuje o 7. příčku. Takže jsme samozřejmě rádi. Dostali jsme 68 bodů, což je na naše poměry poměrně slušné číslo. Hodně jsme přebírali a nutili Lamba Autreyho do těžkých střel. Dal nám 10 bodů, takže si myslím, že při jeho současné formě nám tato obrana vyšla. Jsme rádi, že jsme odčinili porážku z Hradce Králové, kde ten výkon nebyl úplně dobrý. Snad takhle budeme pokračovat v sobotu s Děčínem a A2 uzavřeme nějakým solidním výkonem a výsledkem.”

Jan Šotnar (trenér SLUNETA Ústí): ”Svitavy odehrály velmi dobré utkání především na obranné polovině. My jsme v posledních utkáních dávali dost bodů a dnes se to zadrhlo, i kvůli obraně Svitav. Naši klíčoví hráči dnes neměli svůj den a nastříleli jsme pouze 68 bodů. K tomu se přidala špatná obrana. Především v první polovině, kde jsme nechali Svitavy dát 45 bodů. Samozřejmě nepoměr na doskoku je extrémní. My jsme prohráli 50 ku 33 na doskoky. To se nedá vyhrát. I přesto jsme to nezabalili a dohráli jsme to o 12 bodů. Ale jestli chceme sezonu zakončit trochu jinak, musíme víc zapracovat na útoku a obranném doskoku. Dnes nám nešlo prakticky nic.”

Tucker Haymond (křídlo SLUNETA Ústí): ”Dnes to byla těžká prohra. Bylo to s námi nahoru dolů. Pozitivní je, že ta prohra přišla teď. Lepší než příští týden, kdy budou důležitější zápasy. Takže se musíme soustředit na věci, na které máme. Doufám, že se dostaneme do play-off a vydržíme v něm co nejdelší dobu. Musíme se znovu sebrat, podívat se, co jsme udělali špatně, a být připraveni na další zápas a příští týden.”

Kolín znovuobjevil svůj trojkový pramen!

Medvědi na čtvrtý pokus po třítýdenní karanténě našli svou obloukovou palbu a to znamenalo pro Brňany, kteří nedávno stejného soupeře pod Špilberkem setnuli, velký problém. Kolín hned v úvodní čtvrtině proměnil prvních šest trojek, a i když pasivitou na útočném doskoku přišel o úvodní 13bodové vedení, celková bilance 25/13 jej nakonec dovedla k pohodové výhře 90-69. A v sobotu si to v osudové řeži v Opavě rozdá se Slezany o druhé místo po nadstavbě.

GEOSAN sice po rychle nabytém vedení 22-9 usnul na vavřínech a do brejků pádící a také slušně trojkující hosté otočili ve druhé čtvrtině na 30-31. Jenže ze stále viditelnější medvědí lavičky pak domácí stratég vytáhl trumfy Jelínka a Torreborreho, kdy první sázel trojky, druhý dvakrát uspěl s faulem a Kolín rázem i s podporou brněnských ztrát opět vedl 46-38.

A v úvodu třetí čtvrtky domácí už udělali nad zápasem kříž - zejména pěti trojkami, z nichž tři posadil do obruče Wallace, vzlétli přes ve ztrátách se topící Brno po necelých pěti minutách z plus 5 na plus 20 a po ovládnutí třetího dějství 29-10 zamířili do cílové rovinky.

Tým - opět bez výrazného podpisu lídra Číže - střelecky vedl Wallace (17, trojky 5/4), následován Skinnerem (14+10 doskoků), Torreborrem (13+2 asistence a 5f+ za 11:29) a Petrášem (10+7 doskoků). Za z pole jen 35procentní hosty (bez Puršla, Alanena), kteří minuli i 10 šestek, se činili Půlpán (14+7 doskoků), Georgiev (13+7 doskoků) a Ondřej Husták (12). Domácí dominovali z trojek (25/13 - 22/6), a byť na útočné doskoky ztráceli 9-13, na body z nich byli lepší 14-7. A také je výrazněji podržela lavička (37-26).

