Číž povstal proti Opavě, Beksa v závěru

ECHO 8. KOLA Tři vítězství hostů a jen dvě domácích, takové bylo skore pěti sobotních duelů osmého kola. Svou pevnost uhájily Sovy z USK, které bez potíží složily Novou huť 92-78, a především Medvědi, kteří ve velké repríze posledního semifinále pod vedením Adama Číže setnuli druhou Opavu 92-81. Venku se pak radovala Beksa, která v koncovce dobyla hradeckou Třebeš (92-96), Děčín, jenž si už s novým Američanem pod košem snadno poradil u Vajgaru (66-94), a obhájce trofeje, který hned v úvodu ujel Brnu, až k vítěztví 70-88.

Sovy kralovaly z trojek a brejků

NH se téměř poločas na pražské Folimance držela domácích Sov jako klíště, zejména díky bodům z útočných doskoků a 16 šestkám. Jenže pak za poslední čtyřminutovku druhé čtvrtiny stihla jen 4 body a domácí se čtyřmi trojkami odpoutali do rozhodujícího trháku na 48-38. Ve druhém poločase už hosté nebyli hrozbou.

USK, který přeskočil Opavu na třetí místo, se při výhře 92-78 opřel o kvartet Mangas (18), West (16), Vyroubal a Kyzlink (po 14). Za z pole jen 33procentní hosty odpovídali Ubilla (16+7 doskoků), Vann (14), Petr Bohačík (11+10 doskoků) a Heinzl (11). Domácí dominovali z trojek (43/11 - 22/2) i z brejků (33-19) a také méně ztráceli (11-18). Novou huť nespasila ani výhoda z šestek (28/19 - 39/32) a z druhých šancí (13-22).

Saša Jankovič (asistent NH Ostrava): ”Prvních 18 minut jsme hráli super a drželi krok. Měli jsme vše pod kontrolou a pak za dvě minuty nám domácí utekli na deset bodů. Druhý poločas jsme nedodaržovali pokyny a měli jsme katastrofální střelbu za tři body 22/2. S takovou střelbou a osmnácti ztrátami se to nedá vyhrát. Zasloužená výhra domácích.”

Josh King (trenér USK Praha):
”Ostrava přijela dobře připravena. Věděli jsme, že budou vyšší a fyzičtější. Proto jsme se je snažili držet od koše. Jejich zóna 3-2 nás trochu zbrzdila, ale ve druhém poločase jsme odvedli slušnou práci, drželi spolu a našli cestu k výhře.“

Dominik Heinzl (power forward NH Ostrava): ”První poločas jsme se drželi. Měli jsme jen problém na doskoku, ale to se dá ještě přežít. V posledních dvou minutách prvního poločasu nám ale soupeř utekl na deset bodů. Ve druhém poločase to pokračovalo. Měli jsme problém s presem. Ztráceli jsme míče, nebyli jsme tak koncentrovaní v útoku a bohužel už jsme to nedotáhli zpátky.”

Marek Vyroubal (rozehrávač USK Praha): ”My jsme do toho utkání nevstoupili tak, jak jsme chtěli. Měli jsme obrovské problémy na obraném doskoku. Z toho pramenilo, že jsme nemohli rychle dopředu a rozebírat obranu Ostravy. Potom, kdy jsme začali trochu zrychlovat, začali jsme Ostravu přehrávat, změnila obranu na zónu 3-2. Nechala nás střílet, my jsme trochu stagnovali s tím, kdo kde má stát, a jak na to hrát. Pak jsme si poradili a znovu nás posunula nahoru koncovka druhé čtvrtiny. Po poločasové přestávce už jsme udržovali skore na deseti bodech a víc, takže kredit patří nám.”

Číž velel zničení Opavy

Medvědi naplno využili dalekého výjezdu Slezanů do východní výspy evropského kontinentu a v pravý čas tak ukázali tvář, kterou se chtěli prezentovat už od začátku sezony. Domácím triumfem jako by navázali na květnovou semifinálovou sérii, kdy právě Opavě nedovolili dobýt svůj speciální stánek. Jejich klíčovým mužem byl playmaker Číž, který zapsal svou nejvyšší užitečnost této sezony, když při výhře 92-81 shromáždil 28 bodů a 7 asistencí (trojky 11/5).

