První víkend mládežnických MČR za námi

O posledním dubnovém víkendu proběhly první republikové šampionáty mládeže. Mimo republikových titulů v kategoriích U15 dívek a chlapců se bojovalo také v nejstarší mládežnické kategorii U19. Kompletní výsledky a statistiky najdete na speciální podstránce ZDE.

Pražská dominance na Rokytce

V rámci sobotního semifinálového programu juniorů v pražské aréně Rokytka si nejprve postup do finále zajistil domácí celek Tygrů Praha, který v „tygřím“ derby přehrál Tygry Brno 88:67. Tygři Praha kralovali ve druhé a čtvrté čtvrtině, kdy vylepšili útok i přitlačili v obraně a zejména na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny duel definitivně zlomili. S 25 body a 10 doskoky zářil Štěpán Bubeník, šestnáct bodů s osmi doskoky dodal Jan Matušík. Za poražené nastřílel 19 bodů Benjamin Dostál, na 13 bodů a 14 doskoků se dostal David Nejezchleb. Ve druhém semifinále si pražský USK poradil s BA Nymburk hladce 89:69. Pražané se na soupeře vrhli a už v první čtvrtině šli do vedení, které navýšili v dalším průběhu a utkání kontrolovali. Pražanům vystřílelo postup do finále duo Adam Kolář – Matyáš Ježek. První jmenovaný dal 21 bodů, druhý ke 20 bodům přidal i deset doskoků. Nymburku nepomohlo sedmnáct bodů Vojtěcha Synáčka či 16 Arsena Gevorkyana.

Poražení semifinalisté se pak střetli v neděli ve vyrovnané bitvě o bronz, který urval celek BA Nymburk, jenž přehrál Tygry Brno 91:84. Středočeši vedli o konce první čtvrtiny až do konce, na přelomu obou poločasů až o šestnáct bodů, přesto to bylo v závěru drama, když v poslední minutě byl hned několikrát rozdíl na třech či i dvou bodech. Nymburk ale výhru uhájil i díky 29 bodům a 18 doskokům Arsena Gevorkyana, či 20 bodům Petera Kováčika, který byl klíčový v koncovce. Na druhé straně zapsal Devid Nejezchleb 23 bodů a 11 doskoků, jen o bod méně přidával Benjamin Dostál.

Finále pak bylo jasnou záležitostí USK Praha, které si v městském derby poradilo s Tygry 97:68. Svěřenci trenéra Petra Jachana v zápase ani jednou neprohrávali, od závěru první čtvrtiny vedli dvouciferným rozdílem a postupně v exhibičním tempu kráčeli k hladké výhře. Na cestě k ní například trefili i dvanáct trojek. Zářil se čtyřmi trojkami a celkem 31 body, devíti doskoky a šesti asistencemi Mikuláš Kramosil, 25 bodů s 12 doskoky zapsal Matyáš Ježek. Tygrům nestačilo 17 bodů Jana Matušíka či 13 bodů Karla Bělohradského.

Dramatické MČR juniorek na Královce

Semifinále s nábojem Chance ŽBL měla extraliga juniorek U19, kde došlo na Královce na střet USK Praha s Žabinami. Pražanky po bitvě vyhrály 63:60, utkání ale mělo hned několik hráček z kádrů finálových účastníků nejvyšší soutěže.

Rozskok sice vyhrály Žabiny, ale první koš dává hráčka USK, Karolína Petlanová. Po třech odehraných minutách za stavu 7:1 přichází první timeout, který si vybírá trenér Žabin, Richard Fousek. Skóre se v dalších minutách začíná srovnávat (11:8), proto přichází i timeout trenérky Jany Klečkové. Po první čtvrtině to vypadá na vyrovnaný zápas (15:14), velká bojovnost obou celků ukazuje, jak moc chtějí vyhrát.

Ve druhé čtvrtině se Žabiny na chvilku dostávají do vedení, pomáhá k tomu i nesportovní faul Mariany Přibylové. Útočný faul brněnské Kateřiny Kalné a následné dvě úspěšné trojky Ely Zídkové vrací vedení na stranu USK. Na konci druhé čtvrtině to více padá Brnu, přesto do šatny odchází mínus jeden bod.

První koš v druhém poločase dává hráčka Žabin, Adéla Mezihoráková. USK si sice vypracuje pozice, ze kterých může skórovat, ale daří se to až Karolíně Petlanové po čtyřech odehraných minutách. Následně se Adéla Mezihoráková dopouští nesportovního faulu a Laura Samouk to trestá jedním trestným hodem ze dvou. Následně Adéla Linhartová dává koš s faulem, trestný hod neproměňuje, ale USK jde přesto do vedení o 4 body. Do konce třetí čtvrtiny padají body na obou stranách, ale je jisté, že USK bude vstupovat do závěrečného dějství +5 bodů.