Miroslav Sodoma (trenér BC GEOSAN Kolín): ”Výhry nad Brnem v domácím prostředí si nesmírně ceníme. Měli jsme lepší procento střelby, s čímž jsme se po karanténě trápili. Trojky 52 procent, to je při 13 trefách určitě výborné číslo. Myslím, že jsme po celou dobu byli tím týmem, který byl vepředu, přestože se k nám hosté přiblížili. Ale šli jsme si za výhrou a doufám, že budeme dál takto pokračovat.”

Lukáš Kosík (guard BC GEOSAN Kolín): “Jsme rádi, že jsme vyhráli, byl to důležitý souboj o druhé místo s Opavou. Od začátku se nám dařilo střelecky a jsme rádi, že jsme to dotáhli do vítězného konce.”

Lubomír Růžička (trenér Basket Brno): ”Nám nevyšel vstup do třetí části. Prohrát čtvrtinu 29-10 je špatné. Pak už se zápas bohužel jen dohrával.”

Jakub Nečas (forward Basket Brno): ”Zápas jsme brali jako přípravu na play-off, ale vůbec jsme se nedostali do rytmu, do kterého jsme chtěli. Povedlo se to jen během druhé čtvrtiny, jinak jsme byli jednoznačně horší. Kolín si výhru zasloužil a my si musíme uvědomit, kde jsme, a co musíme zlepšit.”

Nymburk na Folimace až ve finiši. Přišel o Kříže

Ještě čtyři minuty do konce USK na domácí půdě vedl nad Nymburkem 74-72, přesto pro hosty v tu chvíli bylo před dvojitým vrcholem sezony něco důležitějšího, než zda zápas dotáhne k obratu. Už během první půle přišli o reprezentačního forwarda Martina Kříže, který po jedné akci zůstal ležet za košem a po několika minutách musel být odveden kolegy na lavičku. Podle prvních informací jde o vážnější zranění kolena, které velkého bojovníka nejspíš připraví o letošní reprezentační léto.

Jeho tým, kterému v utkání chyběli guardi Obasohan s Hardingem, se většinu první první půle s USK přetahoval, když bojovným domácím pršely trojky (14/7). Ze stavu 28-28 ale hosté využili sovích ztrát (do půle 11) a z rychlého přechodu utrhli poločasový náskok 38-50, když hned 12 bodů získali z druhých šancí.

Za stavu 53-64 12 minut do konce se ale domácí vyhecovali a pěti trojkami otočili na 70-67. Pak ale Polabané začali ztékat koš, obrátili na 74-79 a posldních 90 ssekund už došestkovali zápas k 21. výhře v řadě (80-85).

Jejich vyrovnané pole sytili Prewitt (15+7f+, TH 10/10), Hruban (13), Zimmerman (12+8 doskoků), Dalton a Palyza (po 12). Nymburk byl lepší zpod koše (26-34), v daných šestkách (8-24), v útočných doskocích (8-15, body z nich 11-15) i ztrátách (16-9). USK, který dominoval trojkami (31/14 - 30/7), se opíral o Schilba (16 za 27 minut), Vyroubala (15+7 asistencí), Štěrbu (14), Mareše (12, trojky 6/4) a Proletu (11).

Oren Amiel (trenér ERA Basketball Nymburk): „Pokaždé, když jsem přijedeme na USK, je to boj. Je to bitva. Kontrolovali jsme hru, ale jen z toho, co si pamatuju, jsme zaplatili v obraně 30 až 36 bodů za to, že jsme příliš pomáhali od střelců. Pokud necháte volné střelce jako Mareše, dají i se zavřeným okem. To je něco, na co si musíme dát pozor.“

Dino Repeša (trenér USK Praha): “Bylo to pro nás těžké. Hráli jsme proti velmi dobrému týmu, který má skvělou formu jak v Kooperativa NBL, tak v Lize mistrů. Gratulujeme trenéru Amielovi k dosažení Final-8 Ligy mistrů i k dnešní výhře. Náš cíl byl limitovat útočný talent Nymburka a limitovat jeho doskok. To druhé se nám nedařilo a je to každý zápas stejné. Prohráli jsme o pět bodů, to není špatné, ale já nejsem spokojen. Každý zápas prohráváme na doskoku, a to je osobní motivace každého. Každý den a každý zápas.“