Za ním se v šiku seřadili spoluhráči Lošonský (15), Mareš (12) a Jelínek (11+10 doskoků). Hosté napočítali jen tři dvojcifery - Klečku (17), Gniadka (13, byl oproti původním zprávám do zápasu uschopněn) a Zbránka (12). Slezané z pole stříleli jen za 36 procent, jejich základ vsítil pouze 37 bodů (Šiřina 8, Markusson 6+7 doskoků), tým zaostal zpod koše 30-20 a na doskoku 49-35 (útočné 16-11, body z nich 19-6).

Kolín vyrazil z bloků jako střela a po pěti trojkách vedl 25-13. V závěru poločasu odskočil až na 16 bodů, ale hosté se ještě před odchodem do kabin přitáhli na 54-45. Ve druhé půli ale soupeře dlouho naháněli ze vzdálenosti zhruba deseti bodů a pět minut před koncem se propadli až na 21. Opava ještě zkusila finišovat, ale už jí nezbýval čas.

Miroslav Sodoma (trenér BC GEOSAN Kolín): ”Za výhru proti velice silné Opavě, kterou považuji za téměř jasného favorita na finále, jsme rádi. Této výhry si opravdu nesmírně vážíme, po minulém zpackaném utkání proti Ústí jsme ukázali, že jsme basketbal nezapomněli hrát, kluci hráli výborně, plni energii jak v útoku, tak v obraně, zastavili jsme jasně nejlepšího doskakovače soutěže, který má průměr 16 doskoků. My jsme ho udrželi na 7 doskocích. Podle mě zajímavé utkání. První poločas byl určitě hezčí basketbalově, druhý byl více bojem na obou stranách. Ale i tak se hraje a my jsme ten boj nakonec  vyhráli.”

Jiří Jelínek (power forward BC GEOSAN Kolín):
”My jsme do dnešního zápasu šli s tím, že potřebujeme zastavit Kubu Šiřinu, a odstavit Markussona na doskoku, což se nám, doufám, povedlo. Markuson doskoků neměl moc. Věděli jsme, že to dnes bude tvrdé, že bude potřeba více běhat a chtěli jsme více využít toho, že jsme si mysleli, že hosté budou unavení po dlouhé cestě z Ruska. Přesto dávali těžké trojky, ale myslím si, že jsme se drželi našeho  taktického plánu a povedlo se nám to.”

Petr Czudek (trenér BK Opava): ”Kolín se otřepal ze středeční prohry s Ústím. Dneska předvedl velmi koncentrovaný výkon. Vedený byl  Adam Čížem, který si dělal, co chtěl. Byl nejlepší na hřišti. Myslím, že problém ve všem byla hlavně naše hlava, protože jsme podali nejhloupější výkon pode mnou, co zde trénuju. Nebyli jsme schopni reagovat na nic, nebyli jsme schopni doskočit balon, i když jsme byli ve vysoké sestavě. Soupeř hrál velice chytře. My jsme na to nemohli zareagovat. Buďme rádi, že ten rozdíl je, jaký je. Holt jdeme dál, je to poučné, zatím je ta hala tady pro nás prokletá a doufám, že to časem prolomíme.”

Radim Klečka (guard BK Opava): ”Měli jsme špatný vstup do zápasu, celý první poločas jsme hořeli v obraně. Dostali jsme přes 50 bodů, což je strašně moc. A ve druhé půli jsme se možná drželi půlku času na dostřel, ale stejně jako v prvním poločase nás trápila obrana a nejvíc doskok, kdy měli domácí druhé šance, dávali jednoduché koše a ten závěr už jsme hráli buď a nebo. Nějaké pozice jsme měli, ale k naší špatné obraně se přidala smůla a Kolín bohužel zaslouženě vyhrál.”

Válečníci dobyli Vajgar zpod koše

Souboj dvou chvostových celků, které v tomto týdnu provedly rošády ve svých sestavách, nebyl napínavý ani jednu čtvrtinu. V útoku zcela neefektivní domácí GBA v té první zvládla jen šest bodů a Válečníci vedeni guardem Nicholsem se vyšvihli do vedení 6-15. Ve druhém dějství se ráz hry příliš nezměnil a hosté zpod koše bez potíží navýšili vedení až na 10-25. V poločase byli vepředu 24-43 (domácí z pole 26 procent a 12 ztrát, Děčín 22 bodů zpod koše) a ani po změně stran se neohlíželi zpět. Zvítězili o dva parníky (66-94) a zapsali druhou výhru sezony. Naopak z pole 33procentní bankéři už padli poosmé v řadě.