Po třech odehraných minutách se USK po dlouhé době dostává do vedení o devět bodů (53:44). Žabiny se ale nevzdávají a bojují o snížení náskoku, zvlášť Adelá Mezihoráková, která v tuto chvíli dává šest bodů. Tři minuty do konce jsou plné emocí, fauluje se na obou stranách, náskok USK se střídavě snižuje a zvyšuje. Po úspěšné střele Adély Linhartové jde USK do vedení o 10 bodů, do konce zápasu zbývají 2 minuty. USK si v závěru zápasu dělá mnoho nervózních faulů, proměněné trestné hody Žabin však nestačí na obrat.

Druhé semifinále bylo snad ještě vyrovnanější a Hradec Králové v něm nakonec zdolal HB Basket 69:68. První koš padá až po třech minutách hry, prví se do listiny střelců zapsala Ema Kameníková z Hradce. Zbytek čtvrtiny si Hradec zvládl udržet mírné vedení s kterým nastoupil do druhého dějství. V druhé čtvrtině se nejdříve více dařilo týmu HB, proto si Hradecký trenér po dvou odehraných minutách bere timeout (21:17). V dalším průběhu čtvrtiny Hradecké vedení kolísá, HB jde do zisků a získává na sebe mnoho faulů, za které střílí trestné hody. Hradec tak odchází do šatny s náskokem 6 bodů.

Po dvou odehraných minutách druhého poločasu přichází koš Zuzany Tomanové z rychlého protiútoku. Tímto košem se HB dostává poprvé do vedení. V polovině třetí čtvrtiny je stav vyrovnaný (44:44). Skóre se překlápí ze strany na stranu a po pár ztrátách Hradce a přesné střelbě HB tu je náskok Pražaček o 8 bodů.

Do čtvrté části nakonec nastupuje HB s vedením 5 bodů. Po čtyřech odehraných minutách trénuje Anna Brožová střelu za 3 body a stav je opět nerozhodný. Zbytek zápasu se vedení přelévá ze strany na stranu. Pět vteřin do konce za stavu 69:68 si bere trenér HB René Štěpánek timeout. Nakreslená akce nevychází, míč proletěl čistě do autu, pět vteřin zůstává a bude vyhazovat Hradec. Hradec zvládl míč udržet a vyhrává nejtěsnějším rozdílem.

Oba zklamaní semifinalisté se pak v neděli utkali o bronz, kde se rozhodovalo mezi HB Basket a Žabinami. V průběhu první čtvrtiny je skóre stále vyrovnané, ani jednomu týmu se nedaří od soupeře odtrhnout. Do největšího náskoku, o tři body, se dostávají HB asi v polovině čtvrtiny. Minutu do konce si však na svou stranu berou vedení Žabiny, a to o 4 body. Do druhého dějství nakonec vstupuje HB s náskokem jednoho bodu. Podle první čtvrtiny lze soudit, že půjde o velmi vyrovnané utkání. V druhé čtvrtině HB odskakuje na rozdíl šesti bodů, Žabiny se však nevzdávají a snaží se rozdíl před poločasem co nejvíce snížit. To se bohužel nedaří a HB odchází do šatny s náskokem osmi bodů.

Druhy poločas se drží stále ve stejném duchu. HB udržuje mírný náskok, který neustále kolísá. Čtyřicet vteřin do konce třetí čtvrtiny snižují Žabiny na rozdíl 1 bodu, po chybách a faulech HB. HB tak bude nastupovat do závěrečné čtvrtiny s nejmenším možným náskokem. Začátek čtvrté části vychází lépe HB, kdy převážně díky Tereze Pavelcové odskakují na rozdíl sedmi bodů. Na druhé straně se nevzdávají, a především díky košům s fauly se dostáváme na stav 51:51. Do konce zápasu zůstává necelých šest minut. HB nepustilo Žabiny do vedení a znovu odskakuje na rozdíl 6 bodů, na což reaguje trenér Brna timeoutem. Minutu do konce vede HB o 11bodů. I před úspěšnou trojku Barbory Šubové a trestné hody Adély Mezihorákové Žabiny nedokážou zápas zvrátit. HB se tedy umisťuje na třetím místě, po výhře nad Brnem, 60:68.