Stephen Zimmerman (pivot ERA Basketball Nymburk): „Určitě to pro nás dnes byl boj. Tak je to s nimi vždy. Dokážou nás potrápit, ale my jsme byli schopni to dotáhnout do vítězného konce.“

Marek Vyroubal (rozehrávač USK Praha): „My do toho vždy jdeme s tím, že je můžeme potrápit a že chceme být konkurenceschopní, což jsme dnes předvedli. Je to škoda. Ztratili jsme to až v koncovce, když jsme se dostali v závěru i do vedení o čtyři body. Měli jsme hrozný problém na doskoku, ale to nás trápí už delší dobu.“

Opavská hra s ohněm a oslabenou Beksou

Vědět hosté před zápasem, že budou i v super oslabené sestavě v Opavě ještě dvě minuty do konce jen o tři body zpět, brali by to všema deseti. Jenže Pardubice svou šanci nedotáhly. Ze získaného nesportovního faulu vytěžily jediný bod, vzápětí se netrefil ani křídelník Škranc a v dalším útoku tým ani nevyhodil z autu a domácí díky Šiřinově zásahu po útočném doskoku na 95-89 už necelou minutu do konce navedli svou loď k vítězným břehům. Výhrou 99-89 tak udrželi krok s Kolínem, s nímž si to už v sobotu na domácí půdě rozdají o druhé místo prakticky definitivně.

Beksa i bez kvarteta Vyoral, Burnett, Slanina a Heřman po deseti minutách dokonce o koš vedla, když ji držel chrabrým Výkonem mladý křídelník Michal Svoboda, který už do půle zvládl 18 bodů. Díky němu i trojkám kolegů byli hosté blízko ještě 2:30 do půle (47-45), ale pak zaváhali a po 20 minutách to bylo už 57-47, když z pole mnohem přesnější domácí 26 bodů vytěžili zpod koše, a 29 body je táhlo duo Gniadek - Petr Bohačík.

Ve třetí části se hosté probili pro změnu z -12 na -2, když tu sedmi body využilo chybového úseku soupeře křídelní překvapení tohoto týdne Tkadlec. A pak už se jeho tým rval o svou šanci až do koncovky.

Domácí však přece jen uspěli, a to i bez Zbránka, Klečky a Bukovjana. Táhli je Bohačík (21+10 doskoků), Gniadek (19), Šiřina (16+9 asistencí) a Kouřil (11). U hostů, jež potopilo 17 ztrát, byli vidět Svoboda (22), Švrdlík (20), Dunans (13+10 asistencí a 9 doskoků), Škranc (11) a Potoček (10). Opava trumfovala zpod koše (48-32) i z trojek (13-11), Beksa dala víc šestek (12-22).

Kryštof Vlček (asistent BK Opava):
”Jsem rád za vítězství, které nebylo vůbec jednoduché. Soupeř přijel bez hlavních opor, na které jsme se připravovali. Dostali jsme se rychle do vedení a to asi nebylo dobře. Naši hráči podvědomě polevili a najednou to bylo vyrovnané utkání. Neměli jsme problém v útoku, ale v obraně. Michal Svoboda naši obranu trestal trojkami. Mrzí mne trochu studený přístup některých hráčů k utkání.”

Radovan Kouřil (rozehrávač BK Opava): ”Víceméně povinné vítězství nebylo jednoduché, ale je tady. Dělali jsme spoustu chyb a dostali okleštěnou sestavu Pardubic do hry. Nakonec nás zachránily dvě těžké trojky Jakuba Šiřiny v koncovce.”

Adam Konvalinka (trenér BK JIP Pardubice): ”Utkání se mi nehodnotí lehce, protože i v sestavě, v jaké jsme přijeli, jsme byli blízko vítězství. Měli jsme problém s Petrem Bohačíkem, který nás přehrával pod košem.”