Měli jen dva dvojciferné střelce Dorna (23) a Welsche (11). Nový americký pivot Quinn se uvedl devíti body. Hosté (bez Pomikálka) měli dvojciferů hned pět - Matěje Svobodu (20, trojky 8/4), Nicholse (18), Kroutila (16), nového amerického power forwarda Prahla (13+7 doskoků za 20 minut) a Šišku (11+10 asistencí). Děčín vládl zpod koše (28-52), v trojkách (6-8) v produkci laviček (8-35) a ve ztrátách (21-15). Domácím mnoho nepomohla ani převaha z druhých šancí (15-4).

Tomáš Grepl (kouč BK ARMEX Děčín): ”Do Jinřichova Hradce jsme jeli s velkým respektem, protože Hradec byl v dosavadních odehraných zápasech nebezpečný až do koncovek, jeli jsme sem s velkým respektem. Jsme hrpzně rádi, že se nám dnes podařilo vyhrát. Velmi dobře se nám uvedli naši noví hráči, měli jsme 28 asistencí, což u nás není zvykem, a to mě na tomto vítězství těší nejvíc.”

Ondřej Šiška (rozehrávač BK ARMEX Děčín): ”Jsme moc rádi za druhou výhru v sezóně. Jindřichův Hradec má velmi silný tým, hlavně co se individuálních herních dovedností týče. Do zápasu jsme chtěli jít hlavně s dobrou obranou, což se nám povedlo, udrželi jsme JH na 66 bodů. Myslím si, že jsme dnes odehráli super utkání.”

Gilbert Abraham (kouč GBA Fio banka J. Hradec): ”Toto byl zdaleka nejvíce fyzický zápas, jaký jsme hráli. Děčín odvedl skvělou práci v používání faulů a intenzitě obrany a my jsme neodpověděli tak, jak jsme chtěli. V zápase byly dobré momenty ze strany našich mladších hráčů. Musíme se dál zlepšovat.”

Marek Welsch (rozehrávač GBA Fio banka J. Hradec): ”Do zápasu jsme vstoupili hodně laxně. Špatně jsme doskakovali, Děčín měl extra střely prakticky každý útok a to byl kámen úrazu prvního poločasu. Ve třetí čtvrtině se nám díky dobré obraně povedlo vrátit zpátky na rozdíl 10 bodů. Bohužel jsme pak znovu polevili a utkání prohráváme.”

Dramatické derby v koncovce pro už druhou Beksu!

Východočeské derby v takřka vyprodané Třebši naprosto naplnilo očekávání hyper dramatickým průběhem. Poločas skončil remízou 48-48, ač procentuální rozdíl ve střelbě z pole měl rozměry oceánu (42-63). Do koncovky však už šli vpředu domácí Sokoli, kteří vedli 2:30 do konce 90-86. Pak jim ale během 70 vteřin uštědřili pardubičtí hosté dokonalý knockout. Po trojce Šafarčíka a ztrátě domácích přihodil floater Vyoral a vzápětí svou čtvrtou trojkou přitopil Pekárek. Při útočné marnosti domácích JIP ještě v poslední půlminutě z šestek vedení navýšil a zvítězil 92-96, což mu aktuálně dává už druhou pozici v tabulce.

Sokoly sytili Pešakovič (21, TH 9/9), Sedmák (15), Pavlovič (14), Vujovič (12) a Škranc (10), u vítězů (bez Potočka) vládli Pekárek (19, trojky 5/4), Šafarčík (18), Vyoral (14+12 asistencí), Švrdlík (14+9 doskoků) a Henry (14). Hosté byli jasně lepší z pole (42-57) a domácím tak nepomohlo ani o 14 střel navíc či menší počet ztrát (10-17).

Michal Svoboda (křídlo BK JIP Pardubice): ”K zápasu jsme nepřistoupili, tak jak jsme chtěli, protože jsme chtěli na Hradec vlítnout mnohem agresivněji, než jsme vlítli. Dělali jsme ze začátku spoustu nevynucených chyb a tím jsme vlastně nechali Hradec hrát jeho hru. Hradec je na tom útočně velmi dobře a těžko jsme  pak zastavovali jeho volné střely. Když jsme udělali v přechodu zbytečné chyby, domácí šli rychle dopředu a za to nás dokázali potrestat.“

Adam Goga (rozehrávač Kralovští sokoli):
”Vítězství soupeře se zrodilo v závěrečné čtvrtině. Zdálo se mi, že celý zápas se to tak táhlo a spíš jsme to vítězství měli v držení my a v závěrečných dvou třech minutách nám ho sebrali. Lépe nám asi ve druhém poločase šla střelba z dálky. Hlavně v závěru jsme to hráli velmi individualisticky a nepůjčili jsme si to.”