Ve finále došlo na velkou bitvu mezi domácím USK a Sokolem Hradec Králové. První koš dává Nella Klapková z Hradce Králové, ihned však skóruje i Karolína Petlanová na straně USK Praha. Po necelých čtyř odehraných minutách si za stavu 2:9 bere trenérka USK Jana Klečková timeout, aby zastavila šňůru Hradce. Dvě minuty do konce přichází mnoho faulů, za které se už střílející trestné hody. Konec první čtvrtiny je příznivější pro USK, které bude nastupovat do druhé čtvrtiny s náskokem 2 bodů. Po odehrané minutě se v dochází v nájezdu ke zranění Mariany Přibylové, která odchází v bolestech ze hřiště. Za ní nastupující Karolína Taušová proměňuje pouze jeden trestný hod. Zbytek čtvrtiny se vedení opět přelévá ze strany na stranu. USK si sice vypracuje šance, ale koše neproměňuje, zatímco Hradci se ve střelbě daří o něco více. Dvě minuty do konce prvního poločasu je skóre 25:28. Anna Brožová z Hradce přidává na konci čtvrtiny trestný hod a Hradec jde do šatny ve vedení o čtyři body.

Po čtyřech odehraných minutách druhé půle je stav vyrovnaný (34:34), trenér Hradce si bere timeout, aby zastavil tentokrát šňůru USK. Minutu do konce jde Hradec zatím do největšího vedení v zápase, a to 11 bodů. Toto vedení do konce čtvrtiny zvládá ještě navýšit na 13 bodů. Ve čtvrté čtvrtině se USK nevzdává a snaží se svou ztrátu snížit. Po třech odehraných minutách se to daří na 7 bodů. Dvě minuty do konce finálového zápasu se na straně USK vyfaulovala Viktorie Štaflová a stav je 51:64 pro Hradec. USK i přes svoji bojovnost až do konce, nestačí na tým Hradce, který je vítězem letošní kategorie U19 mezi juniorkami.

Válečníci vyválčili zlato bez porážky

Celou sezónou prošly na MČR U15 starších žáků hned dva celky. Pořádající Válečníci Děčín a NH Ostrava a oba tyto celky se střetly v nevyhnutelném finále, ve kterém domácí celek i díky čtyřem dvouciferným střelcům v čele se sedmnáctibodovým Janem Kopeckým zdolal Ostravu 62:54. Stříbrným nestačilo 23 bodů Vojtěcha Malíka.

Oba týmy se ale musely propracovat nejprve přes čtvrtfinále, ve kterém Děčín přehrál Pardubice 91:64 a Ostrava si poradila se Sokolovem 96:74. Spolu s nimi prošily dál celky Tygrů Brno (výhra ve čtvrtfinále nad Nymburkem 105:82) a USK Praha (výhra ve čtvrtfinále nad Snakes Ostrava 79:60). Děčín si v semifinále dokázal poradit s brněnskými Tygry 89:66, NH Ostrava zase přehrála USK až po vyrovnané koncovce 61:59.

Pražané si z Děčína odváží nakonec bronz, když v bitvě o třetí příčku porazily brněnské Tygry 102:81. Pavouk poražených čtvrtfinalistů vyšel nejlépe Pardubicím, které si poradily po úvodní porážce nejprve s Nymburkem 79:67 a následně i se Snakes Ostrava 60:55 a berou páté místo. Sedmý je Nymburk, který na dvě porážky zareagoval výhrou nad Sokolovem v posledním utkání poměrem 100:74.

V Brandýse slavily starší žákyně USK

Středočeský Brandýs nad Labem a jeho Sportovní centrum bylo dějištěm velkého vítězství pražského USK v kategorii starších žákyň U15 pro tuto sezónu. Pražanky prošly turnajem bez ztráty, když si ve čtvrtfinále poradily 86:46 s SBŠ Ostrava, v semifinále 63:50 s Hradcem Králové, a nakonec i ve finále se Sadskými vosami 79:53. Sadská měla předtím za sebou na turnaji čtvrtfinálovou výhru 70:62 nad Basketem Ostrava a v semifinále nad Žabinami Brno 64:45. Bronz připadl Hradci Králové, který vyhrál dva ze tří duelů na turnaji včetně bitvy o bronz s Žabinami 76:62.

Pavouk poražených čtvrtfinalistek připadl Strakonicím, které vyhrály také dvakrát včetně nedělního zdolání Basketu Ostrava hladce 72:44 a bylo z toho páté místo. Sedmé skončily hráčky Tygrů Praha, které dokázaly zareagovat na porážky z úvodních dvou dnů a odsunuly po výsledku 99:47 na poslední místo na turnaji SBŠ Ostrava.