Michal Svoboda (křídlo BK JIP Pardubice): ”Hořkosladký pocit z utkání. Věděli jsme, že nejsme favoritem a tak jsme hráli basket, který nás bavil. Až na hloupé chyby v koncovce jsme se stále drželi na dostřel.”

Hradec bez opor nevydržel

Ráz duelu v Děčíně daly už dopředu zdravotní potíže či šetření hradeckých opor, a přestože Sokoli uhráli zajímavý poločas (44-40), bez Barače, Stamenkoviče, Šouly a pivota Koloničného se po změně stran už začali propadat. Nakonec prohráli 100-74 a Děčín jim kolo do konce z desátého místa dýchá na záda s mankem jediné výhry, stejně jako Turům.

První poločas měl sice Hradec o 18 pokusů z pole míň a z druhých šancí byl zpět 16-0, přesto se záhadně držel v těsném závěsu. Ve třetí čtvrtině už ale domácí díky několika ztrátám Sokolů rychle odskočili na 17, a byť hosté ještě v úvodu čtvrté části srazili manko na osm, víc už nesvedli.

V dresu vítězů (bez Ježka) byli znát Ondřej Šiška (21), Bradley (16), nový nizozemský pivot Osaikhwuwuomwan (v premiéře 11+6 doskoků za 17:23), dále Pomikálek (11) a Kroutil (10). Za Hradec odpovídali Halada (23, trojky 6/4), Lošonský (14), Sedmák (11) a Ondřej Peterka (10). Válečníci kralovali zpod koše (62-32) i útočnými doskoky (17-6, body z nich 23-0) a také díky poměru ztrát 5-14 měli o 23 střel víc.

Lubomír Peterka (trenér Královští sokoli):
„Někteří hráči mají zdravotní problémy, proto jsme se rozhodli je pošetřit a soustředit se na zápasy předkola play-off. Naše sestava byla tedy taková jaká byla, přesto si myslím, že to nebyl z naší strany špatný zápas. V prvním poločase jsme hráli velmi dobře, ale domácí měli třináct útočných doskoků. Jenže vedli jen o čtyři body a byli nervózní, protože ono se nikdy nehraje dobře proti týmu, u kterého vidíte, že mu chybí opory. Podle mého rozhodl vstup do druhé půle, kdy jsme dostali rychlých osm bodů, Děčín se uklidnil a v závěru se pak projevily naše chybějící fyzické síly. Tři čtvrtě zápasu ale bylo z naší strany velmi slušných.”

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Soupeři nehráli Stamenkovič s Baračem, což jsou hráči základní pětky, takže jsme to měli o něco jednodušší. Hlavně to bylo znát v závěru, kdy jsme Hradec přehrávali fyzicky. Dnes jsme dobře začali, ale protože nejsme důslední v bránění nejnebezpečnějších hráčů soupeře, dostali jsme ve druhé a třetí čtvrtině dvacet šest a dvacet čtyři body. Musíme lépe bránit a pomáhat si defenzivou vyrovnávat naše výpadky v útoku. Když tohle nebudeme dělat, budeme mít problém s každým soupeřem. Naše nová posila se jeví velmi dobře a vypadá to, že by nám pod košem mohla pomoci. Velmi dobře dnes zahrál Ondra Šiška, který to potáhl v rozhodujícím trháku.”

Filip Halada (křídlo Královští sokoli): „Děčínu měl převahu na lavičce, přeběhal nás a hrál agresivně. Bohužel, náš tým momentálně trápí zranění, což je veliká škoda, protože teď se hraje o hodně. Ale takový je sport. Jinak domácí byli lepší, agresivnější, zkrátka Válečníci.“

Nestor Boyko (křídlo BK ARMEX Děčín): „Dnes se nám dařilo v obraně, získávali jsme míče a všichni makali. V našem týmu bylo hodně energie. Byl to opravdu skvělý zápas a užili jsme si ho. Také bylo důležité, že jsme to neustále valili dopředu a pomáhali si rychlými protiútoky.”

Autor: Redakce NBL