Dino Repeša (trenér BK JIP Pardubice): ”Gratuluji mým hráčům k velkému comebacku na konci čtvrté čtvrtiny. Byl to hodně vyrovnaný zápas. Celý zápas byl vyrovnaný jako pravé derby, pravé derby Hradec-Pardubice. Myslím, že to je důležitá výhra pro nás pro sebevědomí do dalších zápasů. Byli jsme v těžké situaci, mínus 6 nebo mínus 7 bodů. Ukázali jsme charakter, vrátili jsme se zpátky. Hráli jsme lepší obranu, speciálně v posledních dvou minutách a na konci jsme neudělali chyby. Měli jsme 20 ztrát v prvních třiceti sedmi a poslední minutách  a v posledních třech žádné a útok byl velmi dobrý. Já jsem velmi spokojen, že byla plná hala. Díky moc fanouškům z Hradce a speciálně díky našemu fanklubu, který je pro nás důležitý každý zápas. Je to pro nás 6 hráč na hřišti a pokračujeme dál. Další týden máme dva zápasy, v sobotu těžký zápas s USK a pokračujeme v práci, pokusíme se vyhrát další zápasy.”

Lubomír Peterka (trenér Královští sokoli): ”Gratuluji Pardubicím k vydřenému vítězství. Za mě vyhrál štastnější tým. Bylo to výborné utkání, my jsme v podstatě kontrolovali 38 minut a poslední dvě minuty jsme neskórovali. Pardubice to tam prostě ovládly a vyhrály v koncovce. Mrzí mě to, dřeli jsme. Ale musím hostům popřát hodně zdaru, protože hráli dobře, a šli si za tím. Ten konec byl v jejich režii.“

Mistr v Brně neměl problémy

Jeden z poteciálních hitů kola měl v Brně velmi rychlé rozřešení, když Nymbrk v prvních sedmi minutách pálil přesně ze všech pozic a nad ofenzivně zadřeným soupeřem vedl 4-20. Domácí Brňané v první půli netrefili ani jednu trojku, hodně ztráceli a jejich body tak přicházely téměř výhradně zpod koše a z šesek. Z trojek úspěšný mistr (bez Kříže, Gibbse, Tůmy) už v půli vedl 33-46 a ve třetí čtvrtině udělal nad zápasem kříž definitivně.

K vítězství 70-88 jej tlačili Hruban (16), Palyza (13), Kovář (11+7 doskoků), Ross (11), Harding (10) a Gak (10+12 doskoků). Z trojek byl lepší 27/4 - 28/11, z brejků 7-15 a ve ztrátách 18-13. Za z pole 32procentní domácí kontrovali dvojciferně jen Madden (12) s Mickelsonem (11+8 doskoků).

Rashad Madden (křídlo Basket Brno): ”Musíme to hodit za hlavu a jít dál, čekají nás další zápasy.“

Lubomír Růžička (trenér Basket Brno):
”Rozhodly vstupy do lichých čtvrtin. Nymburk ukázal svoji extratřídu na obou polovinách hřiště. Mrzí mě našich 18 ztrát, některé byly nevynucené, každou z nich soupeř potrestal. Pozitivem je, že jsme nechtěli prohrát poslední čtvrtinu, ale to jsou jen malé střípky, Nymburk je lepším týmem.“

Aleksander Sekulič (trenér ERA Basketball Nymburk): ”Pro nás dobrý zápas, po těžké výhře v Lize mistrů. Respektujeme brněnský tým, hraje dobrý basketbal, ale my jsme podali dobrý výkon, jak v útoku, tak v obraně.“

Luboš Kovář (power forward ERA Basketball Nymburk): ”Dobře jsme do zápasu vstoupili, vybudovali jsme si náskok, který jsme pak navyšovali. Myslím si, že první poločas měl skončit o 20 bodů. Do druhého poločasu jsme zase vstoupili dobře a polevili jsme až v závěru.“

Autor: Redakce NBL